Sari la conținut
Forum Roportal
lostangelonline

Tratamentul nu a mers pentru tatal meu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Scriu cele ce urmeaza pentru a ajuta si pe altii care se lupta cu cancerul sa ia decizii mai bune decat am luat noi, si rog pe toti care au sau au avut rude diagnosticate cu cancer, sa scrie si ei pe internet tratamentele alese de ei si daca a dat rezultate sau nu, ca sa ajutam bolnavii de cancer sa ia decizii mai bune, intrucat medicii nu au destule cunostinte sa poata trata cu success aceasta boala.

Tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom scuamos bronhopulmonar (sau ceva de genul). A fost tratat la spitalul Fundeni. A facut chimioterapie , mai multe faze, timp in care s-a simtit rau din cauza asta, dar si-a revenit cand a terminat tratamentul.
A ales apoi tratamentul cu medicamentul Tarceva, pentru care a asteptat 2 luni sa i se aprobe de la ministerul sanatatii. Tratamentul nu a mers. Inca de la inceperea tratamentului s-a simtit foarte rau din cauza medicamentului. A urmat tratamentul o luna si jumatate, dupa care a decis sa ceara sfatul unui medic de la clinica Graal. Acesta a zis sa renunte imediat la tratament deoarece este mult prea puternic pt diagnosticul lui. Medicul a insistat sa renunte imediat la tratament cu Tarceva, si vroia sa ii prescrie un tratament adecvat statiului bolii lui, care, zicea el, i-ar fi prelungit mai mult viata. Tatal meu a renuntat imediat, dar prea tarziu, pt ca la o saptamana dupa aceea a facut stop cardio respirator, din cauza tratamentului cu Tarceva care s-a dovedit prea puternic pt el.
Tatal meu nu mai e.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de pierderea voastra!

 

Depinde si in ce faza al cancerului a fost diagnozat tatal dar si de tipul de cancer, mai agresiv sau mai lent, insa cele de plamani sint cam grele de tratat. Cunosc persoane de peste 80 de ani care s-au tratat si din a doua revenire al cancerului de intestine.

Radiatii si chemo plus medicamente, slabit si iar revenit dar sint aici si vorbesc despre conditiile prin care au trecut.

Am impresia cate feluri de oameni sint, la fel de multe tipuri de cancer exista si se comporta fiecare altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scriu cele ce urmeaza pentru a ajuta si pe altii care se lupta cu cancerul sa ia decizii mai bune decat am luat noi, si rog pe toti care au sau au avut rude diagnosticate cu cancer, sa scrie si ei pe internet tratamentele alese de ei si daca a dat rezultate sau nu, ca sa ajutam bolnavii de cancer sa ia decizii mai bune, intrucat medicii nu au destule cunostinte sa poata trata cu success aceasta boala.

 

Tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom scuamos bronhopulmonar (sau ceva de genul). A fost tratat la spitalul Fundeni. A facut chimioterapie , mai multe faze, timp in care s-a simtit rau din cauza asta, dar si-a revenit cand a terminat tratamentul.

A ales apoi tratamentul cu medicamentul Tarceva, pentru care a asteptat 2 luni sa i se aprobe de la ministerul sanatatii. Tratamentul nu a mers. Inca de la inceperea tratamentului s-a simtit foarte rau din cauza medicamentului. A urmat tratamentul o luna si jumatate, dupa care a decis sa ceara sfatul unui medic de la clinica Graal. Acesta a zis sa renunte imediat la tratament deoarece este mult prea puternic pt diagnosticul lui. Medicul a insistat sa renunte imediat la tratament cu Tarceva, si vroia sa ii prescrie un tratament adecvat statiului bolii lui, care, zicea el, i-ar fi prelungit mai mult viata. Tatal meu a renuntat imediat, dar prea tarziu, pt ca la o saptamana dupa aceea a facut stop cardio respirator, din cauza tratamentului cu Tarceva care s-a dovedit prea puternic pt el.

Tatal meu nu mai e.

 

I-mi pare rau de tatal tau si de cat a suferit. Adevarul este ca eu ma pricep la cateva feluri de cancere deoarece am invatat despre asta insa din pacate ,eu nu cunosc posibilitatea bolnavilor de cancer sa primeasca in Romania tratamente inaintate contra cancerului. Mai bine zis,dupa ce am cunoscut in Israel un roman din Galati bolnav de un soi violent de Leucemie care a fost trimes de ministerul roman a sanatatii deoarece medicina romaneasca nu a fost in stare sa-l trateze cum trebuie,parerea mea este ca iin Romania a fii bolnav de cancer este cam un verdict ..Situatia medicinii contra cancerului am avut trista ocazie sa inteleg cand un prieten roman,fost aviator in armata romana care a locuit la Felix langa Oradea,mi-a scrit la un moment dat ca are necazuri cu sira spinarii si toate tratamentele nu i-au ajutat. L-am intrebat daca i sa facut MRI.

