Sari la conținut
Forum Roportal
Florisa

Syria punct strategic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si ce vrei Florisa sa facem cheta si sa-l sprijinim pe cumatrul Bashar, sa-i cantam imnuri, sa fim toti de acord cu tine sau ce anume pe topicul asta ? Observ ca nu esti interesata de absolut nici o opinie contrara alor tale, ceea ce iti este caracteristic si pe alte topice la alte subiecte. Cum te contrazice careva, sau pur si simplu nu e de acord cu punctul tau de vedere, imediat te retragi din discutia cu acel user. Pai astea ce discutii mai sunt ? Daca vrei monolog deschide topic de monolog. doh.gif

Si ce atata cacarea lumii cu Siria ? S-au terminat problemele Romaniei si a compatriotilor tai, si trebuie sa te preocupe chiar asa de crunt ale altora ? Ce mare scofala ca ai tait acolo si ca esti maritata cu un sirian ? Si eu sunt maritata cu un iraqian, am crescut de mica in Iraq, tata e iraqian si nu ma pasioneaza sa dezbat chestii legate de tara aia si evenimentele ei, in special pe topic dedicat. Pun pariu ca daca ar intra aici altii traiti prin Siria sau sirieni de nationalitate, ar prezenta si alte puncte de vedere care ar fi total opuse alor tale. Sau ai impresia ca toti cetatenii unei tari gandesc la fel, simt la fel in legatura cu occidentul, regimul, samd ? Nici macar in Iraq nu a existat coheziune in randul populatiei cu privire la Vest, la fostul regim si la cel actual. Mereu vor exista fani si opozanti. Asa ca este egal fix cu zero ca ai trait in Siria, in ceea ce priveste validitatea a ceea ce prezinti.

Ti-am zis recent ca am rude acolo, rude din partea sotului...ei bine, ai mei au vecini sirieni in Germania, vecini cu care locuiesc gard de gard si opiniile alora in ceea ce priveste ce se intampla in Siria, care este adevarul, samd sunt total diferite fata de opiniile rudelor sotului. Deci, cine are dreptate si cine nu ?

A fi trait acolo, nascut acolo, maritat acolo nu califica pe nimeni drept detinatorul adevarului suprem, in special cand nu poti fi obiectiv.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema...

 

 

Si ce vrei Florisa sa facem cheta si sa-l sprijinim pe cumatrul Bashar, sa-i cantam imnuri, sa fim toti de acord cu tine sau ce anume pe topicul asta ?

 

Nu imi amintesc sa fi cerut cuiva sa il sprijine pe Bashar sau sa fie deacord cu mine. Asa cum la topicurile despre Canada se vb numai despre Canada,asa cum la topicul despre Germania se vb numai despre Germania,tot asa si aici fiind un topic depre Syria,vb despre Syria.

Ce nu e in regula?

 

Observ ca nu esti interesata de absolut nici o opinie contrara alor tale, ceea ce iti este caracteristic si pe alte topice la alte subiecte.

Gresit!

 

Cum te contrazice careva, sau pur si simplu nu e de acord cu punctul tau de vedere, imediat te retragi din discutia cu acel user. Pai astea ce discutii mai sunt ? Daca vrei monolog deschide topic de monolog. doh.gif

Si aici la acest topic s-a intamplat la fel ca la celalate. Am venit, mi-am exprimat parerea,au navalit criticile. Nu contrazicerile. Mi s-au cerut dovezi la ce am zis, ca si cum ceilalti care m-au criticat au dovedit intr-un fel sau altul ca stiau ce zic. Apoi mie nu imi plac contrazicerile! Din pacate, nimeni nu a fost in stare sa sesizeze asta!

 

Si ce atata cacarea lumii cu Siria ?

 

Cacare e pt tine si pt altii ca tine. Nu inseamna ca si pentru mine este, sau trebuie sa fie la fel. Nu crezi?E subiectul zilei de 2 ani jumate in absolut orice loc din lumea asta.

Aici pe forum e un subiect la fel ca celelalte sute .Si apoi asta a fost placerea mea de a deschide subiect despre Syria. Daca nu e important subiectul pt tine sau pt altii,nu cititi,nu scrieti.

Pana la urma nu deranjez pe nimeni. Sunt sute de subiecte deschise pe forumul asta nu toata lumea e interesata sa participe cu vreun comentariu. Si? Unde e problema?

