Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Alex & M

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu si dieta

 

2wf4ok4.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca va spun ce am facut aseara lesinati. Pe la 10 noaptea mi s-a facut foame ca am neglijat alimentatia pe parcursul zilei si nu aveam nimic gata gatit in frigider. Aveam ce ciuguli...branza, rosii, iaurt dar mie imi era foame nu gluma, asa ca am cotrobait prin dulapuri si am dat peste o cutie de macaroane cu branza (praf de branza din ala artificial si plin E-uri si toate literele din alfabet). Le-am aruncat intr-o oala la fiert, la urma am pus niste unt, lapte, piper si praful cu pricina si am halit de parca venea apocalipsa. :rot:

 

Azi m-as fi dus la spovedanie asa vinovata si dezgustata m-am simtit.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ielåu!

 

am fost la nutritionist, dreaq m-a pus!!! :doh:

 

eu credeam ca mananc bine pt o persoana care tine dieta, dar m-a pus ala cu botul pe labe imediat cand a venit vorba de cantitati. mancam prea des cica, si dupa ce a citit jurnalul de 10 zile de dieta de-a mea a ajuns la concluzia ca fara sa-mi dau seama cresteam marimea portiilor. numai palme imi vine sa-mi dau. in fine, mi-a bagat meniul de zi cu zi, imi trimite pe mail in ficare zi de luni idei de meniu care sa se potriveasca cu telul meu de 5kg in 5 saptamani. trebuie sa scad la 1300kcal pe zi si sa am min 30 min de activitate fizica zilnic. daca depasesc 30 min de sport, pot consuma caloriile alea, asta nu zi de zi, dar cand e 'nevoie'. nu m-a scos de pe fructe, dar m-a scos clar de pe alcool si nu accepta scuze ca e ziua lu' tata mare sau mai stiu eu cine (pfff, de parca eu nu stiam). basca mi-a zis sa beau apa calda intre mese si sa nu beau nimic 15-20 min inainte de mese ca largesc stomacul (si asta stiam).

 

uite cum arata de ex meniul de astazi:

 

md: 1 felie paine neagra cu 1 felie cascaval +jumatate portocala+200ml lapte slab

pranz: 1 felie paine neagra cu ou fiert si 1 felie cascaval + 1 rosie + 1,5dl suc de portocale/mere

snack ora 16: 100gr iaurt + 4 migdale + 2 prune

cina: 1 taco slab cu chilli con carne in el, max 200gr sa aiba

gustare ora 21: 200-300gr de afine, ca atare sau cu ceva iaurt peste

 

la miscare a bagat asa : 30 min cardio (5 min mers rapid/5 alergat) si tot asa, alternate + tot ce doresc/pot baga la sala daca ma duc.

 

dracu si mama lu' dracu ma ia, nu am mancat atat de putin de ani de zile, mi se pare putin,faza aia gen 'intre mese' cu 100gr iaurt si 4 migdale ma baga in pamant de nervi, e clar ca nu o sa stau sa cantaresc 100gr de iaurt si o sa numar 4 cacatei d'aia mici, mai bine lipsa ca o iau razna.am impresia ca face misto de mine cand zice 'mananca 4 migdale, mananca 2 prune', dar o stii el ceva daca tot e nutritionist. :sad:

 

e bine ca in fiecare zi arata altfel meniul, dar cu boratura aia de fiertura de fulgi cu care ma forteaza el la micul dejun nu ma impac deloc! prefer sa nu mananc nimic degat fulgi de ovaz fierti in apa si atat. bleaaahhhh!!!

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de nutritionist nu ti-a pus si shit load de legume pe lista ? doh.gif

Si daca la pranz mai mananci si cate o supa usoara facuta de casa, cu legume sau pui, ce are ?

Cica e recomandat sa nu bei nimic nici in timpul mesei sau pentru vreo 30 min dupa, din cauza ca lichidele dilueaza sucul gastric si astfel incetineste digestia.

Multa lumea bea putina apa minerala inainte de masa ca sa se umfle si sa se simta mai plini si sa nu consume portie mare dar buba e ca ti-e foame mai des cu metoda asta.

Nu-ti fa griji ca la inceput e greu pana iti antrenezi stomacul cu portii mici dupa care se va micsora singur. Dupa aceea vei vedea ca mananci putin si simti de parca ai macat 7 farfurii asa satula te vei simti. Razbeste acum vreo luna doua.

Deasemenea mananca incet pentru ca dureaza aprox 20 de minute pana creierul primeste mesajul ca esti satula. Daca mananci repede ingestezi cantitati peste limita saturatului. Daca o taraganesti la masa vei vedea ca incepi sa te simti satula mai repede, inainte sa apuci sa bagi in tine toata portia.

Ti-a explicat nutritionistul toate astea ? Ia intreaba-l. Daca nu, atunci e idiot.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-am atins targetu deci sunt iesita de pe acest topic. Multumesc Alex pt intentii si sprijin. You are za best and multumesc tuturor ce mi-ati dat sfaturi!

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×