Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce raspunsuri ciudate... Ma refer la cele date de intrebator (initiator).

1.Corabiile, asemeni tuturor velierelor, pot inainta in orice directie, inclusiv impotriva vantului, folosindu-se de acelasi vant opozant, deci steagul va falfai doar in directia vantului, aceasta viteza neputand fi intrecuta fara adaos de putere (vaslasi, motor,inaintarea pe un curs de apa curgatoare, cascada nepravazutasmile.png )

Sunt principii fizice care rezolva astfel de situatii (de aceea vikingii au ajuns in America, inaintea lui Columb si chinezii au inventii pe care europenii nu le inteleg, inca.)

2.Numarul 7...pai e unul singur. Comform limbii romane numerele naturale il includ o singura data. In rest e cifra care compune alte numere.

17, 27...nu sunt numarul sapte; sunt numere care includ cifra sapte (nici saptezeci si sapte nu e numarul sapte)(+Amarena)

3.Cu asta m-ai spart...I-a zi, cantaru' i omologat? Gogule, pasarica dorita de tine, atinge cu penele tara cantarului, sau e epilata si doar topaie? Ca am raspunsuri...care este...

Presiunea aerului exercitata de falfairea aripilor tine cont si de altitudine? Da' de umiditatea aerului (nu a pasaricii), din momentul cantariririi, ca omisesesi sa ne-o dai...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt aiurea exprimate intrebarile, ca sa nu vorbesc ca ipoteza nu e deloc completa, la cat de complex se vrea raspunsul.

 

1. Corabia cu panze poate sa inainteze exclusiv datorita vantului, dar in acelasi timp aceste panze pot doar sa ajute la directia de inaintare, cand e cazul. Trebuie sa ai in vedere aspectul tehnic al vasului (modalitatea de inaintare), precum si rezultantele fortelor de actionare asupra vasului, forta de inertie proprie a steagului si vanturile de pe directii co-laterale. Cat despre fluturatul steagului, nu ai dat nico explicatie cand ai spus ca Aseneth are dreptate. Barca poate fi si cu motor si inertia proprie are si ea un aport. Te refereai daca va flutura spre spate sau inainte - am inteles prin asta ca se reduce existenta vanturilor laterale.

 

2. Cifra 7 apare de 20 de ori. Numarul - o singura data, daca te referi al numar natural exclusiv. Aici iar nu ai dat un raspuns concret. Nu stiu daca e doar unul, la cum ai pus problema.

 

3. Inca astept raspunsul tau. E prea mult sa cer si demonstratia lui?

 

Sunt interesante intrebarile, dar dezbaterilor vad ca nu le prea faci fata. Or nu vrei, or nu poti.

 

Ca sa raspund la ultima intrebare, am nevoie de niste lamuriri. Se poate?

Dumneata ai talent ca sa-ti complici viata. Citeste inca o data prima intrebare. ESte vorba de CORABIE CU PANZE si se intreaba daca steagul....in directia inaintarii.

Dexul care probabil stie romaneste mai bine ca dumneata descrie ca numar si cifra sunt sinonime.

Intre noi,daca cauti o adresa ,strada hotz-potz numarul 8 ,trebuie sa intrebi "unde este cifra 8 pe strada?"

Restul am raspuns deja, de 20 de ori.

 

La ultima intrebare,scuza-ma dar observatile dumitale mi se par cam stranii. Ca si cum ai raspunde la o intrebare cat face 43+17 cu intrebarea daca 43 sunt mere sau pere si la fel 17.

Am atras atentia ca astea nu sunt intrebari de clasa treia. Nu de genul ca pasarica nu poate traii fara aer. Baga o pasarica sub un clopot de sticla in care poate zbura si o sa vezi ca o sa traiasca inca multe ore pana v-a murii .

Nu ai raspuns deoarece nu ai stiut ce sa raspunzi. Se intampla.

Sunt interesante intrebarile, dar dezbaterilor vad ca nu le prea faci fata. Or nu vrei, or nu poti.

