Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

Care este mancarea romaneasca traditionala?

Postări Recomandate

Ma gandeam la ciorba de peste aia pe care o fac lipovenii. Tinand cont ca si ei sunt romani adoptati... va recomand daca aveti ocazia... e super :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandeam la ciorba de peste aia pe care o fac lipovenii. Tinand cont ca si ei sunt romani adoptati... va recomand daca aveti ocazia... e super :oca:

[snapbacca]44594[/snapbacca]

 

nu am mancat, dar am auzit ca e super buna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci pina acum nu am vazut un raspuns simplu, sa spuna exact ce mincaruri traditionale sint pur romanesti.

 

eu fiind in USA, americanii ma intreaba ce mincaruri sint specific romanesti, si bineinteles, imi vine in minte de asemenea cum a mai fost mentionat, sarmale, ar fi prima care imi vine in minte, dar si rusii au sarmale si grecii de asemanea.... se pare ca toate mincarurile care le-as mentiona, le are si alta tara din preajma Ro.

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite, am de facut o fotografie care sa prezinte mancarea romaneasca traditionala. Si nu stiu care ar fi aia? Dupa parerea voastra?

M-am gandit imediat la sarmale, dar ele apar si la alte popoare.

Pareri, idei?

[snapbacca]7662[/snapbacca]

O reteta pe baza de castraveti murati cu dulceata si marar. Cred ca asa ceva nu se maninca nicaieri. Nici macar la noi. Pentru a deveni mincare traditionala rom

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci pina acum nu am vazut un raspuns simplu, sa spuna exact ce mincaruri traditionale sint pur romanesti.

 

eu fiind in USA, americanii ma intreaba ce mincaruri sint specific romanesti, si bineinteles, imi vine in minte de asemenea cum a mai fost mentionat, sarmale, ar fi prima care imi vine in minte, dar si rusii au sarmale si grecii de asemanea.... se pare ca toate mincarurile care le-as mentiona, le are si alta tara din preajma Ro.

[snapbacca]48558[/snapbacca]

racituri mai au si altii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

personal am locuit in jud Prahova cind am trait in Ro, si nu stiu daca la noi in zona era asa ceva, dar pur si simplu nu stiu ce sint alea "racituri"..... deci conteaza pina la urma si din ce parte a tarii faci parte. eu personal ma refer la mincare traditonal ro. sa-i spun asa, ceva care se obisnuieste in toata tara si este specific romanesc, spre exemplu cum este masa de Craciun, Paste etc. Cineva care este mai curent cu traditia ar putea mentiona mai sigur care ar fi meniul respectiv. Eu acele mincaruri le-as considera "traditional romanesc" ptr. ca toata lumea "urmeaza" obiceiul, etc.... Cind am fost in Ro, in Dec. 2003 arata la televizor unele mincaruri si traditii din NW Ro, erau cu totul straine ptr. mine....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
personal am locuit in jud Prahova cind am trait in Ro, si nu stiu daca la noi in zona era asa ceva, dar pur si simplu nu stiu ce sint alea "racituri"..... deci conteaza pina la urma si din ce parte a tarii faci parte. eu personal ma refer la mincare traditonal ro. sa-i spun asa, ceva care se obisnuieste in toata tara si este specific romanesc, spre exemplu  cum este masa de Craciun,  Paste etc. Cineva care este mai curent cu traditia ar putea mentiona mai sigur care ar fi meniul respectiv. Eu acele mincaruri le-as considera "traditional romanesc" ptr. ca toata lumea "urmeaza" obiceiul, etc.... Cind am fost in Ro, in Dec. 2003 arata la televizor unele mincaruri si traditii din NW Ro, erau cu totul straine ptr. mine....

[snapbacca]48687[/snapbacca]

raciturile sau " inghetata de porc" se prepara prin fierberea impreuna cu condimente ( in special usturoi) a picioarelor si capetelor de porc, (alte ingrediente variaza de la o zona la alta) din care rezulta o supa groasa si care se lasa la rece devenind de o consistenta gelatinoasa. Are o savoare deosebita. Se prepara de obicei de sarbatorile de iarna ( Craciun, Anul Nou, Boboteaza).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai concret, asta daca Victor imi permite, PIFTIE.....

Si asta chiar ca-i romaneasca

[snapbacca]48852[/snapbacca]

 

 

 

 

aha. termenul de piftie suna familiar, si toutusi .... yucca .

si rusii au asa ceva, se gaseste aici la magazinele lor, si arata mult mai bine ca cea romaneasca, nu am gustat deoarece nu-mi place.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai concret, asta daca Victor imi permite, PIFTIE.....

Si asta chiar ca-i romaneasca

[snapbacca]48852[/snapbacca]

caorecat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×