Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Anarhismul Crestin

Evaluează acest topic

Anarhia  

12 membri au votat

  1. 1. Considerati anarhia un lucru bun sau un lucru rau?

    • Bun
      9
    • Rau
      3


Postări Recomandate

aloha! anarhie inseamna dezordine, haos, nesupunerea individului fata de o adunatura organizata. ce legatura are asta cu eliminarea organizarii laice si inlocurea ei cu organizarea religioasa? tot ORGANIZARE e ! nu anarhie.

apropo, baga un ochi spre vecinii nostri din orientul mijlociu si vei observa organizarea religioasa si beneficiile ei asupra societatii.

 

"ANARH

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde vezi tu dezordine si haos? Ok, pot accepta ca in lipsa unei organizari statate se poate ajunge la haos daca lumea nu traieste viata dupa principiile crestine. DAR ideea e ca haos e doar daca nu este acceptata porunca lui Cristos

mai omul lui Dumnezeu, insusi cuvantul anarhism s-ar traduce "fara stapan", ori crestinismul are stapan si porunci, nu? cel putin viziunea generala de crestinism, sau nu mai stiu eu ce vorbesc ?

anarhismul in sine pune accent pe individ si pe libertatea acestuia fata de orice forma de organizare statala. cum se pupa cu ideea de crestinism? ca zambila cu branza...

ideea de anarhism crestin a venit in urma unei schimbari de viziune a unor crestini inca de pe vremea benedictinilor - relatia directa cu Dumnezeu. atitudine interesanta, de altfel, la fel ca si cea privind aplicarea indemnurilor crestine nu numai ca "polita de asigurare" pentru viata de veci, ci si ca mod de viata in sine.

la ora actuala anarhismul crestin e o razvratire in principal impotriva institutiei bisericii, considerata pe cat de corupta, pe atat de departe de crestinismul initial. predica ceva asemanator cu comunismul - punerea la comun a bunurilor. la peste 6 miliarde de fiinte pe terra asta amarata, dintre care destui sunt doar lipitori, imi mentin parerea - anarhismul crestin nu e o utopie (nu ca nu s-ar incadra termenul, dar e prea frumos), ci o aiureala. ar insemna sa muncesc pentru altul si sa-mi si placa...(simplist spus). nu ca azi fac altceva, dar macar pot spune in gura mare ca nu-mi convine !

 

In caz ca nu stii... foarte foarte putini lucreaza cu adevarat, marea majoritate freaca menta la servici. Fiecare isi dezvolta propriul sistem de a evita munca in mare parte datorita lipsei de cinste cu propria persoana, datorita fricii, datorita blocarii in mentalitatea asta consumista promovata de americani.

in caz ca nu stii...stiu ca forta de munca din europa este comparabil mai mica decat cea din america, cu toate ca europenii sunt mai numerosi. repetatele incercari de a ridica varsta de pensionare s-au soldat cu esecuri rasunatoare. asa ca lasa-i pe americani in pace, ca au multe bube dar la capitolul "pune osu' la treaba" stau bine.

 

Sa stii ca mi-ar placea sa pot face asta, din foarte multe puncte de vedere comunitatile Amish sunt mult mai in fata decat noi.

depinde din ce directie te uiti la ei. a trai aproape ca-n epoca de piatra, refuzand progresul pentru ca "asa scrie in Biblie" nu mi se pare "in fata".

 

De ce? Noi nu suntem crestini?

care "noi" ? ca sunt enj'de mii de interpretari ale Bibliei si tot atatea culte crestine. daca stai sa te uiti cu atentie ce pretentii si idei are fiecare, n-o sa-ti ajunga mainile si o viata de matusalem sa te inchini de ce ineptii auzi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ADD/ADHD = Attention Deficit Disorder/Attention Deficit and Hiperactivity Disorder. Eu sufar de o forma din ADD, de aceea posturile mele sunt atat de imprastiate. ;)

 

Comunismul nu a avut nici o sansa. Daca nu schimbi omul nu ai cum sa instaurezi Imparatia.

Exact cum spunea si Cristos "Căci vă spun că, dacă neprihănirea voastră nu va

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
anarhismul in sine pune accent pe individ si pe libertatea acestuia fata de orice forma de organizare statala. cum se pupa cu ideea de crestinism? ca zambila cu branza...

 

Stai tu linistita, se pupa foarte bine. Idea de "fara stapan" in Anarhismul Crestin e "fara alt stapan decat Dumnezeu".... si de fapt este ce a predicat si Cristos (Matei 23) "Şi ,Tată` să nu numiţi pe nimeni pe păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu preotii vor conduce, se desfiinteaza si biserica, cel putin in forma in care o vedem noi acum. Poate ca vor ramane preotii, dar nu vor avea rol de lideri, poate mai mult rol de psihologi ;)

E o imagine mult prea protestanta pentru a reusi. :ok: Crezi ca ortodocsii si catolicii vor renunta la putere? :crazy: :offtopic:

Casa aia din stire era probabil in stil american, mai mult din lemn, poate cu un singur nivel. Oricum, putea fi ea si din chirpici, tot nu ar fi putut sa o ridice singur fara ajutor. ;)

... sau intr-o singura zi. De fapt in mai putin de o zi. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o imagine mult prea protestanta pentru a reusi. :crazy: Crezi ca ortodocsii si catolicii vor renunta la putere? :( :offtopic:

 

Ce te face sa crezi ca biserica nu se poate schimba din interior?