M-ia raspuns ca nu deoarece nu i se permite. L-am intrebat daca i sa facut CT sau poate radiografii. Nu. In continuare omul sa chinuit cateva luni si a decedat.La autopsie,ca asta i sa "permis" sa descoperit ca a avut cancer la prostata care a trecut la sira spinarii si mai tarziula plamani. Ma scuz daca descriu asa ce se intampla in Romania si in Israel. La noi de multe ori,doctorul zice la pacientii cu cancer ca ei de cancer nu se vor insanatosii insa vor trai cu cancerul si vor muri la batranete ,nu de cancer. Azi sunt nenumarate tratamente si medicamente. Adevarat ca la astea este nevoie sa fiitratat pe socoteala statului ca altfel,cine poate sa-si permita ca sa plateasca lunar pe medicamente mii de dolari?

 

Multe cancere care se desvaluiesc la unii oameni sunt de fapt numai sucursale l un cancer ascuns de care doctorii nu stiu.Asa ca de mlte ori de trateaza cancerul dar nu cel principal.

 

Daca vrei sa inveti despre aceasta boala si tratamentle potrivite incepe cu http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer insa ia in socoteala ca situl nu este absolut si valabil la ziua de azi.

Cu alte cuvinte,romanul care are nenorocul sa aiba cancer daca are posibilitatea sa primeasca tratamentul in apusul Europei, are mai multe sanse sa prefaca boala intr-o boala cronica insa care ramane pe loc sau chiar se retrage in anumita masura.

 

Apropo,la fel azi ci SIDA. nu se insanatoste de la ea insa nu mai se moare de ea. Se ia in fiecare zi cam5-6 pilule si gata.

Editat de Davi_
Refacut citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

medicamentele nu fac altceva decat sa-ti amplifice boala si sa-ti grabeasca moartea...din pacate medicina are doar un singur scop,sa-ti ia banii si viata......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

medicamentele nu fac altceva decat sa-ti amplifice boala si sa-ti grabeasca moartea...din pacate medicina are doar un singur scop,sa-ti ia banii si viata......

Hai lasa prostiile cel putin pe aria asta. Gandeste-te ca un om care i sa descoperit la el boala si cauta pe net sa o inteleaga.Sa vada care sunt posibilitatile ca sa traiasca. Ce faci tu? Il ametesti cu retete "naturale". Azi sunt medicamente care prefac cancer violent la o boala cronica care ramane in situatia ei,nu mai inainteaza ci uneori si se retrage in anumita masura. Cancerul nu se vindeca.Numai se opreste si nu cu tot felul de alimente "naturale" ci cu medicamente care se desvolta si in lungul 20 de ani. Se fac cercetari cat este medicamentul eficaciu. Numai putinre medicamente primesc OK de la FDA american care da tonul in lume cu examinarea noilor medicamente .Toate statele asteapta la decizia FDA-ului deoarece a examina un medicament, asta costa uneori zeci si sute de milioane de dolari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai lasa prostiile cel putin pe aria asta. Gandeste-te ca un om care i sa descoperit la el boala si cauta pe net sa o inteleaga.Sa vada care sunt posibilitatile ca sa traiasca. Ce faci tu? Il ametesti cu retete "naturale". Azi sunt medicamente care prefac cancer violent la o boala cronica care ramane in situatia ei,nu mai inainteaza ci uneori si se retrage in anumita masura. Cancerul nu se vindeca.Numai se opreste si nu cu tot felul de alimente "naturale" ci cu medicamente care se desvolta si in lungul 20 de ani. Se fac cercetari cat este medicamentul eficaciu. Numai putinre medicamente primesc OK de la FDA american care da tonul in lume cu examinarea noilor medicamente .Toate statele asteapta la decizia FDA-ului deoarece a examina un medicament, asta costa uneori zeci si sute de milioane de dolari.

nu inteleg nimic din acest text incoerent.poate reusesti sa postezi un mesaj coerent,ma tem ca incerci sa ma jignesti,poti s-o faci,asta nu te face mai inteligent.

Editat de petreflp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

medicamentele nu fac altceva decat sa-ti amplifice boala si sa-ti grabeasca moartea...din pacate medicina are doar un singur scop,sa-ti ia banii si viata......

 

Steve Jobs putea sa traiaca mai mult daca n-ar fi folosit medicina alternativa. A refuzat orice interventie chirurgicala sau chimioterapie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg nimic din acest text incoerent.poate reusesti sa postezi un mesaj coerent,ma tem ca incerci sa ma jignesti,poti s-o faci,asta nu te face mai inteligent.

Dece ai ajuns la concluzia ca vreau sa te jignesc? Asa te simti daca cineva pretinde ca ideile dumitale despre medicina alternativa sunt numai o gramada de aiureli si fantezii care nu sunt leac la bolnavii reali?

Fanteziile nu se potrivesc cu realitatea.

 

Bolnavii de cancer nu se insanatosesc cu zeama de iarba sau pilule de vitamina.Bolnavii de cancer nu se insanatosesc complect niciodata nici cu cele mai inaintate medicamente deoarece boala poate sa se intoarca si dupa un timp. Cu "medicamente" alternative nu au nici privilegia de a continua sa aiba frica si spaima. Dumneata nu intelegi asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumneata nu intelegi ca dracu' nu-si distruge imparatia?

SIDA si nu,numai se rezolva simplu si cu un singur produs; natural,de la mama lui....dar,nu e pentru alde Toma necredinciosu'!

"Ferice,de cei care nu au vazut dar,au crezut!"

Boala se intoarce daca nu tii cura 7 ani,ca atit dureaza un ciclu in rergenerarea celulara completa a corpului.

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×