Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Desertaciunea desertaciunilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ma uit cateodata in jurul meu si ma inchin de ce vad. nu pot intelege nici in ruptul capului cum de-au inteles oamenii asa de aiurea conceptul de credinta si pe Dumnezeu.

ca sa va lamuresc la ce ma refer, va relatez un reportaj scurt dar edificator, aparut aseara la editia sport pe un canal de televiziune (pro tv, pare-mi-se).

 

un preot si-a stabilit "cartierul general" pe tapsanul din fata unui stadion cu o misiune clara. el se va ruga cu foc in urmatoarele 24 de ore ... pentru ca echipa **** sa castige meciul si sa se califice in cupa uefa !

:blink:

 

comentati voi, ca pe mine, pe langa un incontrolabil puseu de ras, ma mai incearca si o greata majora in capul pieptului. ma duc sa-mi iau un emetiral...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma uit cateodata in jurul meu si ma inchin de ce vad. nu pot intelege nici in ruptul capului cum de-au inteles oamenii asa de aiurea conceptul de credinta si pe Dumnezeu.

ca sa va lamuresc la ce ma refer, va relatez un reportaj scurt dar edificator, aparut aseara la editia sport pe un canal de televiziune (pro tv, pare-mi-se).

 

un preot si-a stabilit "cartierul general" pe tapsanul din fata unui stadion cu o misiune clara. el se va ruga cu foc in urmatoarele 24 de ore ... pentru ca echipa **** sa castige meciul si sa se califice in cupa uefa !

:o:

 

comentati voi, ca pe mine, pe langa un incontrolabil puseu de ras, ma mai incearca si o greata majora in capul pieptului. ma duc sa-mi iau un emetiral...

NOOOOO COMMENT :good: LUMEA S-A TICNIT RAAAAAU DE TOT :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum de-au inteles oamenii asa de aiurea conceptul de credinta si pe Dumnezeu.
pentru ca nu traiesc credinta si nu se raporteaza la Dumnezeu, ci doar li se pare ca o fac!

 

 

un preot si-a stabilit "cartierul general" pe tapsanul din fata unui stadion cu o misiune clara. el se va ruga cu foc in urmatoarele 24 de ore ... pentru ca echipa **** sa castige meciul si sa se califice in cupa uefa !
si preotul e om, iar omul este gresitor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca nu traiesc credinta si nu se raporteaza la Dumnezeu, ci doar li se pare ca o fac!

pai tocmai despre asta era vorba. de ce? de ce inteleg oamenii ca Dumnezeu i-a facut doar ca sa le satisfaca lor mofturile?

 

si preotul e om, iar omul este gresitor...

stai calma, nu m-am legat de preot, ci de gest in sine. putea fi si-un avocat, si-un profesor...tot la fel de tare ma plezneam peste frunta a mirare.

 

pe de alta parte, preotul e om, bun, asta stim. e supus greselii, ok, si asta o stim. dar (ca tot te-ai agatat de treaba asta) daca omul ala a imbracat haina preoteasca, nu tre' sa fie un exemplu? macar asa...cat de cat? pai daca nici un preot, care trebuie sa predea altora conceptul de credinta in Dumnezeu, nu intelege el insusi despre ce-i vorba...ce sa mai zic de enoriasii lui?

e ca si cum un profesor de matematica n-ar sti cat fac doi cu doi ! (nu ca nu s-au vazut si exemple din astea, dar totusi...) dar daca pentru un profesor prost se gasesc solutii, pentru un preot s-or gasi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce inteleg oamenii ca Dumnezeu i-a facut doar ca sa le satisfaca lor mofturile?
pentru ca acesta este nivelul de intelegere al unora

 

pe de alta parte, preotul e om, bun, asta stim. e supus greselii, ok, si asta o stim. dar (ca tot te-ai agatat de treaba asta) daca omul ala a imbracat haina preoteasca, nu tre' sa fie un exemplu?
aici si tu dai dovada de o intelegere gresita!

si parintii trebuie sa dea exemple, si profesorii... si totusi, cati o fac?!?

daca are o haina sau o demnitate in plus, de ce consiri automat ca este si perfect pentru asta

la fel este cu demnitatea de credincios, de om...

 

pai daca nici un preot, care trebuie sa predea altora conceptul de credinta in Dumnezeu, nu intelege el insusi despre ce-i vorba...ce sa mai zic de enoriasii lui?
asta cam asa este!

dar are Dumnezeu grija!

intelepciunea populara a invatat lectia asta de mult timp: "sa faci ce spune popa, nu ce face popa!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru ca acesta este nivelul de intelegere al unora

care unii ca sunt sute, sute! (stii bancul, nu?) :blink:

 

aici si tu dai dovada de o intelegere gresita!

si parintii trebuie sa dea exemple, si profesorii... si totusi, cati o fac?!?

daca are o haina sau o demnitate in plus, de ce consiri automat ca este si perfect pentru asta

la fel este cu demnitatea de credincios, de om...

