Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am/avem un Nikon d5100. As zice DSLR, dar is subiectiva. Cu ala pot face si cele mai tampite poze ok.


Numai ca o sa tot cumperi la obiective. Pana acu avem un 35 fix si 55-200 -le cu care veni echipat si mai are in prospect unul.

Oricum nu cred sa te saturi rapid de el, dslr-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa cum zici si tu, ies fotografiile mai ok fata de un compact.

Partea proasta e tentatia obiectivelor, le vrei pe toate.

Alta parte proasta este dimensiunea lui, la o plimbari sau in calatorie, mai ales cand mergi cu avionul, nu-ti convine sa ai 1 kg la mana, gat, umar tot timpul.

Ideal ar fi dslr si compact. Le folosesti fiecare cand ai nevoie, la ce ai nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam acolo ii baza, la ce anume iti trebe de fapt. Desigur si diferenta de pret. Ca pana la urma ii aproape 250 euro diferenta. (m-am orientat dupa dslr-ul nostru, dar a fost cumparat cu ocazia unei promotii si a costat cam cat compactul de care intrebi.)

Al meu vazu la cineva Nikon coolpix p520-ul cred si zoom-ul sau optic 42x si amu ii trebe zoom mai mare. Care zoom ii chiar captivant. Daca te tenteaza eu as zice sa pui 200 lei plus si sa consideri p550-ul. Oricum e tare ca ambele au HDR automat.

Desi face 3 poze pe an si parca vad ca va mai cumpara un obiectiv....dslr-ul il tot bibai ca pe o masina. Aparatul cu tot cu obiecive ii cam 1 kil geanta. Da, enervant de carat, dar cu gentuta peste trunchi se usureaza.

 

Bottom line.....te faci artist, vrei sa studiezi efecte,mis-mas-uri dslr, daca asa concedii, poze pe fb, zic ca e bun compactul.

Desigur ideal al fi amandoua.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nikon coolpix P330 sau un DSLR ?

 

depinde ce fotografii vrei sa faci, daca vrei doar pentru albumul de familie, îti ajunge o camera compact.

 

daca vrei mai mult si investesti in fotografie (timp, bani, talent si/sau transpiratie), cu siguranta un DSLR îti ofera mai mult.

Editat de aramis
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×