Sari la conținut
Forum Roportal
alisuka

Ce sa fac cand pers. iubita imi cere sa ne cununam?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca el e cel potrivit pentru mine insa cred ca e prea devreme pt amandoi, mai ales ca situatia nu e chiar roz. Il iubesc enorm dar e foarte gelos (i-am si gresit in trecut) si uneori imi ingradeste toata libertatea... Totusi nu vreau sa-l pierd. Nu stiu ce sa fac...si e clar ca parintii mei nu trebuie sa afle - sunt un gen de Hitler si e clar ca daca afla... :blink:

Editat de Catalin_Pop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci trebuie sa raspunzi: NU, NIET, NO, NEIN, YOK...

Am sa fiu foarte dur, dar banuiesc ca vrei adevarul. (Daca nu vrei adevarul, luati-va de mana si duceti-va la primarie...Dar eu nu va voi ura "casa de piatra" pentru ca as da dovada de perversitate...)

1. In opinia mea, sunteti doi copii. Femeile inca pot (sus)tine o familie la varsta de 18 ani, dar un barbat de 19 ani IN NICI UN CAZ.

2. Satisticile DEMONSTREAZA fara putinta de tagada: "casatoriile adolescentine" au, in 99% din cazuri un singur final: divortul. Exista exceptii, dar ele se refera, mai intotdeauna, la medii conservatoare (gen sat unde nu divorteza nimeni ca "la noi in sat nu s-a pomenit asa ceva").

3. Casatorie inseamna, mai devrem sau mai tarziu, "si alti membri ai familiei". Lasand la o parte latura strict materiala (un copil COSTA si nu putin), ai nevoie de cineva pe care sa te bazezi, nu vei putea face fata singura.

4. Din ce (bani) veti trai?

5. Stiu ca pare sadic din partea mea: IUBIREA nu ajunge!!! Iubirea este necesara, DAR nu este SI suficenta. Apropos de cat timp va cunoasteti?

6. Eu sunt un strain pentru tine, de ce nu ii cer sfatul mamai tale? Sunt absolut sigur ca iti va spune acelasi lucru. Si gandeste-te: nu te cunosc, nu te vreau pentru mine ca sa te gandesti ca sunt interesat in vreun fel in viitoarea ta casatorie. Si nici nu am ceva cu el.

7. Vorbeste si cu prietenele tale, dar eu as aplea la persoane ceva mai mature. Vezi ce parere au si ele!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e mai complicat..mereu i-am zis ca nu e suficient de matur si ca face totul la ambitie..zice ca asta e dovada de iubire pt el..si ca asta vrea el..nu pot vorbi cu nimeni..toti mi-ar spune acelasi lucru ca si tine...si eu gandesc la fel..el nu vrea sa stie nimeni doar sa fie pentru noi si nu la primarie ci doar la biserica in fata lui Dumnezeu sa-i jur iubire..e prea mult ce-mi cere dar cum sa fac sa inteleaga?degeaba incerc si nici nu are curajul sa spuna altcuiva(ca sigur i-ar baga putin mintile in cap ca pe mine oricum nu ma asculta)..probabil fiindca stie ca altora li se pare absurd dar asa vrea el..stie ca il iubesc si pana la urma mai cu binisorul mai fortata tot as accepta..si apropo in august facem 2 ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2 ani este putin (la varsta voastra).

In vest exista "casatoria de proba"=ne mutam impreuna, vedem cum ne acomodam unul cu celalalt si dupa tz ani decidem.

Este minunat sa ne vedem zilnic, dar poate fi un iad daca stam zilnic impreuna...

Si acum, hai sa fiu putin habotnic: apropos de Biserica: Biserica (Ortodoxa) nu aproba relatiile sexuale inainte de incheierea casatoriei. Nici macar in cazul in care sunteti logoditi=angajamnet luat in vederea incheierii casatoriei intr-un termen prestabilit. Ba chiar am impresia ca Biserica de rit rasaritean nici nu recunoaste logodna. Dpdv al Bisericii ceea ce faceti voi se chema precurvie=pacat mare. Poti jura in fata lui Dumnezeu in conditiile astea? Nu iti fie teama, eu nu pun asa problema, dar o poate pune preotul...

Inca o data: sunteti prea mici! Daca mi-ai fi supus ca el are 28-30 de ani inca, cu indoiala mare in suflet, ti-as fi spus sa te mai gnadesti (dar in sinea mea, m-as fi gandit ca macar unul dintre voi este matur daca o fi sa fie...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Il iubesc enorm dar e foarte gelos (i-am si gresit in trecut) si uneori imi ingradeste toata libertatea... Totusi nu vreau sa-l pierd.

daca il pierzi pe motiv ca nu vrea sa mai astepte cativa ani pana sa va casatoriti... ce dovada de iubire e asta?! :blink: un om care te-ar putea parasi pentru simplul motiv ca la varsta de 18 ani nu vrei inca sa te casatoresti, nu merita efortul.

nu te supara, alisuka, dar sincer, mie mi se pare ca graba lui in privinta cununiei e doar o alta incercare de a-ti ingradi libertatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca el e cel potrivit pentru mine insa cred ca e prea devreme pt amandoi, mai ales ca situatia nu e chiar roz. Il iubesc enorm dar e foarte gelos (i-am si gresit in trecut) si uneori imi ingradeste toata libertatea... Totusi nu vreau sa-l pierd. Nu stiu ce sa fac...si e clar ca parintii mei nu trebuie sa afle - sunt un gen de Hitler si e clar ca daca afla... :blink:

Daca aveti locuri de munca si va permiteti sa va intretineti puteti sa va casatoriti. Altfel nu e decat prostie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e mai complicat..mereu i-am zis ca nu e suficient de matur si ca face totul la ambitie..zice ca asta e dovada de iubire pt el..si ca asta vrea el..nu pot vorbi cu nimeni..toti mi-ar spune acelasi lucru ca si tine...si eu gandesc la fel..el nu vrea sa stie nimeni doar sa fie pentru noi si nu la primarie ci doar la biserica in fata lui Dumnezeu sa-i jur iubire..e prea mult ce-mi cere dar cum sa fac sa inteleaga?degeaba incerc si nici nu are curajul sa spuna altcuiva(ca sigur i-ar baga putin mintile in cap ca pe mine oricum nu ma asculta)..probabil fiindca stie ca altora li se pare absurd dar asa vrea el..stie ca il iubesc si pana la urma mai cu binisorul mai fortata tot as accepta..si apropo in august facem 2 ani
Si uite....am si eu o intrebare...care e mai importanta pentru tine....primaria sau in fata lui Dumnezeu?....societatea sau divinitatea?

Asta ar fi unul

2.Cineva zicea ca o casatorie la varsta frageda are un final asigurat....adica divortul....heloooooooooo .....da-mi voie sa te contrazic....depinde din ce mediu esti....depinde de educatia ta....depinde de tine cat ai asimilat din educatia primita....pentru ca eu am vazut si copil de 15 ani judecand ca un matur de 40 ....poate tu nu ai vazut

Asta ce am zis eu aici nu exclude faptul ca intradevar e prea devreme....de ce nu incercati si voi sa va bucurati de tineretea voastra si sa va distrati cat mai e posibil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×