Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Rugaciune pentru cei cu patima alcoolului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Granny, matale sa-mi faci o dedicatie muzicala pe dimineata asta ca-s binedispus si binevoiesc sa aprob, si sa fie altceva in afara de Ozosep.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Railor, n-o suparati pe Olga, ca nu se mai arata.

Altule, pai cum e cu bautura ...e crestineasca sau demonica?

Betivii nu vor vedea Raiul.

Un calugar din vechime avea obiceiul ca la fiecare masa sa bea un pahar de vin. Odata i-au adus un posedat sa-l exorcizeze. Find la masa le-a zis sa astepte pana termina, dupa ce si-a baut paharul de sfarsit de masa a iesit afara din chilie si a zis: Iesi diavole din sufletul fapturii lui Dumnezeu. Diavolul s-a plans: Ies alungat de un bautor de vin. Degeaba s-a plans. 1,2 3 pahare de vin sunt una, betia e cu totul altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand stim ca avem patima betiei?

sau cum stim?

Daca te imbeti, evident. Ca si masura Sfantul Ioan Hrisostomul a stabilit: 1, 2 pahare de vin la o nunta. Daca gazda insista se poate lua si al treilea, pentru ca sa nu se simta jignita gazda.

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

. 1,2 3 pahare de vin sunt una, betia e cu totul altceva.

 

si daca se imbata din 1,2,3 pahare cu vin? sunt oameni cu slaba toleranta la alcool si nu tin 3 pahare cu vin, sunt beti deja.

 

eu dupa 3 sticle ajung sa ma imbat, asta nu inseamna ca beau zilnic si am antrenament, d'aia rezist. ci nu se lipeste alcoolul la fel de repede in comparatie cu altii.

 

exista si o boala, imi scapa numele acum, sunt oameni care nu se imbata indiferent ce fel de alcool beau si cat. e f periculos pt ei sa bea, pot muri imediat (aceeasi zi)

Daca te imbeti, evident. Ca si masura Sfantul Ioan Hrisostomul a stabilit: 1, 2 pahare de vin la o nunta. Daca gazda insista se poate lua si al treilea.

 

patima betiei e cand te imbeti sambata?

 

sau cand bei 1,2,3 pahare zilnic la masa asa cum ai dat exemplu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba s-a plans. 1,2 3 pahare de vin sunt una, betia e cu totul altceva.

Daca-ai sti ce pahar mi-a facut mie cadou nevasta-mea...1,5 litri intra si nu da p'afara. Vezi...de-aia-mi place mie de voi si de religie...lasati loc de interpretari. Da' de parlamentarii care fac legi nu-mi place.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si daca se imbata din 1,2,3 pahare cu vin? sunt oameni cu slaba toleranta la alcool si nu tin 3 pahare cu vin, sunt beti deja.

 

eu dupa 3 sticle ajung sa ma imbat, asta nu inseamna ca beau zilnic si am antrenament, d'aia rezist. ci nu se lipeste alcoolul la fel de repede in comparatie cu altii.

 

exista si o boala, imi scapa numele acum, sunt oameni care nu se imbata indiferent ce fel de alcool beau si cat. e f periculos pt ei sa bea, pot muri imediat (aceeasi zi)

Daca se imbata din 3 pahare atunci sa nu ia niciunul.

Daca te imbeti din 3 sticle atunci trebuie sa te limitezi la 3 pahare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca se imbata din 3 pahare atunci sa nu ia niciunul.

Daca te imbeti din 3 sticle atunci trebuie sa te limitezi la 3 pahare.

 

vrei sa te rogi pt mine? ma rog si eu, hai sa ne rugam impreuna :)

Daca-ai sti ce pahar mi-a facut mie cadou nevasta-mea...1,5 litri intra si nu da p'afara. Vezi...de-aia-mi place mie de voi si de religie...lasati loc de interpretari. Da' de parlamentarii care fac legi nu-mi place.

 

aia e vaza, betivule!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca-ai sti ce pahar mi-a facut mie cadou nevasta-mea...1,5 litri intra si nu da p'afara. Vezi...de-aia-mi place mie de voi si de religie...lasati loc de interpretari. Da' de parlamentarii care fac legi nu-mi place.

Poti sa bei si cu butoiul daca vrei dar nu mai mult de cele 3 pahare stabilite. (Paharele astea au si un gramaj dar am uitat care-i)

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×