Sari la conținut
Forum Roportal
pisicutza

Ce am patit la stomatolog...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Categoria de medici cu probleme este foarte larga.De ex un anume stomatolog Boldizsar din Cluj foloseste manusi si tot tacamul ,incompetenta nu cred ca e ,ca a mai reusit din cate am auzit unele lucrari care le face dar nu-si asuma responsabilitatea pentru greselile care le face. A facut o lcrare care nu era buna si a dat vina pe toata lumea numai ea nu a gresit nimic. Cuvantul 'garantie' il foloseste doar din pct de vedere teoretic si toate astea pentru ca cei de la Asociatia stomatologilor sau cum ii spune ii protejeaza si ii pot sa faca ce vor. Se rotesc acolo ca si membrii si se protejeaza unii pe altii. Deci singura varianta este sa pleci de acolo cand iti dai seama ca ceva nu e in regula si sa tot cauti pana gasesti un medic bun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu garantia e relativa...ce garantie am eu ca medic,ca pacientul nu-mi vrea raul si a doua zi desface sticle de bere cu dintii de ceramica?Verificarea si adaptarea se fac in cabinet pina e pacientul multumit...in rest poate sa manince la o pomana o piatra din orez sau fructe de mare cu nisip sau fistic sau...

Depinde si de pacient...trebuie sa ai suficienta experienta sa refuzi pacientii care atunci cind iti deschid usa cabinetului incep sa se plinga de tratamentele rele aplicate de toti medicii prin care a umblat...nu ca ne aparam dar unii vin cu scenarii de acasa care nu se potrivesc si trebuie munca de lamurire care pentru unii e in zadar din cauza IQ ului redus...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chestia cu garantia e relativa...ce garantie am eu ca medic,ca pacientul nu-mi vrea raul si a doua zi desface sticle de bere cu dintii de ceramica?Verificarea si adaptarea se fac in cabinet pina e pacientul multumit...in rest poate sa manince la o pomana o piatra din orez sau fructe de mare cu nisip sau fistic sau...

Depinde si de pacient...trebuie sa ai suficienta experienta sa refuzi pacientii care atunci cind iti deschid usa cabinetului incep sa se plinga de tratamentele rele aplicate de toti medicii prin care a umblat...nu ca ne aparam dar unii vin cu scenarii de acasa care nu se potrivesc si trebuie munca de lamurire care pentru unii e in zadar din cauza IQ ului redus...

Hai ca este cam fortata comparatia..dinti de ceramica si capace de bere ..daca are atatia bani sa dea pe ceramica are si minte sa nu desfaca sticle de bere .

Deci ..daca este garantie, trebuie sa va asumati riscurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai ca este cam fortata comparatia..dinti de ceramica si capace de bere ..daca are atatia bani sa dea pe ceramica are si minte sa nu desfaca sticle de bere .

Deci ..daca este garantie, trebuie sa va asumati riscurile.

Asta nu inteleg nici eu , ce este atat de grav sa recunosti ca este posibil ca din cand in cand (ca si in orice profesie) exista posibilitatea sa faci o lucrare nereusita care pate fi remediata. Nu cred ca trebuie sa fii expert sau sa ai 2 facultati in domeniu sa-ti dai seama ca o lucrare care cade periodic la primele saptamani dupa finalizare si sa tot fie lipita la nesfarsit(si pana la urma sa si crape) ,este nereusita . Nu stiu de ce in astfel de cazuri se incerca umilirea pacientului care dupa ce face un efort financiar de 180 euro sa se vina cu aceleasi explicatii puerile(de parca s-ar face un curs special pt asa ceva) , ca pacientul desface berile cu dintii, rumega in somn sau a suferit o lovitura puternica in maxilar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O lucrare corect executata sta fara ciment.

Am avut paciente care la lucrari de plastic cu metal,din graba au desfacut cu dintii dopurile de la esente...s-a intimplat sa sara fateta de plastic...cunosc barbati care la bautura desfac cu dintii diverse dopuri.Cazul ala cu lucrarea neadaptata corect pentru ca in final sa crape e adevarat...se intimpla des si asta pentru ca medicul nu acorda suficient timp pentru pacientul respectiv,asta se intimpla cind pe hol,din cauza programarilor prost facute mai ai 10 pacienti care incep sa tuseasca cu subinteles.Prostul management al cabinetului si graba/dezinteresul duc aici.

In caz de bruxism nu prea se recomanda lucrari de ceramica...depinde insa si de situatia locala,amplitudinea lucrarii etc.

Eu unul personal nu ma disculp,nu dau vina pe pacient decit atunci cind cauza e evidenta si nu cu un ton care sa arate a umilire...toti simt o oarecare teama de fotoliul stomatologic asa ca trebuie actionat cu blindete.Daca ai meseria in singe si nu-ti bati joc de ea si nu o vezi doar ca pe o activitate comerciala.Trebuie sa-ti si placa ceea ce faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
revin ca am vazut ca si altii au dat nume,e vorba de CMI CATALIN BUCUR din IASI.Ma gindesc ce as pati daca nu mi-as cumpara un amarit de bilet de autobuz si as fi prins iar unii incaseaza de la 1 milion in sus de la fiecare pacient.oare chiar nu ar trebui sa se sesizeze cineva?pentru ce mai au chitantiere atunci?

Eu cred că asta e o abordare greşită din partea pacientului. Nu am nicio treabă cu cabinetele stomatologice, dar nu cred că pentru chitanţă te duci acolo! :soc: Dacă vrei chitanţă, du-te la Metro, că acolo sigur obţii chitanţe.

 

La un cabinet stomatologic te duci pentru un tratament sau pentru anumite servicii foarte clar determinate. Să-ţi exprimi nemulţumirea pentru lipsa chitanţei, mi se pare o manieră plină de ranchiună de a aborda lucrurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa e...insa anul trecut s-a facut un control mai amplu intr-un oras si la un cabinet,la un medic mai in virsta s-a constatat ca in 8 luni taiase 3 chitante...si masa era plina cu amprente si lucrari finalizate.Nici in halul asta...

Pe cei care se pling ca nu li s-a eliberat chitante ce-i opreste sa ceara?Sint unii medici care cistiga zeci de milioane intr-o zi (dar nu in fiecare zi) si altii care pleaca acasa cu doar 1 milion.

De medicii din spitale care CONDITIONEAZA operatia ce mai spuneti?Si acel medic ce investitie face???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred că asta e o abordare greşită din partea pacientului. Nu am nicio treabă cu cabinetele stomatologice, dar nu cred că pentru chitanţă te duci acolo! :soc: Dacă vrei chitanţă, du-te la Metro, că acolo sigur obţii chitanţe.

 

La un cabinet stomatologic te duci pentru un tratament sau pentru anumite servicii foarte clar determinate. Să-ţi exprimi nemulţumirea pentru lipsa chitanţei, mi se pare o manieră plină de ranchiună de a aborda lucrurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu clientul e obligat sa ceara si sa pastreze bonul/chitanta pina la iesirea din unitate?

Eu daca am un pacient care nu vrea chitanta ii iau datele si scriu dupa ce pleaca el...asa sint asigurat ca nu-mi da "cirlig".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De medicii din spitale care CONDITIONEAZA operatia ce mai spuneti?Si acel medic ce investitie face???

Asta e cu totul altceva, cunosc şi eu exemple concrete, dar tot n-are nimic de-a face cu chitanţa. C

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×