Sari la conținut
Forum Roportal
yogi_bear

Instrumente muzicale

Postări Recomandate

Salut, si eu vreau sa imi iau o chitara ibanez v50, am gasit una pe www.mcmusic.ro. Costa 400Ron (cu husa si tuner) si avand in vedere ca sunt incepator as avea nevoie de un sfat :cry: Tu ce parere ai de chitara? Merita? Suna bine? Ca aspect imi place, dar cu siguranta nu ii asta cel mai important.........

da , merita, suna bine. e exact cat am dat si eu pe ea. vezi doar ca , corziile pe care le-am primit eu sunt relativ tari , dar avand in vedere ca eu mai cantasem la o chitara - care avea corzile mai moi - cateva luni inainte sa-mi iau chitara asta si m-am obisnuit relativ repede , s-ar putea ca pe tine sa te deranjeze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as vrea sa-mi cumpar si eu o chitara electrica. aveti ceva sugestii?

 

Am eu o chitara electrica Squire la 700 de lei. Daca te intereseaza ma poti contacta la yahoo ID: oviscaunas sau 0745313336

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da , merita, suna bine. e exact cat am dat si eu pe ea. vezi doar ca , corziile pe care le-am primit eu sunt relativ tari , dar avand in vedere ca eu mai cantasem la o chitara - care avea corzile mai moi - cateva luni inainte sa-mi iau chitara asta si m-am obisnuit relativ repede , s-ar putea ca pe tine sa te deranjeze

......Sincera sa fiu si eu as "visa" la un Ibanez V50......8->...Am o chitara clasica Stagg si vreau sa trec la o chitara western de tip Ibanez. Si banuiesc ca e mult mai buna decat Stagg...ai putea sa-mi recomanzi altceva sau sa-ti dai o parere? :cheer:

Editat de Iulia640

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La o chitara western de buget nu prea conteaza brand-ul. Ia pe cineva care se pricepe cat de cat, intra intr-un magazin, incearca mai multe chitari sa vezi pe care o simti a fi mai placuta (dimensiuni, grif, s.a.m.d). Daca ai noroc de un 'exemplar reusit', in categoria asta si chitarile Hora sunt foarte competitive.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog, ajutati-ma cu un sfat:

 

 

Vreau sa-i cumpar iubitului meu o chitara electroacustica, dispun cam de 3 milioane. In Sibiu (unde locuiesc) preturile sunt piperate, cunoasteti in tara depozite de instrumente muzicale, cu pret direct de la producator? Ma pot incadra in suma asta sa cumpar o chitara buna, raport calitate pret?

 

Mersi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog, ajutati-ma cu un sfat:

 

 

Vreau sa-i cumpar iubitului meu o chitara electroacustica, dispun cam de 3 milioane. In Sibiu (unde locuiesc) preturile sunt piperate, cunoasteti in tara depozite de instrumente muzicale, cu pret direct de la producator? Ma pot incadra in suma asta sa cumpar o chitara buna, raport calitate pret?

 

Mersi.

 

 

De 3 milioane nu ai prea multe optiuni, din pacate. Nu pentru o chitara electro-acustica. Problema e ca chitarile electro-acustice de mini-buget au doze/preamp de o calitate foarte slaba. De ce vrea electro-acustica si nu o acustica simpla? La 3 milioane orice electro-acustica cu suprafata de rezonanta din lemn solid si nu placaj si construita la un standard acceptabil e o "afacere". Ceva de genul:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1821

 

Acelasi sfat pe care l-am mai dat legat de achizitia chitarilor de buget: daca o cumperi din magazin, ia pe cineva care se pricepe (daca gasesti), sa verifice instrumentul respectiv (calitatea productiei variaza uneori foarte mult de la instrument la instrument, in cazul celor ieftine facute, de regula, in China). Daca o comanzi pe net, de exemplu de la magazinul din link-ul de mai sus, suna-i si intreaba-i de politica lor de garantie (i.e. daca ti-o schimba in caz ca are defectiuni majore).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, m-am mai documentat si nu e o idee din cele mai bune sa comanzi o chitara de pe net. Si pana la urma cred ca-i voi lua o acustica simpla, am gasit modelul asta

http://thomashaus.ro/product_info.php?cPat...products_id=589 , magazinul are si sediul in Sibiu.

Ce zici, merita? :)

O voi verifica, nu am cunostinte de chitara, dar macar am ureche muzicala...

Editat de Utopia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, ai dreptate, m-am mai documentat si nu e o idee din cele mai bune sa comanzi o chitara de pe net. Si pana la urma cred ca-i voi lua o acustica simpla, am gasit modelul asta

http://thomashaus.ro/product_info.php?cPat...products_id=589 , magazinul are si sediul in Sibiu.

Ce zici, merita? :lol:

O voi verifica, nu am cunostinte de chitara, dar macar am ureche muzicala...

 

Are top (fata) de lemn solid, in rest... pe verificate :o: Alternativ, vezi de o Hora W11204 (neaparat asta pentru ca e cu top solid), daca gasesti un 'exemplar reusit' e o chitara excelenta la raport valoarea/pret. Hora are un distribuitor si la Sibiu:

 

Sibiu SC "Zirol" magazin "Dumbrava", str. Piata Unirii nr.10 0269-218415

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×