Sari la conținut
Forum Roportal
yogi_bear

Instrumente muzicale

Postări Recomandate

sal tuturor! eu vreau sa invatz la chitara si am cateva cunostiinte de baza, dar as vrea sa stiu mai multe! stie cineva vreun site care sa aiba ceva legat de chitara??? orice!!! absolut orice!!! ;) va rog mult! vreau sa invatz singura dar nu stiu nici un site cu asa ceva! am incercat sa caut si pe google dar nu am gasit mare lucru! P.S.: eu as vrea in special solistica dar nu conteaza! orice e legat de chitara la mine e binevenit! chiar si poze cu chitara:hi::)8) VA MULTUMESC MULT!!!

 

Uite cateva adrese de site-uri despre chitara, gasesti inclusiv poze cu aceste chitari celebre! Fender Stratocaster, Ibanez, etc. :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ibanez

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Stratocaster

http://centerstage.ro/departamente/chitara...ca-acustica.php

 

John Petrucci Psycho Execises 2 (pe restul le gasesti acolo, daca te intereseaza intradevar CUM se canta la chitara!)

John Petrucci Phycho Execises 4

 

Si cateva site-uri cu lectii de chitara:

http://www.prochitara.go.ro/

http://www.prochitara.go.ro/lectii.htm

http://www.cnet.ro/2007/04/29/lectii-de-chitara/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi de sugestie, da' chiar fender nu cred ca imi permit (desi as vrea :D ) oricum, eu vreau sa trec de la acustica la electrica, da' nu-s foarte sigura ce sa-mi iau...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersi de sugestie, da' chiar fender nu cred ca imi permit (desi as vrea :lol2: ) oricum, eu vreau sa trec de la acustica la electrica, da' nu-s foarte sigura ce sa-mi iau...

ia-ti Ibanez preturile nu sunt asa mari ca la Gibson si Fender si sunt chitari foarte bune(si pentru incepatori) , asta daca vrei o chitara cu adevarat buna , daca nu , atunci ia-ti o hora(desi nu te sfatuiesc) si canta pe ea pana crezi ca esti pregatita sa treci la una mai scumpa :doh:

By the way , eu mi-am luat acum cateva zile Ibanez V50 :

post-91116-1189184594_thumb.jpg

post-91116-1189184636_thumb.jpg

post-91116-1189184722_thumb.jpg

post-91116-1189184756_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ydeea, cred ca ti-a scapat din vedere faptul ca cele doua clipuri postate cu Petrucci sunt parodii. :lol2: Mai mult de atat, sunt parodii celebre pe youtube, ca si cele cu Malmsteen.

 

namonai - daca nu iti permiti un Fender, ia-ti un Squier Affinity Strat. Am cantat pe unul mai multi ani - o chitara foarte decenta. Am avut si Fender-uri (si mai am), de la cele japoneze la cele americane, de la modelele standard la plus si deluxe. Si diferenta fata de un Squier bine ales (eventual cu niste doze mai bune) nu e la nivelul diferentei de pret. Un Squier folosit il gasesti pe la 4 milioane, e cea mai buna chitara la banii astia.

 

Trebuie sa decizi insa cam ce vrei. Si sunt doi factori importanti aici pentru un incepator: stilul in care vrei sa canti (mai precis sound-ul pe care vrei sa il ai) si tehnica pe care o ai. Daca-mi definesti stilul, iti pot sugera cateva optiuni. Insa pentru a doua parte a dilemei, e ideal sa intri intr-un magazin de muzica, si sa canti pe mai multe tipuri de chitara electrica. Incearca in felul asta sa identifici chitara care ti se pare cea mai "comoda". Gatul si griful care ti se potrivesc cel mai mult (asta depinde de conformatia palmei si degetelor tale, de tehnica ta si de... gust).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ydeea, cred ca ti-a scapat din vedere faptul ca cele doua clipuri postate cu Petrucci sunt parodii. :lol2: Mai mult de atat, sunt parodii celebre pe youtube, ca si cele cu Malmsteen.

