Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Oamenii vesnic nemultumiti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ati intalnit sau cunoasteti din astia ? Cei care dpdv material si al calitatii vietii lor o duc bine sau macar ok comparativ cu altii, sunt sanatosi, nu stau cu securea deasupra capului cum s-ar zice dar vesnic se plang de cate ceva, mereu se vaita ca ceva nu le ajunge, nu le convine, stramba din nas, au pretentii samd ?

In loc sa fie multumiti si sa zica mersi pentru ceea ce au, sa se gandeasca la altii care intradevar o duc rau, sa fie recunoscatori vietii, lor le ploua mereu in gat.

Eu le-as trage cateva palme zdravene acestor oameni ca sa-si revina si sa-si scoata capul din propriul fund.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cunosc, cunosc.

 

am un amic în RO, când îl întreb de sanatate, se vaita ca o baba. n-are copii, are un job destul de ok, dar nu-i ajung banii nici pe-o masea, iat viata in general e câh (zice el).

când însa vrei sa dai de el la telefon sau pe net, nu-i de gasit nici sa tragi cu prastia,

e ori la mare, ori la munte, ori la vrun chef, iar dosul nu si-l da jos din masina (deci are bani si de benzina).

 

ciufut.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati intalnit sau cunoasteti din astia ? Cei care dpdv material si al calitatii vietii lor o duc bine sau macar ok comparativ cu altii, sunt sanatosi, nu stau cu securea deasupra capului cum s-ar zice dar vesnic se plang de cate ceva, mereu se vaita ca ceva nu le ajunge, nu le convine, stramba din nas, au pretentii samd ?

In loc sa fie multumiti si sa zica mersi pentru ceea ce au, sa se gandeasca la altii care intradevar o duc rau, sa fie recunoscatori vietii, lor le ploua mereu in gat.

 

 

Ohoooo, astia sunt oamenii de care incerc sa ma feresc. E nociv sa stai langa cineva care toata ziua se plange si se da lovit, desi motive concrete, n-are. doh.gif Am intalnit destui oameni vesnic nemultumiti care nu mai stiu sa se bucure de absolut nimic.

 

Cunosc un antrenor de handbal care a avut atatea probleme in viata, ca ar fi trebuit sa nu i se mai usuce lacrimile de pe obraz, ani in sir. Dar niciodata nu s-a plans de nimic, mereu a gasit motive sa zambeasca, sa rada, sa fie optimist si sa fie recunoscator pentru putinul bine pe care il are. E un om admirabil si cred cu convingere ca este mai fericit decat altii care n-au motivele lui de suferinta si totusi, sunt vesnic nemultumiti si prost dispusi. doh.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasati oamenii sa se planga daca asta simt. Nu toti sunt tari si pot trece prin viata tinand pt ei problemele. Asta e o terapie pentru ei. Noi ne plangem online, altii se plang 'la cafea'.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand esti bolnav iti doresti sa fii sanatos

Cand locuiesti intr-o garsoniera iti doresti un apartament

Cand te-ai plictisit de Mamaia, Vama Veche, Valea Prahovei iti doresti sa faci concediul la Ibiza, Saint Tropez

 

Depinde la ce nivel esti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ai cum sa ceri cuiva care nu stie ce e foamea sa inteleaga senzatia asta. asa si cu cei care au bani si duc o viata buna/usoara. nu ai cum sa le ceri sa inteleaga saracia. e normal sa vrem SI mai mult, un tv mai mare, un tlf mai nou, o masina mai puternica, o scoala mai buna pt copii, mai multe zile de vacanta, salariu mai mare. 1 data traim si vrem sa traim bine, cum zicea nenea ala din romania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vesnicul nemultumit are o problema serioasa, caci se roade pe dinauntru toata viata lui, atata timp cat nu reuseste sa-si depaseasca conditia.

Faptul ca starneste scarba in jurul lui pentru slabiciunea pe care o are, nu mai este problema lui. E problema celor carora le e frica sa nu devina ca si el.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati intalnit sau cunoasteti din astia ? Cei care dpdv material si al calitatii vietii lor o duc bine sau macar ok comparativ cu altii, sunt sanatosi, nu stau cu securea deasupra capului cum s-ar zice dar vesnic se plang de cate ceva, mereu se vaita ca ceva nu le ajunge, nu le convine, stramba din nas, au pretentii samd ?

In loc sa fie multumiti si sa zica mersi pentru ceea ce au, sa se gandeasca la altii care intradevar o duc rau, sa fie recunoscatori vietii, lor le ploua mereu in gat.

Eu le-as trage cateva palme zdravene acestor oameni ca sa-si revina si sa-si scoata capul din propriul fund.

Nu cunosc niciunul vesnic nemultumit, desi nu ar avea motive, care, in cele din urma, sa nu se imbolnaveasca. Se hranesc cu energie negativa, care, in cele din urma, pune stapanire pe ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ai cum sa ceri cuiva care nu stie ce e foamea sa inteleaga senzatia asta. asa si cu cei care au bani si duc o viata buna/usoara. nu ai cum sa le ceri sa inteleaga saracia. e normal sa vrem SI mai mult, un tv mai mare, un tlf mai nou, o masina mai puternica, o scoala mai buna pt copii, mai multe zile de vacanta, salariu mai mare. 1 data traim si vrem sa traim bine, cum zicea nenea ala din romania.

 

Da Alex e normal, ca e natura umana sa vrem si sa aspiram la mai bine dar eu nu la asta m-am referit ci la cei care isi plang de mila si se vaita ca ce "rau" o duc, pe cand realitatea lor vazuta de altii este mai mult decat ok.

 

Cunosc asemenea persoane si mi-e scarba de ele. Am 3 exemple, unul de aici si 2 din Romania.

 

Prima, o persoana care are de toate, literalmente. E de varsta mea, nu are copii, e sanatoasa, arata bine, are casa platita, masina platita, vacante cat cuprinde, garderoba exclusiv de designeri, boyfriend milionar, venituri foarte bune, samd. Ma crezi daca iti spun ca femeia aia se vaita mereu ca nu-i ajung banii de la o luna la alta si ca ce grea e viata ? Pai sa nu-i tragi o flegma intre ochi ? Hai sa fim seriosi.

 

Celelalte doua persoane sunt in Romania, ambele cu servicii foarte bune, confortabile si salarii excelente pentru Romania. Una dintre ele are un servici unde freaca menta toata ziua. Case in Bucuresti, vacante in toata Europa an de an, etc. Nici alora nu le convine viata.

 

Eu de astia vorbesc, nu de cei care au isi doresc mai mult dar totodata nu e vaita ca niste bitches. Si mai e o chestie din ce am observat eu in viata, de cele mai multe ori nu cei care se nasc in de toate si nu stiu ce-i aia saracie sunt persoanele care nu-i inteleg pe cei mai putin avuti ci parvenitii care odata realizati ii paleste amnezia retrograda.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×