Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Este nevoie ca un psiholog sa fi trecut prin suferinta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu este necesar NEAPARAT sa fi trecut prin acele probleme pentru a putea trata.Dar daca a trecut prin acele suferinte si si le-a rezolvat isi va intelege mult mai corect pacientii.[de aceea un terapeut trebuuie sa urmeze acea terapie de formare cu un profesionist desavarsit].

Iar comparatia cu doctorii este total neinspirata, bolile sufletului sunt total diferite fata de bolile trupului.Medicina trupului este o stiinta aproape exacta, pe cand psihologia este total inexacta.

Trebuie sa existe si o anumita compatibilitate intre pacient si terapeut.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este necesar NEAPARAT sa fi trecut prin acele probleme pentru a putea trata.Dar daca a trecut prin acele suferinte si si le-a rezolvat isi va intelege mult mai corect pacientii.[de aceea un terapeut trebuuie sa urmeze acea terapie de formare cu un profesionist desavarsit].

Iar comparatia cu doctorii este total neinspirata, bolile sufletului sunt total diferite fata de bolile trupului.Medicina trupului este o stiinta aproape exacta, pe cand psihologia este total inexacta.

Trebuie sa existe si o anumita compatibilitate intre pacient si terapeut.

 

vrei sa spui empatie. daca e sa ne luam dupa compatibilitati, n-am gasi prea multe cazuri de vindecat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand am spus compatibilitate m-am referit mai muuuuuult la faptuuuuul ca terapeutul sa nu antipatizeze pacientul , sa-l respecte si sa aiba dorinta de a-l ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×