Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Faima sau anonimitate ?

  

13 membri au votat

  1. 1. Ce ati alege ?

    • Faima
      6
    • Anonimitate
      7


Postări Recomandate

eu


 

 

Dar, a ramane in istorie drept cineva care a facut ceva, e un lucru mare si, nu e chiar la indemana oricui.

Asta pentru ca trebuie si multa munca.

 


cam la asta ma gandeam si eu cand am ales faima

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu

Aha, stiam eu ca suntem mai multi. :p

 

cam la asta ma gandeam si eu cand am ales faima

Pai eu asta inteleg. Nu ca as aparea la tv in fiecare zi sau in tabloide.

Aia nu e faima, e ceva artificial ce moare repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha, stiam eu ca suntem mai multi. blum.gif

 

Pai eu asta inteleg. Nu ca as aparea la tv in fiecare zi sau in tabloide.

Aia nu e faima, e ceva artificial ce moare repede.

welcome to the mass-culture

Aha, stiam eu ca suntem mai multi. blum.gif

 

e bine ca suntem in domenii diferite altfel ne luam la intrecere blum.gif

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...poate the nonsense - culture

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si NU fac nici o referire la tine! M-am folosit doar de raspunsul tau!

 

si atunci de unde nevoia de a preciza ca NU la mine?

 

Nu stiu ce ai de la o vreme, ti-a picat aiurea ca m-am luat de cei care cumpara diplome la facultati si-si cumpara masterurile.

 

dar eu NU la tine am facut referire pardon.gif

 

 

 

sa revenim:

 

Laur, si faima aia de care spui tu, aia trecatoare, tot faima e. Ai auzit la 'Busel' acolo de 15 minutes of fame? well, 15 minute, dar sunt de fame. Cand gagica aia ti-a cumparat bere in bar, ai avut alea 15 min of fame.

 

Si ca e vb de faima de-un sezon sau 2, tot faima el. Ca in ziua de azi poti devine mai faimos pt ca ai un sex tape decat pt ce descoperiri stiintifice face un profesor, e vina noastra. Asta vrem, asta cumparam, p-astia ii facem faimosi.

 

Ca daca iau 100 de americani (da, americani) si ii intreb cine e stephen hawking ori brian cox, o sa dea din umeri si o sa chicoteasca. daca intreb cate surori sunt in fam kardasian, o sa stie imediat.

 

Faimosi sunt pt ca noi ii facem faimosi. Putzoiul ala de bieber scuipa de la balconul hotelului asupra fanilor apoi isi facea poza la flegma. Si ca el sunt multi care uita ca fara fanii aia pe care scuipi, ei (faimosii) sunt nimeni.

 

Anyway, respect pt cei care sunt si faimosi, dar stiu si sa-si tina viata privata doar pt ei. Unii au nevoie doar de talent, altii de cheap press stunts ca sa ramana in 'joc'

Editat de **Alex**
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca voi aveti o notiune deformata a cuvantului faima. nea.gif

A fi cunoscut, nu inseamna neaparat sa fii o vedeta de ceva. Este o mare diferenta.

 

De ce nu ne intrebi daca vrem sa fim vedete mondeme, de tv, aia e altceva.Ca nu vreau!

 

Dar, a ramane in istorie drept cineva care a facut ceva, e un lucru mare si, nu e chiar la indemana oricui.

Asta pentru ca trebuie si multa munca.

 

 

L.E. Avem 6 insi, 5 voturi,si doar 2 declarati pozitiv, deci care el 3-lea cu faima ?!

exact la genul acesta de faima ma refeream si eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul se refera la faima in contextul societatii in care traim actual, cu tot ce implica ea.

Chiar si cei care nu sunt vedete dar sunt faimosi, in ziua de azi au parte de scrutinizare din partea mass-mediei si sunt mereu in vizor public, viata privata le este disectata, analizata, invadata. :doh:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si atunci de unde nevoia de a preciza ca NU la mine?

 

Nu stiu ce ai de la o vreme, ti-a picat aiurea ca m-am luat de cei care cumpara diplome la facultati si-si cumpara masterurile.

 

dar eu NU la tine am facut referire pardon.gif

E clar, esti cu capu! rofl.gif

Ma repet, iar, nu ma doare de cine te iei sau nu. Am vazut ca esti sensibila si ti se pare ca am ceva cu tine.Nu este asa!

De aceea am specificat. Fiindca ai sarit ca arsa la topicul cu citate din carti!

 

Topicul se refera la faima in contextul societatii in care traim actual, cu tot ce implica ea.

Chiar si cei care nu sunt vedete dar sunt faimosi, in ziua de azi au parte de scrutinizare din partea mass-mediei si sunt mereu in vizor public, viata privata le este disectata, analizata, invadata. doh.gif

Eu zic sa fii mai explicita, la ce anume faci referire, ca noi nu stim ce a nume ai tu in cap si la ce te gandesti.

 

Si ca sa iti dau exemple care contrazic ceea ce spuneti voi.

 

Neagu Djuvara, Constantin Balaceanu Stolnici,(et cetera) sunt oameni care vor ramane "nemuritori", fiindca au lasat ceva in urma lor. Si nu le-a scormonit nimeni viata in tabloide.

Stii cate nume iti pot insira ? laugh.png

Mda.

Eu ma refeream strict la definitia din dictionar, ce-ar fi sa nu-ti mai dai cu parerea despre ce notiuni avem sau nu? Fi faimos daca asta vrei dar lasa celorlalti alegerea de a nu fi.

Deci nu, nu vreau sa fiu toate cele de mai jos, prefer sa raman anonima, e mult mai satisfacator.

 

FÁIMĂ ~e f. 1) Apreciere publică înaltă a unei persoane sau a unui lucru pentru calitățile deosebite; renume; slavă; reputație; popularitate. 2) Opinie publică (favorabilă sau defavorabilă); reputație.

Am dreptul la propria-mi opinie ca si voi.

Si tocmai am exemplificat in contextul din dex!

 

 

P.S. A "crede" este o prezumtie, nu o convingere! Altfel scriam "voi aveti".

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×