 

Ca sa raspund la ultima intrebare, am nevoie de niste lamuriri. Se poate?

Stii dumneata cum zice romanul? "Cand dansatorul nu stie sa danseze pretinde ca podeaua-i stramba".

Nimeni nu are raspuns pentru pasarica care se osteneste sa zboare de la un tren la altul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil cine are chef de fumurile tale de superioritate..ce sa zic :)))))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa nu va exteunati cautand respunsurile :

 

3. Cand pasarica zboara in clopotul de sticla ea impinge cu aripile aerul in jos spre cantar . In acest caz cantarul va arata putin mai mult decat 550 de grame.Cand aripile pasaricii se ridica,cantarul va tinde sa arate pentru un scurt timp 500 de grame.

Cuantifica "scurta perioada" aia de timp, ca s-ar putea sa fie invizibila perceptiei tale si mai mult de atat, si a cantarului.

Prin urmare, ramane 500 g.

 

P.S. Bine ca nu ai facut-o fluture, pasarica aia. crazy.gif Poate asa avea loc sa si zboare si sa traiasca.

 

Da. Aici m-am gandit si eu ca se poate si raspunsul asta.

Eu stiam ca numerele sunt formate din cel putin 2 cifre..dar nu garantez ca e asa.

Asa si este.Cifra este simbolul si numarul este compus din ciftre. De aceea 7 este cifra si 100 numar.

 

Ce raspunsuri ciudate... Ma refer la cele date de intrebator (initiator).

1.Corabiile, asemeni tuturor velierelor, pot inainta in orice directie, inclusiv impotriva vantului, folosindu-se de acelasi vant opozant, deci steagul va falfai doar in directia vantului, aceasta viteza neputand fi intrecuta fara adaos de putere (vaslasi, motor,inaintarea pe un curs de apa curgatoare, cascada nepravazutasmile.png )

Velierul impotriva vantului ?blink.png Pe asta de unde ai scos-o ?

Pai daca se numeste velier ?! Nu e clar ca inainteaza numai cu propulsia vantului din pupa ? Prin urmare steagul va flutura in vant.

Deoarece mai mult de 50 de ani (111)nu am scris romaneste si aproape nu am vorbit,va rog sa-mi scuzati asa greseli si sa nu ma rastigniti. Da,ai dreptate cu " numarul 7 " asa ca ai dreptate si tu dar bineinteles nu la asta a fost intrtebarea. Intrebarile care am pus nu sunt ghicitori de clasa treia ci intrebari care se intreaba candidati la servicii pentru oameni mai isteti.

Stii ce le spunem noi celor care fac ca si tine ?

Cam asa ceva:

Stii dumneata cum zice romanul? "Cand dansatorul nu stie sa danseze pretinde ca podeaua-i stramba".

Prin urmare:

Un raspuns bun si tu. La altele intrebari nu ai raspuns. Si tu,sezi langa restul de prieteni.

 

 

Doua trenuri ies in acelas timp,unul din Bucuresti si al doilea din ploiesti. Traseu de 80 km. Trenurile merg incet,40 kn/ora .De pe trenul din Ploiesti incepe sa zbora o pasarica,(nu acia din intrebarea dininainte) si zboara cu viteza de 60 km/ora pana ajunge la trenul din Bucuresti,se intoarce imediat la trenul din Ploiesti s a m d ,zboara incontinu de la un tren la altul.

Intrebarea este care distanta va zbura pasarica pana trenurile se vor intalni. Nu va agatati de faptul ca intre bucuresti si ploiesti sunt numai 60 de km. Nu asta-i intrebarea.

 

Io vreau sa stiu ce pasare este, din ce familie face parte, varsta si greutatea ei. De asemenea si ampatamentul aripilor si directia vantului si ora la care se deplaseaza pasarica. crazy.gif

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil cine are chef de fumurile tale de superioritate..ce sa zic smile.png))))

Albert Einstaiin,evreul acela a descoperit teoria relativitatii. De exemplu: Cand un cetatean se afla pe un nivel mediu,toti altii cetateni care se afla mai sus ,ii sunt superiori Dar acelas cetatean care se afla pe un nivel mediu,el este superior la cine se afla pe un nivel mai jos.

