Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Desertaciunea desertaciunilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ma uit cateodata in jurul meu si ma inchin de ce vad. nu pot intelege nici in ruptul capului cum de-au inteles oamenii asa de aiurea conceptul de credinta si pe Dumnezeu.

ca sa va lamuresc la ce ma refer, va relatez un reportaj scurt dar edificator, aparut aseara la editia sport pe un canal de televiziune (pro tv, pare-mi-se).

 

un preot si-a stabilit "cartierul general" pe tapsanul din fata unui stadion cu o misiune clara. el se va ruga cu foc in urmatoarele 24 de ore ... pentru ca echipa **** sa castige meciul si sa se califice in cupa uefa !

:blink:

 

comentati voi, ca pe mine, pe langa un incontrolabil puseu de ras, ma mai incearca si o greata majora in capul pieptului. ma duc sa-mi iau un emetiral...

Pseudocrestinism pur.

Crestinii au schimbat stapanul si aria de activitate.

Intunericul a luat locul luminii si superstitia a luat locul credintei.

 

Nu iubiţi lumea, nici lucrurile din lume. 1Ioan 2,15

 

Căci ce legătură este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blink:

Uau!! :o: De ce n-ar vedea toata lumea viata cum o vezi tu?Sincer,nu ma asteptam sa aud asta de la tine...sau sa o citesc :good:

mama, da' ce le inteleeeegi...

da' chiar...de ce nu vede toata lumea cum vad eu? (pe langa faptul ca eu vad cam prost, pentru ca am o oarecare miopie...) :o:

de ce nu e toata lumea de aceeasi parere cu mine? :o:

 

raspuns posibil (al meu): poate pentru ca m-as plictisi de moarte intr-o lume din asta ?!?

 

am pus niste intrebari, n-am dictat niste concluzii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un film destul de vechi, de prin anii '70,trateaza si aparitia crestinismului din alte puncte de vedere, mult umor negru pur englezesc,ce mai, merita vazut. Va fi mereu de actualitate.

titlul original este Life of Brian

 

Life of Brian Rules! :blink:

Intrebarea e, ai vazut ce a facut Cleese si baietii la inmormantarea lui Graham Chapman?

 

Always look on the bright side of life :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink:

 

mama, da' ce le inteleeeegi...

da' chiar...de ce nu vede toata lumea cum vad eu? (pe langa faptul ca eu vad cam prost, pentru ca am o oarecare miopie...) :o:

de ce nu e toata lumea de aceeasi parere cu mine? :good:

 

raspuns posibil (al meu): poate pentru ca m-as plictisi de moarte intr-o lume din asta ?!?

 

am pus niste intrebari, n-am dictat niste concluzii.

 

 

sau poate pentru ca multi dorm profund in " papucii statului" si le este prea lene sa se trezeasca pentru a gandi un pic.....asa, dorm in continuare si actioneaza ca somnambulii...si inca se revolta cand vrei sa-i trezesti, poate intr-un final primesti si o palma pentru ca le-ai deranjat somnul dulce. Eu asa imi explic asemenea fenomene...

Pentru luciditate si ratiune trebuie sa depui un pic de efort....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa nu-mi amintesc ca adesea religiosii ii indeamna pe cei "orbi si ignoranti in ateismul lor" sa caute la preot explicatii in legatura cu "scaparile in intelegerea" celor sfinte. :ok:

 

btw, echipa*****a castigat pana la urma meciul ? Sau preotul s-a rugat in zadar ? :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau poate pentru ca multi dorm profund in " papucii statului" si le este prea lene sa se trezeasca pentru a gandi un pic.....asa, dorm in continuare si actioneaza ca somnambulii...si inca se revolta cand vrei sa-i trezesti, poate intr-un final primesti si o palma pentru ca le-ai deranjat somnul dulce. Eu asa imi explic asemenea fenomene...

 

Intradevar, ursilor nu prea le plac persoanele ce-i deranjeaza din somn.

Esti Urs sau Vultur?

Editat de catelusulschiop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
btw, echipa*****a castigat pana la urma meciul ? Sau preotul s-a rugat in zadar ? :ok:

 

:offtopic: Prima repriza tocmai se joaca :crazy:

 

Dark, postul tau initial mi-a adus aminte de un banc.

 

O biserica din New York, un tip ingenuncheat smerit, se roaga lui Dumnezeu: "Doamne, da-mi te rog 10.000$. Am mare nevoie, altfel dau faliment, trebuie sa vand casa, masina, daca ma paraseste si nevasta? Te rog, stiu ca pentru tine nu e mult, doar 10.000$.." In timp ce se ruga el, apare o femeie necajita, care se roaga si ea "Doamne, ce sa ma fac, of, de-ai putea sa imi dai si mie 10$, sa iau ceva de mancare la copilasi...". La care primul tip, enervat, scoate din buzunar 10$, ii da femeii si-i spune: "Tine, ia de aci 10$ si lasa-l in pace pe Dumnezeu sa se concentreze!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:offtopic:

 

mama, da' ce le inteleeeegi...

da' chiar...de ce nu vede toata lumea cum vad eu? (pe langa faptul ca eu vad cam prost, pentru ca am o oarecare miopie...) ;)

de ce nu e toata lumea de aceeasi parere cu mine? :(

 

raspuns posibil (al meu): poate pentru ca m-as plictisi de moarte intr-o lume din asta ?!?

 

am pus niste intrebari, n-am dictat niste concluzii.

tot :ok: :crazy: bravo...si ce treaba are asta cu miopia...intrebarile au fost corecte!de vreme ce le-ai pus,trebuie sa le si crezi macar un pic...daca nu,imi retrag cuvintele... ;)

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intradevar, ursilor nu prea le plac persoanele ce-i deranjeaza din somn.

Esti Urs sau Vultur?

 

 

 

Nu stiu. Te ce zici? Eu cred totusi, ca pot fi si una si alta. Depinde de starea in care ma aflu. :offtopic:

Cu totii putem fi, cred eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×