Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

Cazul Ioana Tufaru

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa isi vanda singura casa, sa se mute la tara, sa faca ce vrea, dar nu sa ia de prosti pe altii.

Ea este un parazit, nu un om bolnav. Ti-am mai spus si repet, aia e doar o stire de ziar . Nu e o tragedie.

 

Daca avea minte stia si putea sa vanda locuinta dar in lipsa face ce poate ca n-are judecata. Asta e greu de inteles de multi care o vad cu 2 maini si 2 picioare, insa nu e deajuns doar atit daca n-are nimic in cap din pacate. Si este o mare tragedie in preparare!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În „cazul Ioanei Tufaru” să-i fie rușine măgăriței aleia de Simona Gherghe care pe cât de frumoasă e pe dinafară, pe atât de găunoasă e pe dinăuntru. N-are nicio limită morală, umană. Își bate joc în ultimul hal de ființa aia lipsită de apărare. Măruță la fel. Iar ticăloșii ăia din CNA, amorțiți și mânjiți n-au luat zile întregi nicio măsură.

Editat de mareexecutor
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În „cazul Ioanei Tufaru” să-i fie rușine măgăriței aleia de Simona Gherghe care pe cât de frumoasă e pe dinafară, pe atât de găunoasă e pe dinăuntru. N-are nicio limită morală, umană. Își bate joc în ultimul hal de ființa aia lipsită de apărare. Măruță la fel. Iar ticăloșii ăia din CNA, amorțiți și mânjiți n-au luat zile întregi nicio măsură.

Aici ai perfecta dreptate. Numai ca eu pe Maruta l-as pune in capul listei.

Asta fiindca nici nu am vazut ce a facut Simona Gherghe aia.

 

Daca avea minte stia si putea sa vanda locuinta dar in lipsa face ce poate ca n-are judecata. Asta e greu de inteles de multi care o vad cu 2 maini si 2 picioare, insa nu e deajuns doar atit daca n-are nimic in cap din pacate. Si este o mare tragedie in preparare!!!

Tu nu vrei sa intelegi si pace! :doh:

 

Dar de ce sa o vanda ? Ca sa stea unde ?

Eu am spus ca putea sa ia cu chirie pe careva, sa isi poata platii intretinerea si alte cheltuieli. Sau crezi ca este oligofrena si nu stie nici sa duca lingura la gura ?

 

Sau crezi ca nu are nici ce manca si cerseste prin intersectii si seara vine acasa ? Ca nu se spala, ca nu mananca, toate astea costa bani. De unde crezi ca ii are ?

 

Eu iti spun ca sunt altii si cu copii si cu batrani in situatii identice sau si mai grave, si asta este viata, si tu imi spui de cazul asta ca este cea mai mare tragedie.

 

Daca te intereseaza asta si te ofenseaza, pune mana si fa ceva concret, daca nu, de ce tii neaparat sa exagerezi ?

 

In fine, nu mai raspunde, ca am incheiat dialogul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Insa in Romania sistemul de furt calificat functioneaza inca cu acesti furnizori si Nea Costica, care aduna bani dupa ce a facut socoteala!!!

 

Desi nu depind de nea costica, sunt de acord cu tine.

 

Si sunt si tot felul de legi care stimuleaza platiile, fara penalizari, medieri, esalonari, dar daca oamenii sunt nesimtiti, sunt executati silit. Nu sare nimeni pe tine ca nu ai bani indeajuns sa platesti cateva luni, sau 1 an, dar toate au o limita.

Asta de unde ai scos`o?

Ai vazut tu vreun nea costica dormic de a renunta la penalizari, cand el se crede un mic D-zeu?

Si tu ai lumea ta? :)

 

Consider ca e o tragedie, pt e o degradare umana `in direct`. Si as condamna la inchisoare pe toti cei care au determinat`o sa faca tot ce a facut la tv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta de unde ai scos`o?

Ai vazut tu vreun nea costica dormic de a renunta la penalizari, cand el se crede un mic D-zeu?

Si tu ai lumea ta? smile.png

Pe bune, e o lege data de Boc. Cam ciudata ea, dar exista.

Acolo scrie ceva de gen, cei care isi vor plati integral datoriile restante li se vor scadea penalitatiile, E si un termen de gratie acolo.

Insa problema se ivea atunci cand trebuiau scazute penalitatiile alea, ca erau puse de furnizori si nu de administratia blocului.

Tam -tam mare cu legea asta.

 

Nu mai stiu daca intre timp au aparut si normele metodologice. O sa verific ce nr are legea, si o postez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asta de unde ai scos`o?

 

Cred ca auzit de Legea 175/2010, care modifica legea 230/2007 si care, in art II, prevede:

"(1) Proprietarii care isi achita integral cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a prezentei legi vor fi scutiti de la plata penalitatilor generate de suma restanta cu titlu de baza. Prin cotele de contributie la cheltuielile asociatiilor de proprietari se intelege datoria cu titlu de baza fara suma rezultata din penalitati.

(2) Prevederile alin. (1) se aplica si chiriasilor care detin spatiu locativ in baza unui contract de inchiriere cu autoritatile administratiei publice locale, centrale sau cu orice institutie a statului.

(3) Prevederile alin. (1) si (2) se aplica familiilor al caror venit net minim lunar pe membru de familie, respectiv al persoanei singure, nu depaseste suma de 1.000 lei.

(4) Sumele cu titlu de penalitati datorate catre asociatiile de proprietari, anulate conform prezentei legi, vor fi anulate si din obligatiile contractuale existente intre asociatiile de proprietari si societatea furnizoare de servicii."

De remarcat ca, actualmente, in 2013, scutirea de la plata penalitatilor, nu mai este in vigoare, intrucat ea a functionat in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a acelei legi, adica pana in 2011.

Editat de 5 o'clock
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De remarcat ca, actualmente, in 2013, scutirea de la plata penalitatilor, nu mai este in vigoare, intrucat ea a functionat in termen de 12 luni de la data intrarii in vigoare a acelei legi, adica pana in 2011.

Corect! Se admite in parte! :lol:

 

Daca te vei uita pe prima pagina a topicului, vei vedea ca dosarul de executare silita a fost inceput in 2012, fapt ce atesta ca dosarul de fond in care asociatia de proprietari solicita in instanta recuperarea debitelor restante la plata intretinerii s-a facut cu mult inainte de acesta data.

Mai precis din 2010. Daca tii neaparat iti pot spune data exacta cat si numarul de dosar, dar nu vad ce relevanta ar avea asta.

 

In plus, ca o adaugire la eventualele comementarii ce vor urma, sa stiti ca a fost reprezentata in instanta de catre avocat. Mentionez asta ca sa excludeti din start prezumtia cum ca ar fi neputiincioasa si lipsita partial sau nu de discernamant, si nu a avut parte de un proces in justitie corect .

 

Merci, pentru acuratetea datelor prezentate! :flowers:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tii neaparat iti pot spune data exacta cat si numarul de dosar,

 

 

Spune-mi. Nr. dosarului de fond si data exacta. Are relevanta.

 

Si eu multumesc pentru cooperare :pupici, salutari si floricele:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu multumesc pentru cooperare :pupici, salutari si floricele:

In ce ordine vin astea ? :roll:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-are relevanta. Ordinea este aletorie.

Relevant este nr. dosarului de fond.

 

Aud?

Editat de 5 o'clock

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×