Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Este nevoie ca un psiholog sa fi trecut prin suferinta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

ce crezi tu ca ar trebui sa-i spuna psihologul depresivului ? ceva de genul: Look On The Bright Side Of Life ? asta o sa-i spuna daca nu a experimentat depresia pt ca el nu-si poate da seama ca nu mai poti vedea partile bune

 

Cine nu stie caracteristicile fiecarui tip de depresie, comportamentul si tipicul mod de gandire a persoanelor care sufera de aceste conditii, ala si-a luat diploma in psihologie de la aprozar. De asta fi sigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca un psiholog sa poata fi cat mai bun in domeniul lui este necesar/obligatoriu ca el să fi experimentat suferinta ? si ma refer la cat mai multe si mai variate stari de suferinta, stres, anxietate, nevroza, angoasa, neliniste, disperare...

 

.....

 

 

.......nu este necesar, este foarte probabil ca in viata lui sa fi avut si el necazuri - deh, ca fiecare !! laugh.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ,studentul sau noul psiholog nu trebuie sa treaca si el toate problemele ca sa le inteleaga. Ca si noii doctori care fac anii de staj si vad cum procedeaza psihologi cu experienta si invata din experienta altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a avut o viata normala, cred ca este ok, el va putea observa orice deviere de la normalitate prin bun simt, pe langa care isi va folosi cunostintele acumulate in cadrul studiului specific.

Daca a cunoscut o forma acuta de suferinta, este posibil ca el insusi sa nu-si fi rezolvat problema, ceea ce il va face, cred eu, sa devina subiectiv in momentul cand va consulta un pacient cu probleme asemanatoare si este putin probabil sa-l poata ajuta.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca a cunoscut o forma acuta de suferinta, este posibil ca el insusi sa nu-si fi rezolvat problema, ceea ce il va face, cred eu, sa devina subiectiv in momentul cand va consulta un pacient cu probleme asemanatoare si este putin probabil sa-l poata ajuta.

 

Daca a avut o problema este dator sa o rezolve in sesiuni de terapie ca om si ca psiholog. stiu ca unora va mai place sa ii credeti pe aia cu probleme incapabili sa se vindece dar asta e cam problema voastra. In birocratia din Ro mai sunt si unii ce nu sunt pregatiti si/sau nu au vocatie dar macar specificati UNII

Editat de Ea.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a avut o problema este dator sa o rezolve in sesiuni de terapie ca om si ca psiholog. stiu ca unora va mai place sa ii credeti pe aia cu probleme incapabili sa se vindece dar asta e cam problema voastra. In birocratia din Ro mai sunt si unii ce nu sunt pregatiti si/sau nu au vocatie dar macar specificati UNII

Nu cred ca era nevoie sa specific: "unii", pentru ca cei la care ma refeream (cei care au cunoscut o forma acuta de suferinta), fac automat parte din categoria "unii", acest lucru se subintelege din text. Iar dintre acestia, "unii" nu si-au rezolvat problema, iar se subintelege. Nu vad de ce as folosi mai multe cuvinte decat am nevoie.

De aici se poate (sub)intelege ca sunt de acord cu tine.smile.png

Editat de Eranius
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca un psiholog sa poata fi cat mai bun in domeniul lui este necesar/obligatoriu ca el să fi experimentat suferinta

Oamenii care nu sunt capabili sa-si analizeze in profunzime trairile, deciziile, comportamentul celorlalti ca si raspuns la comportamentul propriu, neputintele, regretele, renuntarile, alegerile - etc. - acei oameni nu sunt capabili de o analiza complexa a starilor umane. Daca se cunosc si se recunosc in fata lor pana la sange - au sanse mai mari sa ii inteleaga si ii sustina mai usor pe ceilalti.

De suferit cu totii suferim. Ia de exemplu suferinta unui copil cand i se fura bomboana - tu ai sa spui ca e infantil sa compari o asemenea suferinta cu suferinta unui tanar care afla ca si-a pierdut serviciul - dar in ESENTA este vorba de REFERINTA.

Consider ca un psiholog bun in primul rand trebuie sa aiba vocatie si creier capabil de analiza logica complexa. Talent si iubire de oameni, intr-un cuvant.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zambesc cand citesc cum voi romanii aveti un talent special sa trageti discutia pe meleaguri ne-logice. Cum fiecare la randul lui mai adauga inca si inca speculatii. Intrebarea care a constituit subiectul acesta a fost si ea bazata pe idei gresite.

Dece s-ar cere de la un doctor sa fie bolnav de toate bolile si sa treaca toate operatile ca sa "simta" cum simte pacientul lui ? Asa se poate continua cu avocatul,cu profesorii si cu totii.

 

Experienta unora poate servi ca indrumare la altii. Desteptii invata din experienta altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un psiholog bun, pe langa cunostinte temeinice, mai are nevoie si de empatie, altfel, ramane fara pacienti.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×