Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este egoism si imatur ca cel care nu mai vrea sa aiba copii, in loc sa se sterilizeze pe el insusi, da vina pe partenera de viata, care chiar isi doreste copii.

 

Într-adevăr, aşa e. Însă mai e un adevăr: doi oameni care trag unul într-o parte, iar altul în cealaltă parte....nu mai pot forma o echipă bună.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Într-adevăr, aşa e. Însă mai e un adevăr: doi oameni care trag unul într-o parte, iar altul în cealaltă parte....nu mai pot forma o echipă bună.

Exact. Dar, cel putin, cel care nu isi doreste copii, nu se trezeste ca vin pe lume, simtindu-i ca pe o povara.

Si asa ar fi si corect : cei doi sa se desparta, atunci cand unul vrea si celalalt, nu. Dar barbatul sa fie responsabil si sa faca vasectomie, care este reversibila.

Nu sa dea vina pe nevasta. El nu isi doreste copii, nu ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sa dea vina pe nevasta. El nu isi doreste copii, nu ea.

 

Oare înainte de căstorie, nu au vorbit, şi nu şi-au programat viaţa ? Adică nu s-au hotărât că el nu vrea copii, iar ea vrea ? Dacă a fost de la început aşa, că unul a vrut, iar altul nu a vrut....înseamnă îşi merită soarta: s-au căsătorit deşi nu s-au înţeles.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, Dorine, doamnele ti-au raspuns. Casatoria este o afacere. Tu insa nu esti multumit de profit. In afaceri partea emotionala e pe alt loc, pe primul loc este pragmatismul. Te insori cu o femeie pentru ca iti convine, moment la care incetezi sa fii un tanc plangacios si incepi sa iti administrezi afacerea, gestionand cu cap si perioadele bune si pe cele rele, bazat pe pragmatism, nu pe egoism.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Oare înainte de căstorie, nu au vorbit, şi nu şi-au programat viaţa ? Adică nu s-au hotărât că el nu vrea copii, iar ea vrea ? Dacă a fost de la început aşa, că unul a vrut, iar altul nu a vrut....înseamnă îţi merită soarta: s-au căsătorit deşi nu s-au înţeles.

 

Doar cei doi stiu ce se intampla intre/cu ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata, sotul se plange ca iar face nevasta un copil.

Este egoism si imatur ca cel care nu mai vrea sa aiba copii, in loc sa se sterilizeze pe el insusi, da vina pe partenera de viata, care chiar isi doreste copii.

Nu vrei copii, iei masuri pt tine insuti, nu ai pretentia sa faca asta, partenera.

 

 

El zicea ca au discutat amandoi si au cazut de comun acord ca nu mai vor copii, dupa care ea s-a hotarat dintrodata sa patreze sarcina in caz ca va ramane gravida. Ti se pare corect ? Pe el l-a intrebat daca este de acord sa o pastreze ?

Amandoi sunt iresponsabili la capitolul asta. De ce sa-si faca el vreo procedura medicala ? S-au terminat prezervativele in lume ? :doh:

Daca ea nu vrea sa ia anticonceptionale iar el nu mai vrea copii...trage-ti domle trei prezervative pe morcov nu unul, dupa care leaga-le bine cand termini si spune " bah tu daca scapi de aici...David Copperfield o sa te cheme" :rot:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

El zicea ca au discutat amandoi si au cazut de comun acord ca nu mai vor copii, dupa care ea s-a hotarat dintrodata sa patreze sarcina in caz ca va ramane gravida. Ti se pare corect ? Pe el l-a intrebat daca este de acord sa o pastreze ?

Amandoi sunt iresponsabili la capitolul asta.

Unul dintre ei, ar fi trebuit sa se sterilizeze, nu sa lase la voia intamplarii. Da, iresponsabili, intr-adevar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amandoi sunt iresponsabili la capitolul asta.

 

Când se întâlneşte iresponsabil cu alt iresponsabil, şi decid să formeze o echipă, fugiţi fraţilor ! De fugit, hai ca s-ar mai putea fugi, dar rămân copiii....şi datoriile !

 

 

Unul dintre ei, ar fi trebuit sa se sterilizeze, nu sa lase la voia intamplarii. Da, iresponsabili, intr-adevar.

 

Eu spun că nu trebuia să se căsătorească de la început, dacă ştiau că unul vrea copii, iar altul nu. E o diferenţă de gândire fundamentală, care poate duce la necazuri. Sau....nu au discutat despre copii ? Dar atunci despre ce au discutat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles din mesajul lui, faptul ca decizia de a nu mai avea un alt copil a fost luata in baza situatiei financiare, actuale sau a celei de viitor vazuta intr-o lumina negativa. S-ar putea sa ma insel, dar daca mergem pe pemiza asta, situatia financiara se poate schimba in viata si atunci poate si el si-ar fi dorit un alt copil. Nu cred ca Dorin a spus ca nu mai vor copii in nici o circumstanta. Dar dupa cum am spus, poate am inteles eu gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×