Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Deschid acest subiect cu un scop destul de incurcat, adica numai eu am zeci de teorii si totusi vreau sa mai adun altele si de la voi. Tot am cautat pe internet insa nu am gasit nici o idee care sa-mi aprinda o mica lumina in minte si sa-mi spun: "Da, parca se leaga!". Dar sa nu mai lungesc si sa calc subiectul, trec direct la intrebare: De ce unii oamenii, care sunt la fel ca mine, ca tine si ca restul ne ascund anumite raspunsuri sau ne abat de la adevaratul fir al raspunsului si ni se indruga altceva? Ca sa fiu mai explicit, de ce noi, majoritatea, nu trebuie sa cunoastem unele secrete ale istoriei, prezentului si poate chiar ale viitorului? care e diferenta? De ce unii oameni au autoritatea de a le sti iar restul nu? Inteleg ca unele lucruri poate ar avea un impact negativ asupra civilizatatiei, cum ar fi sa aflam maine ca defapt nu suntem singurele fiinte inteligente create de Dumnezeu si ca ar mai exista sute de civilizatii in aceeasi situatie cu noi. Clar ar pica unele concepte legate de religie insa nu cred ca ar fi sfarsitul ei, deci nu ar fi un final distructiv al unei organizatii. Nu cred ca doar religia ascunde secrete ci si alte minti omenesti, dar de ce, ne protejeaza de ceva sau ne impiedica sa devenim altceva ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Guvernele ascund/nu publica anumite informatii clasificate ca secret de stat care nu prea intereseaza pe altii, nu religiile!!!

Religia este o falsa inventie, o metoda sau o unealta de manipulare al populatiei slab educate si naiva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Guvernele ascund/nu publica anumite informatii clasificate ca secret de stat care nu prea intereseaza pe altii, nu religiile!!!

Religia este o falsa inventie, o metoda sau o unealta de manipulare al populatiei slab educate si naiva.

Dar nu ma refer strict la informatii de stat, cum ar fi secrete economice, militare etc. Ma refer in special la secrete istorice, dovezi arheologice care nu se doreste a fi confirmate, unele studii genetice care la fel sunt tinute secret, tehnologii, etc. Poate ca tehnologia sau studiile din genetica ar avea o interactiune intre state insa restul, cu ce i-ar deranja daca lumea ar sti adevarul?

 

 

Tu ai auzit de monopolul informatiei?

Depinde la ce te referi. Daca te gandesti la monopolul informatiei al unui anunmit stat, da am auzit, am facut ceva Relatii internationale, insa cum am raspuns si mai sus la citat la The Unknown nu ma refer la secrete de stat, nu prea ma intereseaza ca S.U.A a intrat in razboi cu Afganistan ca sa-l extermine pe Osama sau a intrat in razboi pentru petrol dupa ce si-au darmat singuri blocurile, genul asta de informatii chiar nu ma intereseaza si nu stiu cui i-ar pasa prea mult, mai putin victimelor care s-au iscat.

Editat de shtiuk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai principiul este acelasi ,si-n domeniul politic , economic, stintific ,tehnologic ...Cine detine informatia (si stie s-o utilizeze) detine puterea.Lucrul acesta este valabil si[-n interiorul unui stat intre diverse institutii adverse( CIA \FBI) , firme concurente, grupuri de interese rivale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar de ce, ne protejeaza de ceva sau ne impiedica sa devenim altceva ?

Si una, si alta!

La ce ar folosi daca ar avea la cunostinta majoritatea, anumite lucruri ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La ce ar folosi daca ar avea la cunostinta majoritatea, anumite lucruri ?

 

Dreptul la informatie e un drept constitutional, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

La ce ar folosi daca ar avea la cunostinta majoritatea, anumite lucruri ?

 

Dreptul la informatie e un drept constitutional, nu?

Actul de cunoastere are o functie obiectiva si unul subiectiv. Interpretarea anumitor lucruri duce la anumite consecinte. Uneori, cunoasterea e cel mai bun instrument de distrugere.

 

Asa ca spatiul cunoasterii e mai important decat actul in sine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uneori, cunoasterea e cel mai bun instrument de distrugere.

 

Si ignoranta de asemenea

 

Nu contest asta. Doar ca ne invartim in elemente relative ale existentei umane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×