Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Eticheta - anormal/a. Cum scap/am de ea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

eu cred ca se alinta pe-aici biggrin2.gif

Posibil sa ai dreptate. Sa nu fie ceva intr-adevar rau, faptul ca sunt etichetata, poate face eu din tantar armasar

"Nu te atinge, dar te doare".

Doare numai dupa ce ne-a atins. Apoi, acele persoane au un rol probabil important pentru tine, din moment ce, in mod spontan, impresia lor conteaza. Cred ca tu , ca si multe alte persoane, confunzi obisnuinta cu placerea. Faptul ca acei oameni sunt obisnuiti cu felul tau de a fi, nu inseamna ca le si produce automat f multa placere. Si este posibil ca, in momentele in care acel comportament al tau aducator de "eticheta", este mai pregnant, pe ei sa ii deranjeze. De aia si primesti atentionarea , aka "eticheta".

Ai incercat vreodata sa identifici care lucruri din ceea ce faci tu, sunt etichetate asa cum povestesti? Si apoi sa le analizezi? Si, sunt mereu 2 variante in acest caz : schimbi grupul sau schimbi ceva din comportamentul tau.

Tu analizezi care varianta iti aduce cel mai mare confort.

E foarte greu de ales. Iti dau cateva exemple.

Mergem in grup la masa. Nu hotarasc eu unde mergem, ca nici nu ma interesa. Mergem acolo,mancam. Mananc si eu, ca mi-era foame. La intoarcere, mult mai tarziu, toti laudau mancarea si bucatarul si bla bla bla. Ma intreaba si pe mine si eu le zic ca nu mi-a placut nici mancarea nici stilul in care s-a gatit. Sunt considerata ciudata.

Mergem la piscina. Toti stau cate 4 ore in apa, eu stau doar o ora , restul stau pe laptop sau ascult muzica. Sunt considerata ciudata.

Visez noaptea ce au facut doua din prietenele mele, ba visez si cu anticipatie. Fac tampenia sa le zic, li se intampla ce am zis eu. Sunt considerata ciudata.

Asta doar cu referire la prieteni.

Nici nu vreau sa vorbesc de familie, de parinti, frati, unchi, matusi, etc. Sau cei cu care am avut relatii.

Cred ca fi-mea inca nu ma considera ciudata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Visez noaptea ce au facut doua din prietenele mele, ba visez si cu anticipatie. Fac tampenia sa le zic, li se intampla ce am zis eu. Sunt considerata ciudata.

 

Asta pare a fi ciudat.

 

Mergem in grup la masa. Nu hotarasc eu unde mergem, ca nici nu ma interesa. Mergem acolo,mancam. Mananc si eu, ca mi-era foame. La intoarcere, mult mai tarziu, toti laudau mancarea si bucatarul si bla bla bla. Ma intreaba si pe mine si eu le zic ca nu mi-a placut nici mancarea nici stilul in care s-a gatit. Sunt considerata ciudata.

 

Astea sunt chestii de gust biggrin.png

In Romania e o moda a petrecerilor de serviciu la care n-am participat niciodata. Daca as fi fost comesean activ cred ca as fi ajuns si eu sef mare, asa ... biggrin.png

Editat de -altul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Mergem la piscina. Toti stau cate 4 ore in apa, eu stau doar o ora , restul stau pe laptop sau ascult muzica. Sunt considerata ciudata.

 

 

E chestie de optiune nu de ciudatenie.

....

Cred ca fi-mea inca nu ma considera ciudata.

 

Nu inteleg - asta te deranjeaza sau te intriga?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E chestie de optiune nu de ciudatenie.

Asa am spus si eu de fiecare data. De ce sa mint, sa fiu altfel sau sa fiu ipocrita? Cei cu care m-am confruntat direct, mi-au zis ca pot ori sa tac, daca nu sunt de acord cu majoritatea, ori sa imi spun punctul de vedere putin mai diplomat. In conditiile in care nu am tipat, am vorbit foarte frumos, de fiecare data, mi-am argumentat solid opinia.... nu a contat, doar faptul ca nu eram de acord cu restul sau foloseam/folosesc alte metode ca restul oamenilor,ma califica drept anormala. Aici de fata fiind vorba de prieteni, ca lumea in general nu prea ma intere cum ma eticheteaza,

Editat de Aseneth
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E chestie de optiune nu de ciudatenie.

