Sari la conținut
Forum Roportal
Aseneth

Eticheta - anormal/a. Cum scap/am de ea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De cand ma stiu, am fost vazuta ca un om atipic. Aproape ca nu a existat zi, in care, din diverse motive, indiferent ca era in gluma sau in serios, sa nu fiu facuta zuza, anormala, nebuna, dusa, zaluda, si toate expresiile aferente din acest domeniu. Problema e ca radem, glumim, dar eu nu pot parasi incinta. A fost o perioada in care am crezut ca sunt facuta asa de oamenii mult prea invidiosi pe calitatile mele. Pana cand am observat ca si oamenii ale caror calitati le invidiez eu, foarte discret, au ajuns sau ajung la aceeasi concluzie. Apoi multi oameni care au murit sau traiesc si acum cu impresia si crezul ca eu sunt atipica, au avut nevoie ei insisi de terapie si medicamentatie si spitalizare la greu, dar, in cercurile lor, tot eu sunt considerata cea mai traznita. La inceput credeam ca ma doare sa aud aceasta eticheta pentru ca nu ma pot incadra intr-un grup. Cand am invatat sa relationez in asa fel incat sa ma pot incadra, indiferent in ce grup ma incadram, si incepeau sa ma faca cu drag si duiosie traznita,zuza, nu esti normala, fata... etc.... mi-am dat seama ca de fapt nu incadrarea sau neincadrarea in grup ma ranea. Adevarul e ca nici nu stiu de fapt de ce ma streseaza atat de tare aceasta eticheta. Clar e ca nu voi scapa niciodata de ea. Indiferent cat de matura sau de trecuta prin viata voi fi, se pare ca asta sunt. Intrebarea mea este cum sa ma impac cu aceasta idee? Nu vreau sa dau nici in paranoia sa ma cred mare valoare a omenirii, mi s-a spus ca toate mintile luminate au fost considerati nebuni, dar nu e cazul meu.

Va rog sa nu ma trimiteti la terapeut, nici sa nu imi ziceti ca ciudatenia e o "calitate" a Varsatorilor, stiu astea deja, teoretic stiu multe, dar am problema asta. Ca nu mi se pare ca sunt chiar atat de nebuna incat sa ies in evidenta, si ca ma afecteaza aceasta eticheta. Nu confund eticheta cu diagnosticul, stiu ce inseamna, dar ma afecteaza.

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci anormal fata de ceilalti? Ce te face diferita?

Habar nu am. De obicei, felul in care vad lucrurile.Cei mai delicati mi-au zis ca " am un stil mai aparte de a intelege fenomenele". Dar eu, personal, am intalnit oameni nebuni rau, si in vorbire si in comportament, dar niciodata nu le-am pus eticheta asta sau nu i-am vazut doar sau mai ales prin prisma acestui lucru. Eu sunt pe principiul " fiecare are problemele lui, important e sa nu ajunga sa se sinucida sau sa ia pusca sa-i omoare pe trecatori"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii n-o sa inteleaga ca nu sintem egali din nici un punct de vedere!!! Nu da atentie la spusele astea ca altceva le deranjeaza decat felul tau de a vedea problemele. Asa era si in comunism, cei care nu erau la nivel de plutire cu ei, erau considerati in fel si chip desi de multe ori n-ai fi crezut cine ce pronunta. Ocoleste acesti destepti si sanatosi, scoate din sistemul tau manierele altora, tu n-ai de ce sa te prefaci doar sa le fi pe plac!!!

Am recitit textul sa gasesc cuvantul calmare, am observat ca e ultima varianta de exprimare pe adresa oricui, s-au molipsit de la traducerea dintr-un TV show am impresia. Una a patit-o urit ca nu stia ca asa doar in RO se accepta exprimare de adult nu in Canada!!! Nu demult inca era folosit cuvantul frustrat fara mila. E un narav, daca observa ca te consumi din cauza asta, intr-adevar crede ca te-au facut sa crezi ca esti cum spun ei. Nu le da ocazia asta, n-ai nevoie de asa persoane in jurul tau.

Poti sa le amintesti cateodata ca numai un nebun recunoaste pe altul!!! ... sa se mai calmeze spiritele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, si ce fac atunci cand singurul motiv pentru care nu sunt numita intr-un post de conducere este ca, vezi doamne, sunt mai trasnita, si este numit cineva mult sub nivelul meu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici din conditia asta nu vei reusi sa cresti mare!!! nici nu stiu daca se poate reclama undeva. Deci asta este motivul sa te faca nevazuta!!!

N-am stiut din ce colt sa privesc aluziile astea tipice. Pacat ca traiesti acolo si nu ti-ai dat seama ca doar unii au sanse si oportunitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta am inteles. Ce vreau eu, e sa ajung sa ma doara in cot de aceasta denumire. Sa fiu zenu zenului in privinta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, si ce fac atunci cand singurul motiv pentru care nu sunt numita intr-un post de conducere este ca, vezi doamne, sunt mai trasnita, si este numit cineva mult sub nivelul meu?

 

daca esti 100% sigura ca asta este motivul si nu unul care tine de competenta, eu as cere explicatii si nu m-as opri acolo. seful tau are un sef si tot asa. iar daca seful tau e propriul sef, tot exista cuiva caruia sa te plangi. cui? exista avocati, exista procese.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, si ce fac atunci cand singurul motiv pentru care nu sunt numita intr-un post de conducere este ca, vezi doamne, sunt mai trasnita, si este numit cineva mult sub nivelul meu?

 

Nu esti numita in post de conducere si e numit cineva sub nivelul tau pentru ca fie nu ai pile, fie analizezi lucrurile gresit si de fapt respectiva persoana nu e sub nivelul tau sau, desi poate este in materie de cunostinte sub tine, ca manager/lider de grup te depaseste.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×