Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Este etic sa ceri despagubiri morale ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Văd la știri(sursa) că pentru copiii morți in acel accident de la maternitate s-a cerut in jur de 500k € pt fiecare copil. Asta mă duce cu gândul că atât valorează viața unui copil. Nu știu cum au măsurat ei dar un astfel de gest este imoral deoarece viața unei ființe nu se măsoară in bani.

 

 

Este etic ca dupa un accident, după despagubirile de pagube materiale să ceri și despăgubiri morale ? Nu este o atitudine ultraegoistă ? Într-adevar orice accident produce suferinta, stres, nevroză etc., e regretabil ca s-a produs accidentul dar să profiți de o situatie tragică și să încerci să îți umpli buzunarele nu te descalifică dpdv uman ?

Dacă suferința trebuie plătită in bani atunci de ce să nu mergem mai departe și la cazurile in care 2 iubiți se despart sau in care un angajat este dat afară acesta poate spune că i s-a provocat suferință, stres etc. Unde se stabilește limita și pe ce criterii ?

Alta intrebare este de ce in bani ? Sunt și alte metode prin care te poți recupera dupa un stres.

Si despagubirile morale sunt o "invenție" nouă. De ce oamenii de acum 200 de ani nu s-au gândit si ei ? De cand a fost omul pe pamant accidentele au produs suferinta.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si despagubirile morale sunt o "invenție" nouă. De ce oamenii de acum 200 de ani nu s-au gândit si ei ? De cand a fost omul pe pamant accidentele au produs suferinta.

 

Sa fii tu sanatos de cand exista despagubirile astea morale. Nu e ceva nou.

In cazul romanilor, sunt cam imorale sumele. Nu gestul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despagubirilea alea morale desigur ca au fost simbolice. Ca sa nu se spuna ca n-au fost. Se vede ca oamenii sunt stangaci sau neputinciosi in a despagubi cumva moral pe cineva in asemenea situatii. In cazul de fata, despagubirea morala cred eu ca si-ar propune sa aline macar putin din durerea produsa de sentimentul de vinovatie al celor care au fost neglijenti, sau care isi asuma parte de vina.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si despagubirile morale sunt o "invenție" nouă. De ce oamenii de acum 200 de ani nu s-au gândit si ei ?

 

Pentru multi care n-au auzit multe inca in viata este inventie noua, ma abtin sa pun o zicala aici ... insa in Romania comunista nu exista oficial prea multa etica in nimic, inflorea coruptia si se calificau la furt cetatenii, era prima si cea mai importanta indeletnicire ca si azi cum am citit in ziar. Insa in alt sistem la polul opozit, mereu au fost legi si etica se respecta oriunde iar legea era si langa cel suferind din cauza altuia. Asa ceva n-o sa fie practicat in Romania inca ani buni, din pacate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

... si se calificau la furt cetatenii, era prima si cea mai importanta indeletnicire ca si azi cum am citit in ziar.

 

Deci poporul roman este un popor de hoti. Frumos doamna, frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deja s-a anuntat ca spitalul nu are bani pt despagubiri. Nu stiu cum se va proceda. Poate sa intre spitalul in faliment ? :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca orice alt fel de sprijin pentru familiile afectate ar fi considerat mult prea indiscret. Adica...suferinta fiecaruia este personala si trebuie dusa in tacere. Cum ar fi: "Nu e treaba ta cum sufar eu dupa ce tu mi-ai ucis fiica". Asa ca se apeleaza la bani, fiindca, oricum ar fi privit, banii ajuta intr-o anumita masura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banii sint bineveniti mereu iar cand e vorba de recompensa, deja s-a produs ceva dureros, este foarte important sa inceapa vindecarea, iar banii aduc o speranta in viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce conteaza daca este etic sau nu ? Daca exista posibilitatea de a le primi, de ce nu ? Money makes the world go 'round, nu etica.

Si la urma urmei ce anume sa nu fie etic ? Dpdv legal, la daune morale intra urmatoarele : prejudiciii care duc la suferință psihică, rănirea sentimentelor, umilire, rușine, pierderea poziției sociale, daunarea sau distrugerea credibilitatii sau a reputației." Suferinta psihica si emotionala este la fel de importanta ca si cea fizica, iar uneori cauzeaza mult mai multe daune in viata unei persoane.

Totul se plateste. Asta este lumea in care traim. Get with the program.

In cazuri de litigatie unde se cer despagubiri financiare, acestea sunt acordate pentru orice contribuie la degradarea calitatii vietii individului. La capitolul asta sunt incluse si daunele morale care pot avea un impact major asupra acelei calitati. Asa trebuie sa fie intr-un sistem legal bine pus la punct.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cărţile lui Grisham: "Omul care aduce ploaia" şi "Juriul". Sumele respective trebuie plătite de firmele care greşesc mai ales pentru a preveni pe viitor producerea unor situaţii similare. Dacă răspunderea este a firmei, prin modul de organizare defectuos, prin documentele întocmite greşit, ar fi imoral, dimpotrivă, ca firma să caute un "Acar Păun", care să facă închisoare, în timp ce activitatea să se continue, putând să aducă în continuare prejudicii cetăţenilor. Plata unor daune considerabile este sancţiunea cea mai potrivită. Unde se îndreaptă banii? Păi, în mod normal, spre cei prejudiciaţi sau spre moştenitorii lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×