Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate pe la ei pe acolo, la Buc nu Dai in chirie cu 200 de euro, scrii 5 mil. .Aici lumea mai inregistreaza si contractul la administratia financiara si plateste si impozit pe venitul din chirii.

Dar astfel nu ramane dator la intretinere. Si nu are bataie de cap.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!!! Am o nelamurire in legatura cu inchirierea unui apartament. Caut pe diferite site-uri de agentii imobiliare un apartament si am vazut ca cele oferite de agenti cer taxa de garantie in prima luna, de exemplu daca chirie este de 500 lei , taxa de garantie e tot de 500 lei,plus comisionul agentiei. Pe langa acestea oferite de agenti sunt si apartamente oferite direct de proprietari pe acelasi site , ma intreb daca si proprietarii cer aceasta taxa de garantie ?

majoritatea cer

ce contract, måh? cine inchiriaza cu contract in ro? si oricum ea nu are bani de chirie cu contract, abia are pt 1 luna, nu vrea sa plateasca garantie. unde te crezi, la 'busel'?

toata lumea.. mereu am avut contract

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea.. mereu am avut contract

Pentru tine, eu ti-as fi dat gratis, fara contract.rolleyes.gif

 

:tease:

Editat de Two
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce contract, måh? cine inchiriaza cu contract in ro? si oricum ea nu are bani de chirie cu contract, abia are pt 1 luna, nu vrea sa plateasca garantie. unde te crezi, la 'busel'?

Daca abia as avea bani pentru o luna nu as inchiria apartamentul pentru 3 ani. O sa platesc si taxa de garantie daca o sa-mi ceara si bineinteles ca o sa inchei un contract de inchiriere, n-as vrea sa fiu data afara oricand si oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea.. mereu am avut contract

 

Nu toata lumea, eu nu am stat niciodata cu contract, in Ro.

Dar de cerut garantie, la modul oficial, cer cei mai multi. Daca se ajunge la mica intelegere, e alta treaba.

Problema e ca la noi nu poti sa fii sigur ca mai vezi banii de garantie, la sfarsit, daca nu ai contract.

Vor garantie, sa faca contract. Nu vor contract, sa nu ceara garantie, simplu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In State se cere garantie in caz ca strica ceva chiriasul: aragaz, frigider, masina de spalat si uscat, cuptor microunde sau ceva din mobila de bucatarie sau din baie, carpetul distrus cu luminari sau vopsea de par si din astea ca de obicei la apartamente si curentul este inclus in chirie ca si apa si gazul, cablul de TV si computer, ca bonus se mai ofera si un TV nou cadou doar sa inchiriezi in acea cladire. Exista contract ca si chiriasul cand declara taxele este obligat sa scrie suma platita la chirie, in caz ca are si copiii i se reduc taxele anuale. Se mai cere si 2 luni de chirie la inceput sa fie ultima luna din contract asigurata. Daca totul este curat la plecare, garantia se da inapoi, daca nu, doar cat a ramas dupa repararea defectului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E cam riscant fara contract, atat pentru chirias, cat si pentru proprietar.

Este adevarat ca se obisnuieste sa se treaca o chirie mai mica pe contract, pentru a nu plati impozit prea mare, dar fara contract deloc, nu prea am mai auzit cazuri in ultima vreme. E riscant pentru ambele parti.


In State se cere garantie in caz ca strica ceva chiriasul: aragaz, frigider, masina de spalat si uscat, cuptor microunde sau ceva din mobila de bucatarie sau din baie, carpetul distrus cu luminari sau vopsea de par si din astea ca de obicei la apartamente si curentul este inclus in chirie ca si apa si gazul, cablul de TV si computer, ca bonus se mai ofera si un TV nou cadou doar sa inchiriezi in acea cladire. Exista contract ca si chiriasul cand declara taxele este obligat sa scrie suma platita la chirie, in caz ca are si copiii i se reduc taxele anuale. Se mai cere si 2 luni de chirie la inceput sa fie ultima luna din contract asigurata. Daca totul este curat la plecare, garantia se da inapoi, daca nu, doar cat a ramas dupa repararea defectului.

Acelasi scop il are si taxa de garantie din Romania.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-are legatura durata unui contrat de inchiriere cu platile facute in avans. Poti plati bine-mersi lunar si incheia contract pe 10 ani.

Don'soara, nu poti pe 10 ani.:crazy: Pe 3, poate. Desi, tu poti scrie acolo si 200 de ani, dar asta este altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ti caca pi tine, måh!

 

vezi ca ie locuri undi ie ok sa scri (oan i) contract på mai mult då 3 ani

 

oki?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×