Sari la conținut
Forum Roportal
Miercuri_

Barbatii... si femeile pe langa ei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca, vorba lui narco, sunt atat de multi oameni antihaz pe sfantul pamant, m-am gandit sa radem putin si de barbati. Asta si pentru sunt convins ca varianta feminina a subiectului, expusa pe topicul cu pricina, a fost interpretata mai mult ca o frustrare personala fata de femei, cauzata de eventualele nefericite experiente prin care am trecut. Evident ca nu era vorba de asa ceva, totul era o gluma cu mici adevaruri, care sa poata fi mai mult sau mai putin gustata. Mai putin de femei. Sa vedem cum o gusta barbatii, ca multe sunt de spus si pe aici.haha.gif
Greu imi va fi sa inventez despre barbati, ca un tradator marsav al speciei, dar s-ar putea sa fie mult mai interesant. Mai ales ca sunt convins ca multi masculi care au citit topicul celalalt au inceput la un moment dat sa se simta victime.
Asa ca, fiindca suntem niste oameni cinstiti si educati care iubesc egalitatea, sa-i dam bataie, asteptandu-ne la reactii din partea barbatilor de genu' "Tradatorule!" si din partea femeilor de genu' "Eh, asa da, ne mai distram si noi."
Cea mai importanta treaba din viata unui barbat e ca o iubeste foarte mult pe ma-sa.
O sa-ti dai seama ca te confunda cu ma-sa cand o sa-l vezi ca umbla dupa curu' tau, cu o mutra de neajutorat, cu probleme de genul: "Auzi, da' tu ai idee cu ce ma imbrac eu azi? Da', de mancat, ce mancam si noi azi? Mi-ai vazut cumva chilotii aia cu superman? Stii cumva unde e frigiderul? Faci si tu o cafea, ca ma pregateam io sa fac, am gasit ceva cafea si ibricul, da' habar n-am unde e aragazul."
Acum, intr-ul fel esti obligata sa-ti asumi responsabilitatile astea daca nu vrei sa-l vezi la masa, incaltat cu o camasa, cu o pereche de sosete in cap, mancand pentru a saptea saptamana la rand mici si cartofi prajiti cu carnati. Barbatii sunt convinsi ca singura leguma de pe pamant e cartoful. Cand o sa-i arati prima data o conopida o sa creada ca ai descoperit un rahat de dinozaur si o sa va imbogatiti. Daca o sa mori, o sa vina la mormant si o sa te intrebe de cat ulei are nevoie pentru o portie de cartofi si cum ii zicea la sapunul ala cu care s-a spalat 50 de ani.
Daca te bate gandul vreodata ca ai vrea sa-l lasi sa spele vasele, mai bine renunti si torni o sticla de detergent in chiuveta, lasi sa curga apa pana iti ajunge la glezne, iar spuma pana la buric, ca sa vezi cam cum ar arata casa. Daca vrei sa-ti imaginezi cam cum o sa arate dupa ce isi face un senvici, poti sa intinzi niste unt prin toata casa si sa faci o mini autostrada din salam. Dar asigura-te ca ajungi si prin sertarul cu lenjerie, ca sa stii macar de ce o sa te intrebe a doua zi, ca in fiecare dimineata, daca stii cumva de ce are firimituri in chiloti.
Pe langa multe alte colectii, barbatul e cel mai mare colectionar de firmituri si scame. Daca il dezbracai pe Mihai Viteazu pe campul de lupta, sigur era plin de scame in buric. Daca treci vreodata pe langa spitalul de nebuni si o sa vezi prin curte femei care fac tumbe si culeg cu o viteza ametitoare scame si firimituri de pe unde apuca, sa stii ca e din cauza ca au trait numai intre barbati.
Fiindca, totusi, ar trebui sa te mai ajute si el cu ceva, e posibil sa-l mai trimiti la piata. Bineinteles, o sa vrea o lista. O sa-si ia costumul de batman pe el si o sa-ti ordone cu o fata vesela: "Fa-mi lista!", dupa care isi incalzeste muschii nerabdator in asteptarea ei. Dezastrul o sa inceapa abia cand o sa se intoarca victorios cu sacosa, urmand sa-ti explice cu o fata ranjita ce a cumparat: "N-am stiut ce rosii sa iau si am luat un kil din alea de cambogia, un kil cherry, un kil tuguiate si un kil din alea mai mari. Patrunjel am luat trei legaturi, nu una, ca sa fie. Am luat si 70 de legaturi de marar, chiar daca nu erau pe lista, pentru ca mi-a zis doamna de la patrunjel, o doamna foarte politicoasa, ca de maine nu o sa mai creasca marar. Nu sunt sigur daca glumea, da' am zis sa fiu sigur. Branza am luat si de la piata si de la magazin, ca sa vedem care e mai buna. Am luat si 5 kile de piper pentru ca nu scria pe lista cat sa iau. Erau si niste elefanti proaspeti si m-am gandit ca poate iti trebuie, chiar daca nu ai scris, si am luat doi.
Cand o sa vada ca esti verde toata la fata, o sa-ti spuna cu o fata nevionovata, cu care a reusit sa supravietuiasca furiei tuturor femeilor din viata lui: "Stii ce, data viitoare sa te duci tu daca nu-ti convine."
Daca-l rogi sa plateasca vreo rata la vreo casa, o sa-si aminteasca abia cand o sa te gaseasca in fata portii, asezata pe o valiza uriasa, spunandu-i ca ati fost evacuati. O sa-si dea o plama peste frunte, avand aceasi ochi nevinovati, in care o sa-ti vina sa-i infingi o furculita, si o sa-ti spuna: "Oare de ce ne-or fi luat astia casa? Sa fie oare din cauza ca n-am platit-o?"
Daca-l trimiti la gradinita dupa copil, sa nu te miri daca iti aduce altul pentru ca l-a vazut doar noaptea dormind si e posibil sa nu-si mai aduca aminte nici cum il cheama. Cand o sa-l intrebe educatoarea cine e si ce doreste, o sa zica: " Nu stiu cine sunt, dar vreau o bere si un copil. Berea o beau aici, copilul la pachet." Femeia: "Pai care e al dumneavoastra?" El:"Nu ma intrebati ca nu pricep la treburile astea. Alegeti dumneavoastra unul, sa fie asa, mai rumen in obraji, ca vad ca aveti de unde."