Uite ca ai castigat si o lectie de filosofie (de doi bani) gratisa.

 

Eu nu sunt superior la nimeni dupa parerea mea insa cei care se simt inferiori....asta-i problema lor.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'eu nu sunt superior decat celor ce simt asta'

 

mi-a placut! ...and from Norway to Israel, 1 point biggrin2.gif

Editat de **Alex**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Am gresit. Mea culpa. Se pare ca membrii de aci nu sunt inzestrati cu calitatile care-i pot face sa dea raspunsuri pertinente si logice in legatura cu intrebarile. Am incercat cu bunavointa dar ba. Din partea mea subiectul se poate inchide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa nu va exteunati cautand respunsurile :

 

1, Corabia cu panze inainteaza cu ajutorul vantului . Acelas vant falfaie si steagul in directia inaintarii.

 

 

Ca sa nu te extenuezi nici tu, poti lua de bune ce au descoperit altii cu secole inainte despre navele cu panze: faptul ca acestea pot inainta nu doar cu vant din pupa, ci si perpendicular pe vant sau chiar impotriva vantului. Aceste manevre se numesc volte (in vant sau sub vant, dupa caz).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ampatamentul aripilor

 

La aripi e vorba de ”anvergură”, filosofule care mai bine tăceai blum.gif

Ampatamentul e distanța dintre axe (dintre punți) și se referă de-obicei la vehicule. Păsărica n-are mai multe ”punți”, fiind bipedă.

 

Însă poți să vorbești despre ampatament la un câine, mai ales la un Teckel e amuzant. Există și poze pe camioane reprezentând Teckeli, acelea cu explicația ”long vehicle” grin.gif

Editat de harald
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Albert Einstaiin,evreul acela a descoperit teoria relativitatii. De exemplu: Cand un cetatean se afla pe un nivel mediu,toti altii cetateni care se afla mai sus ,ii sunt superiori Dar acelas cetatean care se afla pe un nivel mediu,el este superior la cine se afla pe un nivel mai jos.

Uite ca ai castigat si o lectie de filosofie (de doi bani) gratisa.

 

Eu nu sunt superior la nimeni dupa parerea mea insa cei care se simt inferiori....asta-i problema lor.

Cand vine vorba de tine, este parerea ta, nu una general valabila independenta de perceptia celor din jur. Chiar daca esti de sine statator, la fel de bine poti fi subiectiv.

Dupa definitia ta (de doi bani, cum ai spus) nu exista si posibilitatea de a suferi de complex de superioritate, la cum pui problema - pentru ca nu ar exista asa ceva. Poti sa intelegi unde singur te contrazici?

 

Si ca sa nu fiu total offtopic cu filosofelile - eu din start STIU ca sunt inferior unora din diverse puncte de vedere si superior altora din acelasi si totodata alte puncte de vedere. Insa pentru mine nu conteaza aceasta diferenta, caci eu nu traiesc viata altora la fel cum ei nu traiesc viata mea. La fel si in cazul profesiei. De ce sa ma compar eu, un dulgher (de exemplu) - cu un olar? Doar cei care sufera de un complex de superioritate (care in esenta lui tot un complex este - adica o slabiciune proprie) - simt nevoia sa sublinieze definitii de 2 bani.

 

Si ca sa nu spui ca analizez problema fara sustinere realista - priveste in urma modalitatea prin care le spui tu celorlalti 'stai jos!' si analizeaza-te mai in profunzime. Zau ca am ajuns la concluzia ca ai avea nevoie!

De unde vine nevoia sa ii pui pe altii la 'perete', care altii, chiar daca nu au avut un raspuns 'atragator' pentru intelectul tau, de intelect mai mult decat mediocru nu duc lipsa?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×