 

S-au terminat problemele Romaniei si a compatriotilor tai, si trebuie sa te preocupe chiar asa de crunt ale altora ?

 

Numai ca am scris despre Romania ca o iubesc si s-a aruncat cu pietre dupa mine ca vezi doamne stau inafara si zic ca imi iubesc tara. Dar de unde stii tu ca nu ma preocupa problemele Romaniei sau a-le compatriotilor? Tu nu vezi ca oricum o dai nu multumesti pe toata lumea? Pai si atunci de ce sa imi pese ?

Problemele Syriei pt mine sunt ca la fel de importante,daca nu chiar mai mult. Nu esti tu sau altcineva in masura sa imi spui ca problemele Syriei nu trebuie sa ma preocupe.

 

Ce mare scofala ca ai tait acolo si ca esti maritata cu un sirian ?

 

Am fost intrebata despre ...si am raspuns. Nu am zis-o ca pe o mare scofala. Nici nu m-am ascuns dupa deget asa cum fac altii,care stiu sa doar sa comenteze, sa puna intrebari si sa zica ,,nu e adevarat,,.

 

Si eu sunt maritata cu un iraqian, am crescut de mica in Iraq, tata e iraqian si nu ma pasioneaza sa dezbat chestii legate de tara aia si evenimentele ei, in special pe topic dedicat.

 

Asta e strict problema ta! Daca te pasioneaza sau nu...personal, nu mai intereseaza. Eu nu imi permit sa iti zic ca gresesti si consider ca si tu ar trebui sa respecti interesul meu, pt ca pana la urma nu cred ca te afecteaza cu ceva.

 

Pun pariu ca daca ar intra aici altii traiti prin Siria sau sirieni de nationalitate, ar prezenta si alte puncte de vedere care ar fi total opuse alor tale.

 

Nu trebuie sa pui pariu pentru ca e normal si firesc sa fie asa. Dar asta nu ar insemna ca unii ar minti si ceilalti ar detine adevarul absolut,ci ca fiecare are dreptate in felul lui.

 

Sau ai impresia ca toti cetatenii unei tari gandesc la fel, simt la fel in legatura cu occidentul, regimul, samd ?

 

Nu am impresia asta.

 

Nici macar in Iraq nu a existat coheziune in randul populatiei cu privire la Vest, la fostul regim si la cel actual. Mereu vor exista fani si opozanti. Corect!

Asa ca este egal fix cu zero ca ai trait in Siria, in ceea ce priveste validitatea a ceea ce prezinti.

 

Nu trece cu vederea ca la ceea ce am prezentat am adus dovezi scrise,filmate,atat din presa romaneasca cat si din cea internationala. Cei care m-au contrazis, au facut-o fara nici ce-a mai mica dovada .

 

Ti-am zis recent ca am rude acolo, rude din partea sotului...ei bine, ai mei au vecini sirieni in Germania, vecini cu care locuiesc gard de gard si opiniile alora in ceea ce priveste ce se intampla in Siria, care este adevarul, samd sunt total diferite fata de opiniile rudelor sotului. Deci, cine are dreptate si cine nu ?

 

Exact cum ai zis cateva randuri mai sus,parerile sunt impartite. Pro si contra! Repet: nu inseamna ca unii zic adevarul si altii mint!Fiecare are dreptate in felul lui!

 

A fi trait acolo, nascut acolo, maritat acolo nu califica pe nimeni drept detinatorul adevarului suprem, in special cand nu poti fi obiectiv.

 

Nu am sustinut niciodata ca sunt detinatoarea adevarului suprem INSA nu consideri ca cineva care s-a nascut acolo sau a trait acolo sau sa casatorit acolo sau are familie acolo,are habar ceva mai mult decat altcineva care doar a auzit despre?

Nu inseamna ca e detinatorul adevarului absolut,ci doar stie mai multe. Corect?

 

Cum ar fi, sa vin eu sa te contrazic cu ceva despre Iraq si poate despre orasul in care ai trait, doar pt asa scrie in presa,sau asa mi-a zis mie cineva?

Dar asta ar insemna ca tu detii adevarul absolut? Nu! Dar daca as vb cu alti oameni din orasul tau crezi ca ar impartasi aceleasi pareri ca ale tale? Normal ca nu! Atunci ai putea fi considerata mincinoasa? Normal ca nu! Tu ai trait intr-un fel...altul a trait altfel.

