Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna ziua,

Sunt acuzat de evaziune fiscala pentru neplata contributiilor la stat, stopaj la sursa. Procesul il am cat de curand si sincer ... banii nu cred ca reusesc sa ii strang. Ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa fac petru evitarea condamnarii? sau obtinerea unei pedepse cat mai usoare?
Multumesc

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avocat n-ai ??? El/ea trebuie sa-ti sugereze asemenea idei nu noi. Chiar daca n-ai bani, trebuie sa faci rost de un avocat care lucreaza Pro-Bono adica gratuit, are obligatia sa faca ore gratuite pe an fiecare din ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Sunt acuzat de evaziune fiscala pentru neplata contributiilor la stat, stopaj la sursa. Procesul il am cat de curand si sincer ... banii nu cred ca reusesc sa ii strang. Ma poate sfatui cineva ce ar trebui sa fac petru evitarea condamnarii? sau obtinerea unei pedepse cat mai usoare?

Multumesc

 

Banuiesc ca este in curs procesul tau, dar, pentru cei care ii interseaza subiectul ar fi cam asa:

Ca sa scapi in totalitate si fara complicatii, platesti suma care se reclama.

 

Daca nu, si ai timp si avocat bun, stai linistit intrucat sarcina probei privind infractiunea de evaziune fiscala, cade in sarcina organelor fiscale. Asta in conformitate cu Codul Fiscal.

 

Pentru a se putea vorbi de o infractiune, organele fiscale trebuie sa dovedeasca vinovatia ta, cat si intentia de a te sustrage de la plata acelor sume.Lucru practic imposibil, de dovedit.

In caz contrar, nu avem nici o infractiune. Asta in conformitate cu Codul Penal.

Bine, sunt mult mai multe aspecte de comentat, intrucat este o discutie extrem de complexa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×