Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cele mai MUNCITOARE țări din lume

Postări Recomandate

În fiecare an, Organizația pentru Cooperare Economică și Dezvoltare compilează despre forța de muncă din toate cele 34 de state membre. Rezultatul analizei este un clasament al celor mai muncitoare state din lume, prezentat de "Business Insider".

Pe locul întâi se află Mexic, cu 2.317 de ore lucrătoare pe an pentru fiecare angajat. Mexicanii lucrează în medie câte 45 de ore pe săptămână, cel mai mult din orice țară dezvoltată de pe Glob.

În clasamentul celor mai muncitoare state urmează Chile, cu 2.102 ore lucrate pe an. Discrepanța între cei bogați și cei săraci este severă- unii trăiesc cu un venit de 31.000 de dolari pe an, în timp ce ceilalți trebuie să supraviețuiască după un câștig anual de 2.400 de dolari.

 

Top 10 cele mai muncitoare țări:

  1. Mexic
  2. Chile
  3. Coreea de Sud
  4. Estonia
  5. Rusia
  6. Polonia
  7. SUA
  8. Ungaria
  9. Japonia
  10. Slovacia

http://www.evz.ro/detalii/stiri/top-10-cele-mai-muncitoare-tari-din-lume-1048860.html#ixzz2Zr9o1Iq1

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ungurii muncesc mai mult decat japonezii? fain :)

 

acum mai e e si treaba aia, cat de efectiv se munceste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce opinie au 'romanii', nu s-a dorit o afrimatie gen ofensa. Stiu ca in tarile gen Japonia, China sau India se munceste zi lumina. Imi imaginam ca ungurii muncesc mai 'uniunea europeana' gen 8 ore pe zi si ca se tin in regulile muncii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multe sondaje din astea postate pe net, efectuate de diferite organizatii de statistici si in fiecare topul este in alta ordine, ba chiar si cateva tari in plus sau in minus. doh.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ungurii muncesc mai mult decat japonezii? fain

E posibil. Chiar şi dacă s-ar scrie că românii muncesc mai mult decât japonezii, aş crede.

Zece oameni care dau cu ciocanele într-o bucată de tablă, "prestează" o "cantitate" mai mare de muncă, decât un singur "muncitor" care programează 10 roboţi pentru a asambla un Mitsubishi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil. Chiar şi dacă s-ar scrie că românii muncesc mai mult decât japonezii, aş crede.

Zece oameni care dau cu ciocanele într-o bucată de tablă, "prestează" o "cantitate" mai mare de muncă, decât un singur "muncitor" care programează 10 roboţi pentru a asambla un Mitsubishi.

 

Si asta nu inseamna ca aia care bat in tabla is mai harnici decat ala care programeaza, ci mai ramasi in urma in diverse aspecte. A munci mult si ineficient nu e sursa de mandrie, a munci putin si eficient da. Oricum eu nu cred ca exista popoare mai harnice si eficiente decat japonezii, chinezii, coreenii si nemtii. Restul sunt apa de ploaie.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si asta nu inseamna ca aia care bat in tabla is mai harnici decat ala care programeaza, ci mai ramasi in urma in diverse aspecte. A munci mult si ineficient nu e sursa de mandrie, a munci putin si eficient da.

 

Într-adevăr. Cei care fac o treabă ineficientă, întotdeauna trebuie să muncească mai mult, şi să consume mai multe resurse, decât cei care muncesc ..."cu cap". Mă şi miră cum de Coreea de Sud şi Japonia sunt pe locuri aşa de "fruntaşe". La cât de eficienţi sunt coreenii şi japonezii, şi la câţi roboţi lucrează pentru ei, ar trebui să fie pe ultimele locuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu uita cata munca se face in asia pt occident. ma refer de ex la productia de haine. brr, am vazut un documentar in ce conditii muncesc bietii oameni, nu o sa ma mai vait in veci de jobul meu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×