 

C-am despre asta e vb. Naeema!

 

Intelege daca poti sau las-o balta!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trece cu vederea ca la ceea ce am prezentat am adus dovezi scrise,filmate,atat din presa romaneasca cat si din cea internationala.

 

 

De unde pana unde se poate afla adevarul in presa ? doh.gif

Si presa romaneasca de multe ori preia stiri de la alte agentii de presa din occident, nu raporteaza mereu avand reporteri la fata locului. Iar in ceea ce priveste obiectivitatea presei internationale in ziua de azi, lasa de dorit, chiar si la cele mai reputabile agentii din lume. Cei care inca traiesc cu impresia ca presa doar raporteaza, sunt naivi. Presa a prins obiceiul sa mai si faureasca, manipuleze, interpreteze stirile nu numai sa le raporteze asa cum sunt sau asa cum par.

 

Dovezi nu poti prezenta decat daca ai avea direct acces la intrunirile lui Assad. In rest totul este subiectiv si poate fi supus indoielii de catre oricine, oricand. In orice conflict sau situatie politica, militara, economica din lume, adevarul il detin doar cei direct implicati, sus pusi. Oamenii de rand ca noi nu vor sti niciodata in totalitate scenariile din culise.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De unde pana unde se poate afla adevarul in presa ? doh.gif

Imi cer scuze ca nu lucrez la serviciile secrete ca sa pot veni cu dovezi mai concludente! Si nici acolo adevarul nu e garantat!

 

Am venit cu cele din presa pt ca astea imi sunt la-ndemana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De unde pana unde se poate afla adevarul in presa ? doh.gif

Si presa romaneasca de multe ori preia stiri de la alte agentii de presa din occident, nu raporteaza mereu avand reporteri la fata locului. Iar in ceea ce priveste obiectivitatea presei internationale in ziua de azi, lasa de dorit, chiar si la cele mai reputabile agentii din lume. Cei care inca traiesc cu impresia ca presa doar raporteaza, sunt naivi. Presa a prins obiceiul sa mai si faureasca, manipuleze, interpreteze stirile nu numai sa le raporteze asa cum sunt sau asa cum par.

 

Dovezi nu poti prezenta decat daca ai avea direct acces la intrunirile lui Assad.

Chiar si atunci nu ar crede toata lumea!

 

 

In rest totul este subiectiv si poate fi supus indoielii de catre oricine, oricand. In orice conflict sau situatie politica, militara, economica din lume, adevarul il detin doar cei direct implicati, sus pusi. Oamenii de rand ca noi nu vor sti niciodata in totalitate scenariile din culise.

 

Corect!

Tocmai deaceea nu-si au rostul contrazicerile.Si simplele afirmatii\opinii despre politica trebuie luate ca atare. Niste simple afirmatii\opinii.

 

 

Totusi sa stii ca am pus si filmulete cu declaratiile \ interviurile directe ale anumitor persoane de la care pleaca deciziile de multe ori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Syria reprezintă un punct strategic zilele acestea din punct de vedere al revenirii la o lume multi-polară. Acum se pun bazele creării unui echilibru între puteri. Hegemonia americană pare a fi pusă la încercare de pretențiile Rusiei și Chinei. Nu știu dacă este un lucru bun sau rău, omenirea confruntându-se în trecut cu o împărțire a polilor de putere. Cert este că în felul în care SUA alegea să-și joace hegemonia nu se mai putea continua. Situația de astăzi diferă fundamental de situația de acum un deceniu de la invadarea Irakului. Astăzi, Federația Rusă este mult mai puternică din punct de vedere geo-politic și, în plus, este convergentă cu interesele în zonă ale Chinei, un alt pol de putere ce și-a crescut mult influența în ultimul deceniu. Cei doi poli ce se opun dominației geopolitice exercitate de SUA de mai bine de 20 de ani, ele neavând capacitatea militară convențională pentru a face față unei confruntări prin intermediari cu SUA, directe nu poate fi vorba atât timp cât sunt ambele puteri nucleare, dar pot juca mult mai mult decât au făcut-o în trecut pe cartea geopolitică a presiunii economice, cume e cazul relației dintre China și SUA, și a celei geopolicii zonale de șantaj, cum e în cazul Rusia-Caucaz. sau Rusia -Iran.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×