Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1.Daca o corabie cu panze inainteaza pe mare ,in ce directie va flutura steagul din capul catargului? In directia inaintarii sau invers?

 

2. De cate ori apare numarul 7 daca se scriu toate numerele de la 1 la 100 ?

 

3. Daca se pune pe un cantar un clopot de sticla care cantareste 500 de grame.In acest clopot se baga o pasarica care cantareste 50 de grame. Cand pasarica sta pe cantar,acesta va arata 550 de grame. Ce va arata cantarul cand pasarica va zbura in clopotul de sticla fara sa atinga ceva?

 

4.Mai vreti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1- In directia inaintarii (din directia din care bate vantul. Corabia nu poate depasi viteza vantului).

2- 11

3- habar n-am...5oo zic


...mai baga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Steagul va tinde sa fluture spre spate - adica in directia inversa de inaintare, datorita inertiei proprie a steagului. Vasul se misca, steagul sta fix pe vas. Ca si in masina. Cel mai bine fenomenul se poate observa la acceleratie brusca, cand simti ca esti impins spre spatele scaunului.

2.Numaurl 7 - niciodata. Cifra 7 , in schimb - apare de 20 ori.

3. Aparent, daca pasarica nu atinge cantarul, acesta va indica doar masa clopotului de sticla - adica 500 g. Dar zburand in interiorul cloputului, se aplica o presiune a aerului (nu stiu cat) asupra cantarului. Deci raspunsul meu ar fi - peste 500..insa nu stiu exact cu.....cat. Cu mai putin de 50 oricum.

Mai depinde si de sensibilitatea cantarului.

 

4. Da.

 

Putem pune si noi astfel de intrebari?


Corabia nu poate depasi viteza vantului).

 

Ma scuzi, dar tocmai asa poate inainta corabia- depasind viteza vantului potrivnic, daca e cazul - cu ajutorul vaslasilor, motorului. Unoeri, te ajuta si vantul care bate in aceeasi directie cu cea de inaintare a corabiei. Adica, poate contribui la viteza si forta de inaintare, dar atat.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astept dezbateri daca tot ai ridicat intrebari :D

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

numarul este si cifra.. asa ne-au invatat in clasa I. numarul si cifra 7

 

deci o data.

Editat de Amarena
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

numarul este si cifra.. asa ne-au invatat in clasa I. numarul si cifra 7

 

deci o data.

Da. Aici m-am gandit si eu ca se poate si raspunsul asta.

Eu stiam ca numerele sunt formate din cel putin 2 cifre..dar nu garantez ca e asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1- In directia inaintarii (din directia din care bate vantul. Corabia nu poate depasi viteza vantului).

2- 11

3- habar n-am...5oo zic

 

...mai baga.

Unul din trei. Cam slab.

1. Steagul va tinde sa fluture spre spate - adica in directia inversa de inaintare, datorita inertiei proprie a steagului. Vasul se misca, steagul sta fix pe vas. Ca si in masina. Cel mai bine fenomenul se poate observa la acceleratie brusca, cand simti ca esti impins spre spatele scaunului.

2.Numaurl 7 - niciodata. Cifra 7 , in schimb - apare de 20 ori.

3. Aparent, daca pasarica nu atinge cantarul, acesta va indica doar masa clopotului de sticla - adica 500 g. Dar zburand in interiorul cloputului, se aplica o presiune a aerului (nu stiu cat) asupra cantarului. Deci raspunsul meu ar fi - peste 500..insa nu stiu exact cu.....cat. Cu mai putin de 50 oricum.

Mai depinde si de sensibilitatea cantarului.

 

4. Da.

 

Putem pune si noi astfel de intrebari?

 

Ma scuzi, dar tocmai asa poate inainta corabia- depasind viteza vantului potrivnic, daca e cazul - cu ajutorul vaslasilor, motorului. Unoeri, te ajuta si vantul care bate in aceeasi directie cu cea de inaintare a corabiei. Adica, poate contribui la viteza si forta de inaintare, dar atat.

Si dumneata un raspuns din cele trei. Cam slab. Desigur ca poti pune.Pentru asta am pus subiectul.Fotumul nu-i al meu.

numarul este si cifra.. asa ne-au invatat in clasa I. numarul si cifra 7

 

deci o data.

Deoarece mai mult de 50 de ani (111)nu am scris romaneste si aproape nu am vorbit,va rog sa-mi scuzati asa greseli si sa nu ma rastigniti. Da,ai dreptate cu " numarul 7 " asa ca ai dreptate si tu dar bineinteles nu la asta a fost intrtebarea. Intrebarile care am pus nu sunt ghicitori de clasa treia ci intrebari care se intreaba candidati la servicii pentru oameni mai isteti.

Un raspuns bun si tu. La altele intrebari nu ai raspuns. Si tu,sezi langa restul de prieteni.

