Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Anarhismul Crestin

Evaluează acest topic

Anarhia  

12 membri au votat

  1. 1. Considerati anarhia un lucru bun sau un lucru rau?

    • Bun
      9
    • Rau
      3


Postări Recomandate

Recunosc cinstit ca pentru mine Anarhia era sinonima cu Haosul. In ignoranta mea de fiecare data cand auzeam cuvantul anarhism ma gandeam automat la ceva negativ.

Lucrurile s-au schimbat la 180 de grade cand am inteles in final logica din spatele anarhiei: eliminarea institutiilor statului, eliminarea statului in favoarea unei organizari superioare, organizarea crestina.

 

Abordand lucrurile din perspectiva crestina, omul ar trebui sa caute perfectiunea interioara, sa-si imbunatateasca propria persoana si sa aduca cat mai mult profit la talantul pe care Dumnezeu ni l-a dat la toti. Fiecare avem talente personale si e o datorie sfanta de a le slefui, de a le imbunatatii cat de mult putem.

 

Cautarea perfectiunii interioare e de multe ori acompaniata de simplificarea trairii exterioare si se ajunge in situatia in care, consumi mai putin si produci mult mai mult.

Abordand lucrurile din perspectiva crestina, surplusul creat este revarsat asupra celor din jur.

Ambitia de a produce mai mult pentru tine este inlocuita de ambitia de a fi mai mult pentru cei din jur.

Competitia stupida de acum in care omul castiga ar fi inlocuita de o competitie in care societatea ar castiga.

 

Poate suna utopic dar nu e, societatea e permeata de invataturile lui Cristos, si chiar daca lumea nu le respecta, undeva in interior le constientizeaza, stie ca ele sunt Adevarul. Acceptarea acestui Adevar e cu adevarat eliberatoare. Marea majoritate ar prefera sa traiasca intr-o societate in care grija pentru mancare si adapost sa fie o himera a trecutului, o societate in care atunci cand ai cazut in necaz sa vezi instant zeci de maini intinse pentru a te ajuta sa te ridici.

Imbratisarea neconditionata a invataturilor lui Cristos creaza o astfel de societate.

 

In aceste conditii, institutiile nu-si mai au nici un rost, nici un fel de institutie nu si-ar mai gasi justificarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Recunosc cinstit ca pentru mine Anarhia era sinonima cu Haosul. In ignoranta mea de fiecare data cand auzeam cuvantul anarhism ma gandeam automat la ceva negativ.

Lucrurile s-au schimbat la 180 de grade cand am inteles in final logica din spatele anarhiei: eliminarea institutiilor statului, eliminarea statului in favoarea unei organizari superioare, organizarea crestina.

Adica vrei sa inlocuiesti o forma de organizare cu alta si sa spui ca ala e anarhism, nu? :offtopic: In primul rind conform http://dexonline.ro "ANARH

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a sunat cum ca ar avea legatura cu ce se dezbate aici anarhia individualista (libertariana), ale carei teorii se axeaza pe economic, politic si civic. In lecturile mele, inca nu am intalnit ceva care sa trateze exclusiv religia.

Va dau aici un link; nu are sens sa zic eu ceva mult mai bine spus in alta parte:

http://sorincucerai.home.ro/noulib.htm#q1

 

PS: In contextul de mai sus, am sa votez pentru "bun".

Editat de Varuna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi-a sunat cum ca ar avea legatura cu ce se dezbate aici anarhia individualista (libertariana), ale carei teorii se axeaza pe economic, politic si civic. In lecturile mele, inca nu am intalnit ceva care sa trateze exclusiv religia.

 

Ma indoiesc ca ar functiona... Tolstoi descrie mai elocvent de ce nu merge tipul asta de abordare a problemei... el a prezis esecul comunismului inainte de revolutia din octombrie :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu vorbesc de forma crestinismului pe care o vezi tu reprezentata de Biserica X, Y sau Z. Nu prea ai citit atent... cine stie... poate suferi si tu de ADD/ADHD :offtopic:

Ce inseamna ADD/ADHD?

Comunismul a esuat exact pentru ca fost fara Dumnezeu. Nu poti impune preceptele crestine din exterior... singura sansa e sa fie acceptate din interior.

Exista destui crestini, tot ce mai trebuie e un eveniment care sa duca la saltul de credinta necesar si dupa ultimele stiri... se pare ca o sa prindem evenimentul. ;)

Comunismul a esuat pentru ca a fost deturnat de la scopul initial de catre unii oameni care l-au folosit pentru profitul personal si al celor apropiati, tot asa cum crestinismul a suferit din acelasi motiv. Inca nu a esuat.

 

Mie mi-a sunat cum ca ar avea legatura cu ce se dezbate aici anarhia individualista (libertariana), ale carei teorii se axeaza pe economic, politic si civic. In lecturile mele, inca nu am intalnit ceva care sa trateze exclusiv religia.