 

namonai - daca nu iti permiti un Fender, ia-ti un Squier Affinity Strat. Am cantat pe unul mai multi ani - o chitara foarte decenta. Am avut si Fender-uri (si mai am), de la cele japoneze la cele americane, de la modelele standard la plus si deluxe. Si diferenta fata de un Squier bine ales (eventual cu niste doze mai bune) nu e la nivelul diferentei de pret. Un Squier folosit il gasesti pe la 4 milioane, e cea mai buna chitara la banii astia.

 

Trebuie sa decizi insa cam ce vrei. Si sunt doi factori importanti aici pentru un incepator: stilul in care vrei sa canti (mai precis sound-ul pe care vrei sa il ai) si tehnica pe care o ai. Daca-mi definesti stilul, iti pot sugera cateva optiuni. Insa pentru a doua parte a dilemei, e ideal sa intri intr-un magazin de muzica, si sa canti pe mai multe tipuri de chitara electrica. Incearca in felul asta sa identifici chitara care ti se pare cea mai "comoda". Gatul si griful care ti se potrivesc cel mai mult (asta depinde de conformatia palmei si degetelor tale, de tehnica ta si de... gust).

da , am omis Squier-urile , care sunt niste chitari bunicele dupa cate am vazut. Am cantat pe un Squier Strat intr-un magazin de muzica din strainatate

Editat de Mahtan Elendil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de obicei ascult metallica, black sabbath, deep purple, ac/dc, iron maiden, hendrix, rhcp... si ce am incercat eu la chitara cam erau melodii de-ale lor (bine, asta pe langa alea clasice). in orice caz, nici nu ma gandesc la korn, sepultura sau alte de-astea.

am fost cateva zile la cineva si intamplator am aflat ca stie canta la chitara (ce noroc). tipu are un squire standard stratocaster; el era multumit de ea. pot zice ca mi-a placut si mie (poate pt ca e prima pe care pun mana :crazy: ).

am vazut ca voi imi ziceti de affinity; acuma am o intrebare: intre affinity si standard, care-i diferenta? care e mai buna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal tuturor! eu vreau sa invatz la chitara si am cateva cunostiinte de baza, dar as vrea sa stiu mai multe! stie cineva vreun site care sa aiba ceva legat de chitara??? orice!!! absolut orice!!! :P va rog mult! vreau sa invatz singura dar nu stiu nici un site cu asa ceva! am incercat sa caut si pe google dar nu am gasit mare lucru! P.S.: eu as vrea in special solistica dar nu conteaza! orice e legat de chitara la mine e binevenit! chiar si poze cu chitara:):P:) VA MULTUMESC MULT!!!

 

:D reusi sa o acordez :P e un inceput bun, nu??? :P

 

 

Un site care te ajuta sa inveti acorduri (pe toate chiar,daca poti :) ) si iti arata si cum se compun ele,foarte util....zic eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acuma ca am terminat cu toate cutiile astea si am avut timp, m-am ales si cu o chitara- affinity. si pe mine ma multumeste deocamdata. in timp vom vedea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ia-ti Ibanez preturile nu sunt asa mari ca la Gibson si Fender si sunt chitari foarte bune(si pentru incepatori) , asta daca vrei o chitara cu adevarat buna , daca nu , atunci ia-ti o hora(desi nu te sfatuiesc) si canta pe ea pana crezi ca esti pregatita sa treci la una mai scumpa :vava:

By the way , eu mi-am luat acum cateva zile Ibanez V50 :

 

 

Salut, si eu vreau sa imi iau o chitara ibanez v50, am gasit una pe www.mcmusic.ro. Costa 400Ron (cu husa si tuner) si avand in vedere ca sunt incepator as avea nevoie de un sfat :vava: Tu ce parere ai de chitara? Merita? Suna bine? Ca aspect imi place, dar cu siguranta nu ii asta cel mai important.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×