Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Distrugerea credintei sau nu ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

spre exemplu cei care au trecut prin moarte clinica si si-au amintit ce au vazut dincolo, speriindu-se teribil la vederea Iadului smile.png

 

e prima data cand aud despre asa ceva. esti sigur ca despre iad e vorba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

e prima data cand aud despre asa ceva. esti sigur ca despre iad e vorba?

 

Da, sunt marturii in sensul asta, am vazut si la televizor si am mai si citit.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pana nu se devedeste. sunt simple supozitii.

 

Am dovedit eu in topicul "Ce suntem cu adevarat". Creierul e un calculator semantic. El atribuie sens informatiilor pe care le proceseaza. Nu face o procesare simpla de tip input->output, ci intre intrare si iesire atribuie sens informatiilor. Iar acest sens e ceea ce constiinta e. Culorile de exemplu sunt sensul pe care creierul il atribuie informatiei luminoase. Evident, procesarea s-ar fi putut face si sintactic, si atunci am fi fost niste roboti si nu am fi vazut nicio culoare. Dar probabil e mai anevoioasa si astfel evolutia a respins-o. Procesarea semantica fiind mult mai convenabila, au supravietuit indivizii care procesau semantic si astfel constiinta a fost favorizata in fata procesarii robotice. Norocul nostru ca asa stau treburile. Ar fi putut sa fie invers si am fi fost o civilizatie de roboti. In schimb, suntem o civilizatie de fiinte cu constiinta. Pe care unii o numesc "suflet" si o atribuie divinitatii si astfel se indeparteaza de adevar.

Editat de Souls Destroyer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt si necredinciosi care L-au gasit sau, ma rog, s-au intors la El; spre exemplu cei care au trecut prin moarte clinica si si-au amintit ce au vazut dincolo, speriindu-se teribil la vederea Iadului smile.png

Eu am sustinut de nenumarate ori ca credinta in dumnezeu este mai ales rezultatul fricii nu al iubirii de acesta.

Nu pot decat sa ma bucur ca in sfarsit un crestin imi da dreptate grin.gif

Editat de VEMANS
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sustinut de nenumarate ori ca credinta in dumnezeu este mai ales rezultatul fricii nu al iubirii de acesta.

Nu pot decat sa ma bucur ca in sfarsit un crestin imi da dreptate grin.gif

 

Scrie si in Biblie ca trebuie sa ne temem de Dumnezeu, pentru ca judecata Sa este dreapta, iar oamenii sunt pacatosi. Dar mai presus de aceasta teama trebuie sa fie iubirea, pentru ca teama... Azi o ai, maine poate nu o mai ai fiind in fata ispitelor vietii. Insa iubirea sincera de Dumnezeu este eterna... sau ar trebui.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Insa iubirea sincera de Dumnezeu este eterna... sau ar trebui.

Idealistul din tine s-a trezit totusi la realitate.

Judecata lui Dumnezeu nu este dreapta atat timp cat primele trei porunci atarna mult mai greu in balanta decat celelalte sapte. Tipic pentru megalomani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Scrie si in Biblie ca trebuie sa ne temem de Dumnezeu, pentru ca judecata Sa este dreapta, iar oamenii sunt pacatosi. Dar mai presus de aceasta teama trebuie sa fie iubirea, pentru ca teama... Azi o ai, maine poate nu o mai ai fiind in fata ispitelor vietii. Insa iubirea sincera de Dumnezeu este eterna... sau ar trebui.

 

Cred ca este vorba despre faptul ca orice gand, cuvant, fapta(actiune) a fiecaruia dintre noi se manifesta sub forma unei energii directionate mai putin sau mai mult constient. Necunoasterea acestui aspect NU ne absolva de CONSECINTE asa cum necunoasterea legilor sociale nu ne absolva de vina nerespectarii lor. Asadar , daca oamenii ar intelege ca-i vorba de fapt de-o "atentionare" in a fi atenti(atentie la neatentie, o vorba pe care-o mai spun io cateodata) la mintea noastra cea nastrusnica si ca avem a ne corecta anumite atitudini fata de viata , atunci n-ar mai fi experiente traumatizante, chiar distrugatoare nici pentru om, nici pentru intreaga natura.

Si una dintre atentionari se refera la faptul ca " Ceea ce semeni, aceea culegi", ceea ce trimiti se intoarce inapoi la tine sub o forma sau alta.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca este vorba despre faptul ca orice gand, cuvant, fapta(actiune) a fiecaruia dintre noi se manifesta sub forma unei energii directionate mai putin sau mai mult constient. Necunoasterea acestui aspect NU ne absolva de CONSECINTE asa cum necunoasterea legilor sociale nu ne absolva de vina nerespectarii lor. Asadar , daca oamenii ar intelege ca-i vorba de fapt de-o atentionare in a fi atenti la mintea noastra cea nastrusnica si ca avem a ne corecta anumite atitudini fata de viata , atunci n-ar mai fi experiente traumatizante, chiar distrugatoare nici pentru om, nici pentru intreaga natura.

Si una dintre atentionari se refera la faptul ca " Ceea ce semeni, aceea culegi, ceea ce trimiti se intoarce inapoi la tine", sub o forma sau alta.

 

Impartasesc aceeasi idee, pana si gandurile cantaresc foarte mult si se propaga cumva.

 

 

Idealistul din tine s-a trezit totusi la realitate.

Judecata lui Dumnezeu nu este dreapta atat timp cat primele trei porunci atarna mult mai greu in balanta decat celelalte sapte. Tipic pentru megalomani

 

Judecata Lui Dumnezeu este dreapta :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sustinut de nenumarate ori ca credinta in dumnezeu este mai ales rezultatul fricii nu al iubirii de acesta.

Nu pot decat sa ma bucur ca in sfarsit un crestin imi da dreptate grin.gif

Subscriu

 

Scrie si in Biblie ca trebuie sa ne temem de Dumnezeu, pentru ca judecata Sa este dreapta, iar oamenii sunt pacatosi. Dar mai presus de aceasta teama trebuie sa fie iubirea, pentru ca teama... Azi o ai, maine poate nu o mai ai fiind in fata ispitelor vietii. Insa iubirea sincera de Dumnezeu este eterna... sau ar trebui.

Adica sa iubesti prin frica. Asta clar nu e iubire. Ori iubesti, ori "crezi" fiindca ti-e frica sa n-ajungi in iad.

Am zis de multe ori si nu vreau sa par neinfricata. Bine vreau sa par neinfricata, dar iti trebuie oleaca de curaj sa scapi din cercul "iubirii".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×