Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mama mea a fost depistata cu diabet de curand. Trebuie sa cumparam un glucometru , sa stam cu totii mai linistiti.

Ce glucometru este mai bun si usor de folosit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca doctorul a recomandat asta, trebuia sa dea si indicatii exacte pe care sa-l cumparati si cum sa fie folosit.

De multe ori familia vrea sa vada zilnic progresul spre vindecare si supune bolnava la procedura.

Si mi e mi-a spus daca nu ma uit atent la ce manac ... pot sa dau e diabet, ca oricine, insa nici nu mi-a spus ce fel de sau sa-mi dea reteta pentru acel aparat de analiza de sange, ca in State se dau numai pe retete, asigurarea acopera cheltuiala.

Doar o tableta sa regleze zaharul/glicemia am primit pentru 6 luni.

 

Alimente care ajuta la reducerea zaharului: varza acra, marar proaspat, patrunjel verde, taritza fiarta in apa si indulcit cu miere macar odata pe zi o portie care este vreo 150 de grame.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ilona,sper ca nu faci parte dintr-o reclama a unui aparat de masurat continutul de zahar in sange.Stii tu,cineva intreaba si din umbra sare cineva care si el,minune, scrie prima replica si el iti recomanda aparatul X care face totul afara de cafea.

 

Deoarece eu nu vand aparate ca astea am sa-ti recomand sa cumperi unu ca toate fac acelas folos. Am sa-ti explic cum sa faci uz de el: Cu toate ca aceste aparate au memorie, este bine sa scrii pe o foaie rezultatele in zilnic.

 

Daca zaharul tau ,dupa rezultatele facute la laborator dupa post de cel putin 10 ore,nu sunt mai inalte decat 140 , este de ajuns sa faci in fiecare dimineata un examin dupa post de 10-12 ore. Ai sa observi repede ca daca te lasi sa mananci produse cu zahar si cu miere ,zaharul a doua zi-dimineata va cobora in jurul 90-100.

 

Daca zaharul tau ,dupa rezultatele facute la laborator este mai inalt decat cum am scris mai sus,trebuie sa faci examinari a zaharului in sange de mai multe ori pe zi. 1. dimineata inainte de mananci si dupa 10-12 ore de post,

2. Inaintea mesii de pranz. 3. 3 ore dupa ce ai mancat pranzul 4.inainte de te culci.

Insrie rezultatele zilnic si arata-le la doctor cand mergi la el.

 

Daca vrei sa micsorezi cantitatea de zahar in sange,trebuie sa-ti schimbi alimentele. Cat mai putin zahar cum si carbonate.Cel mai bine este sa excuji tot ce contine faina din mancarea ta inclusiv painea. Mananca multe legume proaspate sau gatite si nu mai mult de 3 fructe pe zi. FA tot posibilul sa scada greutatea ta deoarece in majoritatea cazurilor,obezitatea provoaca diabetul.

 

Nu te increde in medicamente "naturale" ca astea sunt in general efective numai la cine le vinde.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×