Sari la conținut
Forum Roportal
alisuka

Ce sa fac cand pers. iubita imi cere sa ne cununam?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Depinde de persoane, poti sa fii casatorit si sa te distrezi super tare.

Dar pt el la 19 ai...mi se pare prea devreme pt pasul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de persoane, poti sa fii casatorit si sa te distrezi super tare.

Dar pt el la 19 ai...mi se pare prea devreme pt pasul asta.

Asa este...insa cat esti "liber" si nu ai obligatii familiare... e una distractia, si cand ai o familie e alta.Familia inseamna responsabilitati sa fii cu capul pe umeri....de distrat poti distra normal...se poate dar faceti diferenta intre cele 2 distractii. Ca este difeenta.....doar trebuie sa-l sesizezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa este...insa cat esti "liber" si nu ai obligatii familiare... e una distractia, si cand ai o familie e alta.Familia inseamna responsabilitati sa fii cu capul pe umeri....de distrat poti distra normal...se poate dar faceti diferenta intre cele 2 distractii. Ca este difeenta.....doar trebuie sa-l sesizezi.

Nu vad unde e restrictia....cred ca mai bine te distrezi in cuplu :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uhmmm....hai da iti zic ceva. Daca tot sunteti asa iubareti nu va impiedica nimeni sa va considerati cununati. Purtati 2 ineluse pe lantic sau ceva care sa stiti voi ca va leaga, iar cand va fi timpul sa mergeti la primarie si la biserica o sa o faceti. Nu complicati mai mult lucrurile prin refuzuri sau insistente...luati calea de mijloc :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar nu ma simt in masura sa iti dau un sfat, dar iar voi veni cu un exemplu personal. E o poveste pe care cred ca am mai spus-o pe undeva pe forum, insa pt tine o voi repeta.

La 18 ani voiam sa ma casatoresc cu iubitul meu. Nici unul dintre noi nu terminase scoala, dar planuiam sa ne casatorim dupa ce dam bacalaureatul. Mai mult eu. El zicea ca vom da la facultate si nu vom mai fi sprijiniti financiar de catre familiile noastre. In plus, nici nu vom avea cum sa ne intretinem. M-am lasat convinsa si nu imi pare rau. Am fost impreuna aproape 7 ani, dar in cele din urma inevitabilul s-a produs. Ne-am maturizat amandoi, ne-am schimbat si nu ne-am mai potrivit. Ne-am iubit. Poate ca inca nu s-a stins definitiv acea flacara, dar stiu sigur ACUM ca am facut alegerea potrivita. Poate nu mai faceam facultatea. Poate pana acum aveam copii. Poate ca eram deja si divortati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
i-am zis ca nu e suficient de matur si ca face totul la ambitie..
mai asteapta un pic!

pentru casatorie e nevoie sa se "aseze" lucrurile

 

de ce sa te grabesti daca tot veti fi apoi toata viata impreuna?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai asteptati, asta e sfatul meu:)

o casatorie inseamna foarte mult, presupune o responsabilitate foarte mare, pe termen lung si foarte lung, nu este lucru de saga.

 

in dorinta unui barbat de a se casatori foarte tinar se poate ascunde si nesiguranta ca te poate pierde din cauza lui, asa ca, cerindu-ti sa te casatoresti cu el, in cazul in care accepti, isi asigura controlul (partial in cel mai fericit caz ) asupra ta.

 

Si de ce la 18 ani sa te avinti intr-o casatorie inainte de a cunoaste lumea si masura lucrurilor? Mai intii, termina-ti scoala, fa-ti un rost, capata incredere in tine si abia apoi in ceilalti, fii sigura ca poti sa te descurci singura in orice situatie si abia atunci gindeste-te daca poti sa iti asumi responsabilitatea unei casnicii, care ar trebui sa dureze, in principiu, pentru toata viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu altii cum sunt dar eu mi-am promis sa nu fac nimic de genul asta pana nu reusesc sa am cum sa ma intretin singura .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-are rost, mai bine iti cauti pe altcineva. :good:

Mare vorba, Heidy, :blink: . Oare de ce nu ma surprinde sfatul tau?

Cred ca tu ai niste probleme, frustrari, nu stiu exact! Daca vrei sa vb privat da-mi un semn, sunt un bun psiholog!

 

Ontopic: Fata, el vrea sa faca lucrul asta crezand ca poate te leaga cumva de el!

Parere mea e ca are mintea prea cruda, asa ca ai grija ce faci in continuare.Nu e o problema daca e gelos in limitele normalului , posesiv sa nu fie, ca asta e o boala incurabila!Vei vedea ca peste vreo 3,4 ani vei rade de faza asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×