n-am considerat ca daca e intr-o functie, e automat si potrivit sau perfect pentru atributiile functiei. ca dovada ca la continuarea "intelegerii gresite" mi-ai dat dreptate.

am spus ca daca pentru un profesor prost, un medic prost, un..orice...prost, care nu-si indeplineste in parametri treaba cu care e insarcinat, se gasesc solutii, pentru un preot care apare la televizor si spune o asemenea ineptie nu se ia nici o masura?

a devenit deja o scuza permanenta pentru cineva care nu-si face treaba aceasta expresie - "e si el om si-i supus greselii". mie, personal, nu-mi place treaba asta. a gresit, sa fie luat de manuta frumos si reintrodus in sistemul de invatare, nu sa fie lasat sa bata campii.

si aici nici macar nu-i vorba de o actiune in sine, ci de un concept. pot accepta un preot care nu-mi da exact un citat din Biblie, dar cum sa-l accept pe unul care n-a inteles nici macar cu ce se mananca religia pe care, cica, o propovaduieste de zor?

 

revenind, ca nu asta vroiam sa comentez efectiv, de ce spun oamenii mereu "da-mi Doamne !" ?!? si de ce se roaga numai cand au nevoie de ceva? sau de ce se roaga in marea lor majoritate pentru bunuri materiale? da-mi Doamne bani, da-mi Doamne masina, da-mi Doamne un cal cu pene!

de ce nu zic si "ia Doamne"? ia lauda, ia multumiri... cand se vad cu sacii-n caruta, gata! Dumnezeu trece pe planul doi.

si de ce asteapta sa le bage Dumnezeu in san? "lasa c-o sa aiba Al de sus grija de mine"... de ce? pentru ca Isus a spus ceva de florile campului si de pasarile cerului si de grija zilei de maine? pai mai este ceva scris in Biblie "sa nu ispitesti pe Dumnezeu". tot Isus a spus-o, cand diavolul l-a indemnat sa se arunce de pe zidurile cetatii, ca o sa-l salveze ingerii. cu asta cum ramane?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
revenind, ca nu asta vroiam sa comentez efectiv, de ce spun oamenii mereu "da-mi Doamne !" ?!? si de ce se roaga numai cand au nevoie de ceva? sau de ce se roaga in marea lor majoritate pentru bunuri materiale? da-mi Doamne bani, da-mi Doamne masina, da-mi Doamne un cal cu pene!

de ce nu zic si "ia Doamne"? ia lauda, ia multumiri... cand se vad cu sacii-n caruta, gata! Dumnezeu trece pe planul doi.

si de ce asteapta sa le bage Dumnezeu in san? "lasa c-o sa aiba Al de sus grija de mine"... de ce? pentru ca Isus a spus ceva de florile campului si de pasarile cerului si de grija zilei de maine? pai mai este ceva scris in Biblie "sa nu ispitesti pe Dumnezeu". tot Isus a spus-o, cand diavolul l-a indemnat sa se arunce de pe zidurile cetatii, ca o sa-l salveze ingerii. cu asta cum ramane?

Uau!! :o: De ce n-ar vedea toata lumea viata cum o vezi tu?Sincer,nu ma asteptam sa aud asta de la tine...sau sa o citesc :good: dar este super corect!!! :o: Un post de nota 10 + :blink:

Pot sa adaug la asta "cautati mai intai imparatia cerului si toate lucrurile vi se vor da pe deasupra"

E greu pentru oameni sa vada ce este desartaciune,vorba ta.

Ce folos are omul din toată truda pe care şi-o dă sub soare? Un neam trece, altul vine, şi păm

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma uit cateodata in jurul meu si ma inchin de ce vad. nu pot intelege nici in ruptul capului cum de-au inteles oamenii asa de aiurea conceptul de credinta si pe Dumnezeu.

ca sa va lamuresc la ce ma refer, va relatez un reportaj scurt dar edificator, aparut aseara la editia sport pe un canal de televiziune (pro tv, pare-mi-se).

 

un preot si-a stabilit "cartierul general" pe tapsanul din fata unui stadion cu o misiune clara. el se va ruga cu foc in urmatoarele 24 de ore ... pentru ca echipa **** sa castige meciul si sa se califice in cupa uefa !

:blink:

 

comentati voi, ca pe mine, pe langa un incontrolabil puseu de ras, ma mai incearca si o greata majora in capul pieptului. ma duc sa-mi iau un emetiral...

Prima mea reactie (printre hohotele de ris si jena ca-s, totusi, roman) a fost sa ma intreb citi bani a primit tipul respectiv pentru reprezentatie.

Si nu era preot, era calugar - parca de la o manastire din Suceava.

 

Cine a vazut filmul celor de la Monty Phyton "Viata lui Brian" stie de ce.

Ce film?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un film destul de vechi, de prin anii '70,trateaza si aparitia crestinismului din alte puncte de vedere, mult umor negru pur englezesc,ce mai, merita vazut. Va fi mereu de actualitate.

 

 

titlul original este Life of Brian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×