Sari la conținut
Forum Roportal
anothernothingthing

Accident rutier minor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spuneti-mi si mie va rog frumos ce se intampla daca am avut 2 accidente (minore) pe aceeasi polita de asigurare. Prima data masina nu a trebuit reparata pentru ca era doar putin zgariata dar acum trebuie neaparat bagata in service. O sa imi dea puncte, o sa imi ia carnetul...? Nu am gasit niciun detaliu de acest fel pe net si nu stiu ce sa fac cand ma duc la constatari. Merci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti pui problema de puncte si carnet inseamna ca ai fost vinovat de accident.

Daca ai inceiat cu cel pe care l-ai lovit un document "constat amiabil" atunci nu primesti nici amenda, nici puncte de penalizare si nici nu-ti retine permisul. In schimb la RCA pentru urmatoarea asigurare vei figura cu malus, adica vei plati mai mult decat tariful standard.

Tu o sa-ti repari masina folosind asigurarea casco, la care, in functie de compania la care te-ai asigurat vei avea anul urmator un tarif mai mare decat ai fi avut daca nu aveai accidentele. In cazul asta iti recomand sa schimbi asiguratorul, sa mergi la unul la care nu ai istoric de daune. Ai grija insa ca unii asiguratori iti verifica istoricul de daune pe baza clasificarilor de la RCA bonus/malus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca schimbi asiguratorul tot o sa platesti mai mult...din momentul cand esti vinovat si ai dat asigurarea esti in baza de date.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca schimbi asiguratorul tot o sa platesti mai mult...din momentul cand esti vinovat si ai dat asigurarea esti in baza de date.

Chiar daca esti in baza de date, nu toti asiguratorii o consulta cand iti fac casco. Unii nici nu pot sa o consulte pentru ca nu sunt autorizati pe RCA si nu au acces la bonus/malus. Iti pot da exemple de asemenea societati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×