Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!!! Am o nelamurire in legatura cu inchirierea unui apartament. Caut pe diferite site-uri de agentii imobiliare un apartament si am vazut ca cele oferite de agenti cer taxa de garantie in prima luna, de exemplu daca chirie este de 500 lei , taxa de garantie e tot de 500 lei,plus comisionul agentiei. Pe langa acestea oferite de agenti sunt si apartamente oferite direct de proprietari pe acelasi site , ma intreb daca si proprietarii cer aceasta taxa de garantie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unii cer, altii nu. suna si intreaba-i.

 

se cere ca sa acopere costurile lunii, poate-ti faci bagajul si te cari, lasi datorii la intretinere, lumina si ei trebuie cumva sa le acopere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ca si ei cer. Asta pentru a nu avea surprize in viitor. Tu poti pleca oricand din acel apartament, si sa lasi neplatite diferite facturi sau intretinerea.

Singurul avantaj ar fi ca, scapi de acel comision al agentiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine. Totusi, ai grija si incheie si un contract, ceva, cu el. Ca altfel, sa nu te trezesti si cu banii luati si pe dinafara.

Exista multe cazuri in genul asta.

Daca incearca sa sugereze sa nu faceti, ca e mai bine fara, ca sa nu fie complicatii, fii circumspecta si uita-te si la om. Apoi, decizi tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce contract, måh? cine inchiriaza cu contract in ro? si oricum ea nu are bani de chirie cu contract, abia are pt 1 luna, nu vrea sa plateasca garantie. unde te crezi, la 'busel'?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce contract, måh? cine inchiriaza cu contract in ro? si oricum ea nu are bani de chirie cu contract, abia are pt 1 luna, nu vrea sa plateasca garantie. unde te crezi, la 'busel'?

Ba inchiriaza multi cu, virgula, contract in Ro - doar ca declara suma minima si nu reala (aka vreo 100 de lei)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci nu declara suma reala si mint in declaratii. romanu cere sa fie furat atata vreme cat si el fura

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce contract, måh? cine inchiriaza cu contract in ro? si oricum ea nu are bani de chirie cu contract, abia are pt 1 luna, nu vrea sa plateasca garantie. unde te crezi, la 'busel'?

3/4 din toata lumea care inchiriaza.Tu ce crezi ? Ca prefera sa isi ia teapa si sa nu ii dai banii ?!

S-au dus vremurile alea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut cum s-au dus, doar ce mi-a confirmat colega mai sus, se fac acte la misto pe 1 mil din cate stiu eu la o garsoniera numai curentul e 1 mil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×