 

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci si tu o cafea, ca ma pregateam io sa fac, am gasit ceva cafea si ibricul, da' habar n-am unde e aragazul."

 

Altii sunt mai parsivi.. "faci si tu o cafeaaaa?" "pai tu de ce nu faci, iti cade coada?" "Tu o faci mai buna".

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce, n-au dreptate? haha.gif


Ciudat as zice, pentru ca sunt barbat, nu de alta, au si barbatii depresii.
O sa te prinzi cand o sa-l vezi cu o geanta plina cu microscoape, eprubete, custi pentru sobolani vii, etc. Daca o sa-l intrebi ce face cu ele o sa-ti spuna ca vrea sa gaseasca leacul pentru cancer si sa ia premiul nobel.
Tu: Pai te pricepi tu la asa ceva? Ai terminat istoria. El: Da, si o sa raman in ea, ai sa vezi! Tu: In care ea? Evident, in istorie ar vrea sa ramana, doar ca o sa iasa inainte sa fii intrat. O sa-ti dai seama peste cateva zile cand o sa-l vezi arucand sobolanii la gunoi. A doua zi o sa-l vezi catarat pe balcon, cu un costum de astronaut pe el, incercand sa ajunga cu o scara pe luna. Dupa ce o sa-si rupa gatul in drum spre luna, o sa-l vezi pe veceu compunand simfonii si scriind romane. Daca o sa-l prinzi in baie pictand si incercand sa-si taie o ureche ca sa-l imite pe Van Gogh, cel mai indicat ar fi sa-i spui ca mai bine si-ar taia unghiile de la picioare si ca o sa fii langa el atunci cand o sa descopere ca nu poate intra in istorie. Dupa multe alte incercari esuate, o sa-ti dai seama ca i-a trecut depresia cand o sa vina vesel acasa cu o pata de ruj pe camasa.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca femeile sunt foarte agitate cu siguranta e din cauza ca barbatii sunt foarte calmi si indiferenti.


Tu, din baie: "Iubitule, vino repede ca s-a spart o teava". Apare dupa un sfert de ora si te gaseste agatata de teava, cu parul fleasca, incercand sa opresti apa furioasa care curge in toate directiile. Nedumerit, pufaind putin pe nari pentru ca l-ai deranjat de la un film cu batai, te intreaba raspicat: "Ce vrei, ce s-a intamplat de urli asa?" Tu: "Nu vezi?" El: "Ce sa vad, te-ai spalat pe cap?" Tu: "Da, dar n-am avut samponul meu preferat si de suparare am zis sa fac pe tarzan si sa stau atarnata de teava asta sparta, incercand sa opresc apa care e pana la brau." El: "Iar exagerezi, eu vad ca e doar pana la glezne."


A inceput al treilea razboi mondial si nu mai puteti iesi din casa pentru ca e plin de bombe pe afara. Tu, speriata: "Mai avem in frigider un lapte stricat si doua oua, cine stie cand o sa iesim de aici". El: "Vezi, avem si mancare, ti-am zis ca o sa fie bine".


Ati fost jefuiti si va treziti cu casa goala, venind din superba excursie in care ati fost dupa 82 de ani de insistente ale tale. Tu: "Doamne, au luat tot!" El: "Aaaa, ce misto, au uitat o saorma in sertarul meu cu chiloti. Vrei?"
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu de cand ti-ai descoperit vena asta de stand-up comedy? crazy.gif

care-i din Radu nu știu cum, ziarist la Cațavencii.

sau simona tache în dialog cu el de fapt

Editat de mareexecutor
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu de cand ti-ai descoperit vena asta de stand-up comedy? crazy.gif

In cea mai mare parte e inspirata din Simona si Radu, cum zice nea' mareexecutor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×