 

I find your lack of faith disturbing :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te face sa crezi ca biserica nu se poate schimba din interior?

 

I find your lack of faith disturbing :offtopic:

Pentru ca pina acum s-a schimbat numai fortata de imprejurari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai tu linistita, se pupa foarte bine. Idea de "fara stapan" in Anarhismul Crestin e "fara alt stapan decat Dumnezeu"....

na, c-au transformat-o si pe asta.

 

...partea cu a muncii pentru altul... nu ar fi mai frumoasa daca si altul ar muncii pentru tine?

hmm...stai sa ma gandesc... NU !

 

Problema e ca lumea nu indrazneste sa creada in asa ceva, exact cum ai spus si tu "e prea frumos", e un vis, o utopie.

n-ai citit cu atentie. ma refeream la faptul ca termenul de utopie folosit pentru a caracteriza o astfel de idee este prea frumos, preferandu-l personal pe cel de aiureala.

 

Te vad pe tine spunand "e prea frumos" si-mi dau seama ca si tu ai vrea sa traiesti in asa o lume, si tu ai putea sa incepi sa o construiesti, tot ce trebuie sa faci e sa spui "Vreau lumea asta!" sa accepti faptul ca o vrei. Poate suna ciudat, poate vei spune "cum adica nu o vreau?" ei bine, am sa fac o analogie.

cum adica nu o vreau? pai aia e...ca nu o vreau!

premisa ta e gresita, deoarece ai interpretat eronat acel "prea frumos".

 

E ca si cum ai vrea sa ajungi in Paradis, si Paradisul ar fi la 100.000 km de locul in care esti acum.

...e enorm de mult, prea mult. Da, ar fi frumos daca as ajunge acolo dar e prea mult, trebuie sa depun un efort mult prea mare, nu se poate, e doar un vis.

Altcineva in schimb ar face calculele altfel: 8 ore pe zi, 6 km pe ora, 365 de zile intr-un an..... as strabate distanta in 6 ani, WOW numai 6 ani.... si ar incepe sa mearga....

de ce sa ma deplasez? eu l-as construi acolo unde sunt. cine stie ce se intampla in 6 ani... poate ajung la destinatie doar ca sa constat ca am luat tzeapa.

 

Accepta faptul ca vrei lumea asta

cum sa accept daca mi se pare o aiureala? :offtopic:

 

Poate nu ai sa prinzi faza cu leu si mielul :( dar GARANTAT ai sa traiesti intr-o lume mult mai buna.

altul care ia parabolele biblice mot-a-mot...

mda, mersi, m-am lamurit.

o singura imagine imi staruie in minte: aia in care tu te chinui sa-i explici leului ca tre' sa-si schimbe meniul pe legume-fructe. :ok:

si cum se uita leul la tine si ochii lui mari, de animal de prada, par a te intreba: ce mama strutului inseamna "vegan"?

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anarhie? Da este buna, intr-o societate unde oamenii au inteles, acceptat si au inclus in modul lor de viata legile divine. Cand mai exista pe lume reutate, invidie, lacomie, etc, nu prea merge anarhia.

Sa speram ca vom apuca lumea la care visam, plina de pace si intelegere, unde legile divine conduc nu legile constrangerii.

Da, dar mai inainte de acea lume la care e asa frumos sa te gandesti, va veni anarhia lui Anticrist (din cate am citit in Biblie, va dura 3 ani si jumatate) dupa care Apocalipsa, cand Dzeu vazand ca "antivirusul" numit Isus Hristos si invatatura sa n-a prea curatat lumea de rele, a fost nevoit sa...formateze hardul (bineinteles dupa ce a salvat ca "backups" sufletele celor cu adevarat devotati Lui). :offtopic: Si abea noul sistem instalat dupa Apocalipsa va fi acela mult visat. Cu toate astea, termenul de anarhie mi se pare mult prea agresiv si nu sunt tentat sa cred ca s-ar potrivi cu crestinismul adevarat...

Editat de e-X-plorer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
altul care ia parabolele biblice mot-a-mot...

mda, mersi, m-am lamurit.

o singura imagine imi staruie in minte: aia in care tu te chinui sa-i explici leului ca tre' sa-si schimbe meniul pe legume-fructe. :offtopic:

si cum se uita leul la tine si ochii lui mari, de animal de prada, par a te intreba: ce mama strutului inseamna "vegan"?

:ok:

 

:( ma intreb daca depui efort sa ma intelegi gresit sau e ceva spontan ;)

Cand am facut referinta la leu si la miel nu aveam in fata imaginea unui miel sarind zglobiu pe spatele unui leu ce rumega linistit la niste fasole de soia... faceam referita la pacea exemplificata de acest concept. Eu nu am luat parabolele biblice mot-a-mot, le-am folosit in continuare sub forma de parabola... tu se pare ca le-ai luat mot a mot. :crazy:

 

Oricum... am inteles ca esti contra, ca nu ai vrea o astfel de organizare. Totusi, de curiozitate, cam cum vezi tu solutia de iesire din haznaua asta in care se afla lumea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×