Normal, dar uite ca restul face din asta capat de tara, si atunci evident ca devine o mare problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E chestie de optiune nu de ciudatenie.

 

Nu inteleg - asta te deranjeaza sau te intriga?

Era o ironie, intr-un fel. Mi se pare normal, nu ma deranjeaza si nici nu ma intriga.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal, dar uite ca restul face din asta capat de tara, si atunci evident ca devine o mare problema.

cat de mare? atata timp cat nu e arsa pe rug ca si vrajitoarele din trecut etichetate de,,,,asa ca sa vorbesc pe limba ta,,,,credinta,ha...cred cu credinta ca exact credinta pune cele mai aberante,amuzante, vulgare ,etc etichete..,,

 

iar tu delfinuto daca ai ceva pastreaza,nu face din acel ceva o banalitate ,un blestem,ceva in plus sau in minus,,,,,doar pastreaza si foloseste,,,,

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa am spus si eu de fiecare data. De ce sa mint, sa fiu altfel sau sa fiu ipocrita? Cei cu care m-am confruntat direct, mi-au zis ca pot ori sa tac, daca nu sunt de acord cu majoritatea, ori sa imi spun punctul de vedere putin mai diplomat. In conditiile in care nu am tipat, am vorbit foarte frumos, de fiecare data, mi-am argumentat solid opinia.... nu a contat, doar faptul ca nu eram de acord cu restul sau foloseam/folosesc alte metode ca restul oamenilor,ma califica drept anormala. Aici de fata fiind vorba de prieteni, ca lumea in general nu prea ma intere cum ma eticheteaza,

 

Ti-au spus asta pentriu ca asa fac ei. De fapt oamenilor le convine sa isi pastreze parerile pentru ei tocmai ca sa nu fie considerati "altfel" si sa fie acceptati de ceilalti.

Era o ironie, intr-un fel. Mi se pare normal, nu ma deranjeaza si nici nu ma intriga.

 

 

Ok. tongue.png

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa ai dreptate. Sa nu fie ceva intr-adevar rau, faptul ca sunt etichetata, poate face eu din tantar armasar

E foarte greu de ales. Iti dau cateva exemple.

Mergem in grup la masa. Nu hotarasc eu unde mergem, ca nici nu ma interesa. Mergem acolo,mancam. Mananc si eu, ca mi-era foame. La intoarcere, mult mai tarziu, toti laudau mancarea si bucatarul si bla bla bla. Ma intreaba si pe mine si eu le zic ca nu mi-a placut nici mancarea nici stilul in care s-a gatit. Sunt considerata ciudata.

Mergem la piscina. Toti stau cate 4 ore in apa, eu stau doar o ora , restul stau pe laptop sau ascult muzica. Sunt considerata ciudata.

Visez noaptea ce au facut doua din prietenele mele, ba visez si cu anticipatie. Fac tampenia sa le zic, li se intampla ce am zis eu. Sunt considerata ciudata.

Asta doar cu referire la prieteni.

Nici nu vreau sa vorbesc de familie, de parinti, frati, unchi, matusi, etc. Sau cei cu care am avut relatii.

Cred ca fi-mea inca nu ma considera ciudata.

Am inteles. Esti alaturi de oameni care nu stiu sa ii inteleaga si,automat, nici sa ii accepte pe ceilalti.

Ti-am spus vreodata ca termenul de "ciudat", sau cel de "bizar" este folosit de oameni, numai ca sa traduca ceea ce ei nu pot procesa/intelege cu informatia pe care o au la indemana?

In locul tau nu as schimba neaparat grupul , decat daca imi produce mult disconfort. Insa, as cauta sa accept ca, asta este limita capacitatii lor de a-i intelege/"simti" pe cei din jur. De fapt, tu astepti ca ei sa te fi inteles, si cand te trezesti "etichetata", te doare constatarea limitei capacitatii lor empatice.

Asta vine din faptul ca tu ai o mare nevoie de confirmare pozitiva de la cineva. Insa, se pare ca nu ti-ai ales anturajul potrivit. Confirmarea pozitiva reala o vei 'simti", si ea va veni in mod autentic, numai de la persoanele care te pot intelege in realitatea ta si vor veni in intampinarea nevoilor tale emotionale.

 

P.S. Eticheta mai doare si pentru ca, ea reprezinta de fapt o refuzare a unei confirmari pozitive.

 

Se pare ca tu te raportezi, inca, prea intens la niste "parinti mentali" de care nu ai scapat.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×