Sari la conținut
Forum Roportal
pisicutza

Ce am patit la stomatolog...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Maseaua s-a cariat si s-a rupt ca o consecinta a extirparii nervului.Un dinte fara nerv e mai casant nefiind hranit.Coroana s-a rupt ca o consecinta a acestui lucru.Atentie:se poate rezolva acest lucru neplacut prin 2 metode-dizolvarea acului de pe canal cu anumite solutii sau rezectia apicala numai la anumiti dinti situati in anumite locuri pe arcada.Din pacate la molari e mai grea a doua metoda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu mai conteaza. Mi-as fi dorit sa o strang de gat pe femeia aia iresponsabila. Se puteau intampla alte nenorociri decat simpla cadere a maselei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba conteaza.Presupunind ca in clasa a 5-a aveai 12 ani,singura masea care se putea caria pina atunci era cea de 6 ani.Cum aceasta are cel mai mare rol in stabilirea ocluziei,pierderea ei inainte de incheierea eruptiei are efecte negative.Sigur acel spatiu e "pensat",nu?Nu mai incape un alt molar acolo...apar rotatii ale dintilor si migrari ale vecinilor...o intreaga poveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba conteaza.Presupunind ca in clasa a 5-a aveai 12 ani,singura masea care se putea caria pina atunci era cea de 6 ani.Cum aceasta are cel mai mare rol in stabilirea ocluziei,pierderea ei inainte de incheierea eruptiei are efecte negative.Sigur acel spatiu e "pensat",nu?Nu mai incape un alt molar acolo...apar rotatii ale dintilor si migrari ale vecinilor...o intreaga poveste.

 

Nu mai conteaza pentru ca maseaua e scoasa, cu tot cu ac.

 

Poti sa explici putin mai detaliat? Ca sincer, nu am terminologie medicala si chiar nu am inteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice extractie a unui dinte/masea are efecte secundare daca nu se pune un mentinator de spatiu.Exista tendinta de migrare spre centru a dintilor.In cazul tau,daca extractia molarului de 6 ani era facuta la 8-9 ani,molarul de 12 ani (a doua masea) nu mai iese la locul ei ci exact pe locul celei de 6 ani,intrucit are timp si loc sa se deplaseze spre centru.Daca extractia ar fi facuta la 11 ani,acesta nu are timp sa migreze,spatiul dintre el si premolarul 2 este mai mic decit molarul de 6 ani scos si atunci sub influenta fortelor de masticatie dintele se inclina spre anterior.

Sint sigur ca nu sint cel putin pe partea aceea contacte intre toti dintii ci pot aparea spatii interdentare dupa canin.Daca intre timp nu ai facut nici o lucrare dentara peste acel spatiu ar trebui sa fie spatii intre dinti.

Un alt aspect:daca pe o parte sint scosi sa zicem 4 dinti la rind,ceilalti de pe arcada opusa vor migra spre spatiul edentat (in care nu mai sint dintii) indiferent de virsta persoanei.Se va ajunge,in lipsa unei protezari la un contact intre dinti si gingia de pe arcada opusa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si eu intamplarile voastre . Super naspa. M ai ales ca de la stomatolog se pot lua mai multe boli.In fine, nu stiu dak am voie sa recomand un doctor . In cazul in care am voie, spuneti-mi si va zic numele. Sunt din bucuresti. si credeti-ma ca nu vorbesc aiurea: mi-am scos doi molari de minte si 4 premolari(pentru aparat dentar) si ma intreba din minut in minut dak ma doare, dak simt ceva, si a vorbit f frumos cu mine si daca vreti s ma credeti eu chiar la un moment dat in timpul unei extractii am inceput sa rad. A fost si sora mea pentru niste carii:acelasi lucru. O intreba din minut in minut dak o doare. Asa ca dak intereseaza pe cineva..aici ma gasiti pt informatii:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@karynutza985:asa ar trebui sa se comporte toti doctorii,mai ales cei care lucreaza in reteaua privata.Din pacate sint multi care fac programari si nu tin cont de ele si atunci cind se aglomereaza se grabesc si nu mai acorda atentia cuvenita pacientului respectiv...Ar trebui sa nu fie la un medic bun mai mult de 1-2 pacienti care sa astepte...

In plus grija operatorie si postoperatorie sint elementare dupa parerea si obiceiul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o masea fara nerv, cu un surub in ea... Coronita a cazut. Ma sacaie, si am crezut ca am puroi. Am facut azi o radiografie, nu am puroi, dar se pare ca nu a fost scos tot nervul... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai dintii/molarii care au nerv dor...mai sint situatii cind nervul a murit dar inca nu s-a infectat (necroza) sau s-a infectat (puroi/gangrena).

Maseaua ta sigur nu mai are nerv,daca are pivot sau surub si te doare inseamna ca nu s-au curatat bine canalele si se vor infecta.Pe radiografie,in dreptul virfului radacinilor nu se vede nimic negru,ca o boaba de piper sau ca o linie ceva mai groasa?Dintele este/pare mai inalt?Doare la percutie?

Ia antibiotic si du-te la alt stomatolog...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×