 

Am controlat ce scrie dex-ul : NÚMĂR s. 1. (MAT.) număr fracționar = număr rațional; număr rațional = număr fracționar; număr zecimal = fracție zecimală. 2. cifră, sumă, total. (Un ~ record de exemplare vândute.) 3. sumă, (înv.) cislă. (~ul total al vitelor.) 4. cantitate. (În ~ mare.) 5. v. seamă. 6. mărime, măsură. (Ce ~ ai la pantof?) 7. v. mulțime.

Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală| Permalink

 

La sfarsit verdictul este ca nu ai dreptate nici la singurul raspuns al tau.

Editat de Sfanta Paraschiva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Daca o corabie cu panze inainteaza pe mare ,in ce directie va flutura steagul din capul catargului? In directia inaintarii sau invers?

 

2. De cate ori apare numarul 7 daca se scriu toate numerele de la 1 la 100 ?

 

3. Daca se pune pe un cantar un clopot de sticla care cantareste 500 de grame.In acest clopot se baga o pasarica care cantareste 50 de grame. Cand pasarica sta pe cantar,acesta va arata 550 de grame. Ce va arata cantarul cand pasarica va zbura in clopotul de sticla fara sa atinga ceva?

 

4.Mai vreti?

1. In directia in care bate vantul.

2. De un infinit de ori, pentru ca TOATE NUMERELE de le 1 la 100 inseamna si intregi si irationale si naturale si ce mai vrei tu, si daca luam numai perioadele cu 7 ne iese un infinit.

3. Nici macar daca e colibri nu poate o pasare sa zboare intr-un clopot de sticla de 500g. Asta daca nu se sufoca inainte.

Editat de Aseneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu va exteunati cautand respunsurile :

1, Corabia cu panze inainteaza cu ajutorul vantului . Acelas vant falfaie si steagul in directia inaintarii.

2. 7 17 27 37 47 57 67 77 87 97 = 10 ori+ 70 71 72 73 74 75 76 78 79 = 20 de ori

 

3. Cand pasarica zboara in clopotul de sticla ea impinge cu aripile aerul in jos spre cantar . In acest caz cantarul va arata putin mai mult decat 550 de grame.Cand aripile pasaricii se ridica,cantarul va tinde sa arate pentru un scurt timp 500 de grame.


1. In directia in care bate vantul.

2. De un infinit de ori, pentru ca TOATE NUMERELE de le 1 la 100 inseamna si intregi si irationale si naturale si ce mai vrei tu, si daca luam numai perioadele cu 7 ne iese un infinit.

3. Nici macar daca e colibri nu poate o pasare sa zboare intr-un clopot de sticla de 500g. Asta daca nu se sufoca inainte.

1. adevarat

2. intentia a fost la numarul/cifra 7 care apar de la 1 la 100. nu zecimale si irationale etc.

3. nimeni nu a intrebat daca pasarica poate trai in clopot de sticla. Puteam sa descriu aceias intrebare cu un borcan plin de apa in care inoata un pestisor care desigur nu o sa moara pana o sa raspunzi. Schimba aerul cu apa si pasarica cu pestisorul.



Doua trenuri ies in acelas timp,unul din Bucuresti si al doilea din ploiesti. Traseu de 80 km. Trenurile merg incet,40 kn/ora .De pe trenul din Ploiesti incepe sa zbora o pasarica,(nu acia din intrebarea dininainte) si zboara cu viteza de 60 km/ora pana ajunge la trenul din Bucuresti,se intoarce imediat la trenul din Ploiesti s a m d ,zboara incontinu de la un tren la altul.
Intrebarea este care distanta va zbura pasarica pana trenurile se vor intalni. Nu va agatati de faptul ca intre bucuresti si ploiesti sunt numai 60 de km. Nu asta-i intrebarea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt aiurea exprimate intrebarile, ca sa nu vorbesc ca ipoteza nu e deloc completa, la cat de complex se vrea raspunsul.

 

1. Corabia cu panze poate sa inainteze exclusiv datorita vantului, dar in acelasi timp aceste panze pot doar sa ajute la directia de inaintare, cand e cazul. Trebuie sa ai in vedere aspectul tehnic al vasului (modalitatea de inaintare), precum si rezultantele fortelor de actionare asupra vasului, forta de inertie proprie a steagului si vanturile de pe directii co-laterale. Cat despre fluturatul steagului, nu ai dat nico explicatie cand ai spus ca Aseneth are dreptate. Barca poate fi si cu motor si inertia proprie are si ea un aport. Te refereai daca va flutura spre spate sau inainte - am inteles prin asta ca se reduce existenta vanturilor laterale.

 

2. Cifra 7 apare de 20 de ori. Numarul - o singura data, daca te referi al numar natural exclusiv. Aici iar nu ai dat un raspuns concret. Nu stiu daca e doar unul, la cum ai pus problema.

 

3. Inca astept raspunsul tau. E prea mult sa cer si demonstratia lui?

 

Sunt interesante intrebarile, dar dezbaterilor vad ca nu le prea faci fata. Or nu vrei, or nu poti.

 

Ca sa raspund la ultima intrebare, am nevoie de niste lamuriri. Se poate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×