Va dau aici un link; nu are sens sa zic eu ceva mult mai bine spus in alta parte:

http://sorincucerai.home.ro/noulib.htm#q1

 

PS: In contextul de mai sus, am sa votez pentru "bun".

Evreii sint cei care incearca sa implementeze un stat pe baza religiei...

 

...oricum, ma indoiesc ca vom avea ocazia vreodata sa vedem "pe viu" daca functioneaza sa nu... :ok:

Te referi la anarhia crestina? :crazy: Ma indoiesc ca cineva uman va avea vreodata ocazia sa vada pe viu daca functioneaza sau nu. Dar cine stie, poate cineva din urmatoare specie inteligenta de pe Pamint, peste citeva sute de mii sau milioane de ani, va gasi o biblie si va incerca la rindul ei sa implementeze ideea. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce inseamna ADD/ADHD?

 

Comunismul a esuat pentru ca a fost deturnat de la scopul initial de catre unii oameni care l-au folosit pentru profitul personal si al celor apropiati, tot asa cum crestinismul a suferit din acelasi motiv. Inca nu a esuat.

 

ADD/ADHD = Attention Deficit Disorder/Attention Deficit and Hiperactivity Disorder. Eu sufar de o forma din ADD, de aceea posturile mele sunt atat de imprastiate. :offtopic:

 

Comunismul nu a avut nici o sansa. Daca nu schimbi omul nu ai cum sa instaurezi Imparatia.

Exact cum spunea si Cristos "Căci vă spun că, dacă neprihănirea voastră nu va

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anarhie? Da este buna, intr-o societate unde oamenii au inteles, acceptat si au inclus in modul lor de viata legile divine. Cand mai exista pe lume reutate, invidie, lacomie, etc, nu prea merge anarhia.

Sa speram ca vom apuca lumea la care visam, plina de pace si intelegere, unde legile divine conduc nu legile constrangerii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Recunosc cinstit ca pentru mine Anarhia era sinonima cu Haosul.

poti s-o recunosti in continuare, pentru ca asta inseamna...

 

Lucrurile s-au schimbat la 180 de grade cand am inteles in final logica din spatele anarhiei: eliminarea institutiilor statului, eliminarea statului in favoarea unei organizari superioare, organizarea crestina.

aloha! anarhie inseamna dezordine, haos, nesupunerea individului fata de o adunatura organizata. ce legatura are asta cu eliminarea organizarii laice si inlocurea ei cu organizarea religioasa? tot ORGANIZARE e ! nu anarhie.

apropo, baga un ochi spre vecinii nostri din orientul mijlociu si vei observa organizarea religioasa si beneficiile ei asupra societatii.

 

Cautarea perfectiunii interioare...

Ambitia de a produce mai mult ...

Competitia stupida de acum ....

n-au ABSOLUT nici o legatura cu anarhia ca si notiune...

 

Poate suna utopic dar nu e, societatea e permeata de invataturile lui Cristos, si chiar daca lumea nu le respecta, undeva in interior le constientizeaza, stie ca ele sunt Adevarul.

suna aiurea, nu utopic.

 

Marea majoritate ar prefera sa traiasca intr-o societate in care grija pentru mancare si adapost sa fie o himera a trecutului...

la fel ca si munca pentru existenta, stiu, stiu, lapte, miere, branza philadelphia si-un concediu perpetuu. :crazy:

 

...o societate in care atunci cand ai cazut in necaz sa vezi instant zeci de maini intinse pentru a te ajuta sa te ridici.

muta-te intr-o comunitate amish si vei avea parte de ajutor. nu vei avea parte de altele, in schimb.

 

Imbratisarea neconditionata a invataturilor lui Cristos creaza o astfel de societate.

invatatura lui Cristos se bate cap in cap cu realitatea, natura, tendintele si felul in care este construit omul.

 

In aceste conditii, institutiile nu-si mai au nici un rost, nici un fel de institutie nu si-ar mai gasi justificarea.

JOS SISTEMU' ! JOS GUVERNU' ! :offtopic: HUUUOOO!

 

sper ca glumesti... sa vezi tu ce sens au justitia si sistemul medical ca institutii, cand n-or mai exista puscarii si azile de nebuni !

imagineaza-ti un pic o societate de "intoarce obrazul" in care nimereste un macelar in serie. de fapt, ai dreptate - care societate? si uite-asa au disparut si oamenii...

 

Anarhie? Da este buna, intr-o societate unde oamenii au inteles, acceptat si au inclus in modul lor de viata legile divine. Cand mai exista pe lume reutate, invidie, lacomie, etc, nu prea merge anarhia.

:ok:

incep sa am mari dubii ca voi stiti ce inseamna termenii pe care-i tot vehiculati pe aici...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×