Sari la conținut
Forum Roportal
Andrada_cconc

Reamenajare mansarda casa de vacanta

Postări Recomandate

Buna ziua. numele meu este Andrada, si sunt din Buc si am cumparat cu credit ipotecar o casa de vacanta in jud Prahova (parter+mansarda). Chestia este ca am vrea sa schimbam tigla (este destul de veche si mansarda nu este izolata) si am zis ca daca tot facem asta sa recompartimentam si mansarda (acuma e doar o camera mare) si sa facem doua dormitoare si o baie. De asemenea, am vrea sa mutam scara care duce catre etaj din bucatarie, pe hol, ca se mai descongestioneze bucataria care este destul de mica.

Asadar, o gramada de modificari.

Am nevoie de niste sfaturi de la voi, deoarece si eu si sotul suntem un pic depasiti, nu prea stim cu ce sa incepem, pe unde s-o apucam..ca sa sintetizez:

1) avand in vedere ca casa e cumparata cu credit ipotecar (ipoteca e pusa pe aceasta casa) trebuie sa apelez la arhitect, sa iau autorizatie de constructie...adica sa merg pe varianta oficiala?? sau pot sa tocmesc direct o firma de constructii si sa-i zic ce vreau si gata??

2) trebuie anuntate modificarile la banca??

3) din experienta voastra cam cat dureaza modificarile de care vorbesc?? avand in vedere ca nici nu ne-am apucat, este posibil sa le terminam pana la toamna???

4) stiu ca e o intrebare stupida, ptr ca depinde de multe treburi, dar cat m-ar costa cu aproximatie o astfel de lucrare printr-o firma specializata (materiale si manopera)?? (prefer sa angajam o firma din ploiesti decat cu forta de munca de pe plan local, ptr ca muncitorii din romania lasa mult de dorit)

 

scuze de cat am scris, dar suntr-o ceata totala. orice pareri sunt binevenite!!

va multumesc anticipat

Andrada

Editat de Andrada_cconc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua. numele meu este Andrada, si sunt din Buc si am cumparat cu credit ipotecar o casa de vacanta in jud Prahova (parter+mansarda). Chestia este ca am vrea sa schimbam tigla (este destul de veche si mansarda nu este izolata) si am zis ca daca tot facem asta sa recompartimentam si mansarda (acuma e doar o camera mare) si sa facem doua dormitoare si o baie. De asemenea, am vrea sa mutam scara care duce catre etaj din bucatarie, pe hol, ca se mai descongestioneze bucataria care este destul de mica.

Asadar, o gramada de modificari.

Am nevoie de niste sfaturi de la voi, deoarece si eu si sotul suntem un pic depasiti, nu prea stim cu ce sa incepem, pe unde s-o apucam..ca sa sintetizez:

1) avand in vedere ca casa e cumparata cu credit ipotecar (ipoteca e pusa pe aceasta casa) trebuie sa apelez la arhitect, sa iau autorizatie de constructie...adica sa merg pe varianta oficiala?? sau pot sa tocmesc direct o firma de constructii si sa-i zic ce vreau si gata??

2) trebuie anuntate modificarile la banca??

3) din experienta voastra cam cat dureaza modificarile de care vorbesc?? avand in vedere ca nici nu ne-am apucat, este posibil sa le terminam pana la toamna???

4) stiu ca e o intrebare stupida, ptr ca depinde de multe treburi, dar cat m-ar costa cu aproximatie o astfel de lucrare printr-o firma specializata (materiale si manopera)?? (prefer sa angajam o firma din ploiesti decat cu forta de munca de pe plan local, ptr ca muncitorii din romania lasa mult de dorit)

 

scuze de cat am scris, dar suntr-o ceata totala. orice pareri sunt binevenite!!

va multumesc anticipat

Andrada

Felicitari pentru investitie! Sa va aduca noroc!

Raspunsuri:

1. Legal orice modificare se face cu proiect aprobat. Insa finisajele (pereti de rigips, incarcari usoare) sunt trecute cu vederea, in sensul ca cei de la Inspectia in Constructii nu se leaga de ele. Decat daca au sesizare.

Totusi, ar fi bine sa consulti un expert MLPTL (doar o consultatie, nu o expertiza) in cazul in care planseul peste parter e facut din lemn. Daca n-ai alta varianta, il gasesti la Proiect Bucuresti. Indicat ar fi sa-l gasesti prin prieteni multumiti de serviciile lui. La fel cu firma de constructii. Atentie la lucrarile neprevazute!

2. Revezi contractul cu banca. Posibil sa prevada ca orice modificari trebuie anuntate si aprobate. Ca principiu voi mariti valoarea investitiei pentru care ati luat credit, dar la fel de bine ar putea fi si invers si cred ca banca nu ar permite lucrul asta.

3. Proiectarea dureaza 1 luna, aprobarile inca 2 luni (in cazul in care optezi pt. proiect). Executia in sine n-ar trebui sa dureze mai mult de doua luni. Si nervi pentru inca 1 an (finisajele sunt foarte mari "consumatoare de energie).

4.Informatiile sunt putine, dar "ochiometric" se poate estima un buget acoperitor in doua variante:

a.calculand cu suprafata de planseu - aprox. 250-300 eur/mp (consideram ca si cum casa ar fi "la rosu" si se fac finisajele la care adaugam finisajele si instalatiile)

b. calculand cu suprafata desfasurata a peretilor , planseului si tavanelor- aprox 20-30 eur /mp + instalatii

Cele doua calcule ar trebui sa "se pupe".

Se adauga scara-aprox 1500 eur.

Dar cel mai bine cheama 3-4 firme mici de constructii (ele ar fi mai interesate de proiect) si cere-le sa va faca un deviz estimativ cu cantitati de lucrari. Le compari si ai o imagine mai clara.

Mult succes!

P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc din suflet pentru sfaturi si informatii. si acum mi-a mai venit o intrebare in minte: un proiect ptr mansarda cam cat m-ar costa??

arhitectul daca este din Buc trebuie sa vina in prahova sa vada casa, sau ii este suficient planul de la cadastru???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc din suflet pentru sfaturi si informatii. si acum mi-a mai venit o intrebare in minte: un proiect ptr mansarda cam cat m-ar costa??

arhitectul daca este din Buc trebuie sa vina in prahova sa vada casa, sau ii este suficient planul de la cadastru???

Eu stiu ca pretul de piata al proiectului este 6% din valoarea investitiei. Maxim. Dar gasesti si mai ieftin.

Pentru proiect arhitectul ar trebui sa faca un releveu al constructiei existente. Pe acest releveu imagineaza el tema proiectului. Deci trebuie sa vina la Ploiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×