Sari la conținut
Forum Roportal
gigiduru

permis auto in sua?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cine a trecut prin exp. obtinerii permisului in sua si poate sa imi relateze ceva aspecte legate de acest lucru ? ce acte sunt necesare cum se pot obtine? sau un linca unde se poate citi asta?de ce fel de viza ai nevoie si daca stai pentru. studii cit timp e valabil permisul din romania? va multumesc anticipat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am trecut insa stiu de la cumnata mea care locuieste in California de 5 ani ca legile sunt diferite acolo de la stat la sta si ca trebuie sa dai un examen preliminar ca sa iti poti echivala permisul pe care il ai din Romania. Am sa o intreb si am sa revin cu detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord....fiecare stat ale legile lui. Din cate am inteles in Massachusetts perm. rom se poate echivala dar numai in anumite conditii.Una dintre ele este sa ai experienta(dovedita) cel putin un an...cred! :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar fi bine sa mentionezi in primul rind, in ce stat ai de gind sa mergi, si poate alti vizitatori pe forum pot da raspunsul imediat, eu locuiesc in statul Wasington, spre exemplu. Din cite stiu trebuie sa dai examenul de teorie care este foarte usor ( acum 10 ani cind eu am dat cartea era de 27-35 pagini, nu mai tin bine minte), dupa care iti faci programare ptr condus. Depinde de zona unde "locuiesti" , citeodata poti termina cu totul intr'o zi, asumind ca treci teoria ( in engleza) testul pe computer este mai usor de raspuns decit cel pe hirtie, ai imagini ajutatoare etc.,, poti sta cit timp vrei pina raspunzi, si stii exact punctajul pe tot timpul testului... Pe vremea aia, aveai 25 de intrebari si trebuia sa raspunzi corect cel putin la 20. Poti cumpara un permit de conducere pe durata cit "inveti" sa conduci, si este valid ptr. 3 luni de zile; pe permit mentioneaza ca poti conduce cu acest permit numai insotit de un sofer cu vechime de minim 5 ani.Trebuie sa ai dovada de asigurare( si asigurarile in sua fata de ro sint astronomice, si ma refer doar la minimul cerut de lege ) si adresa fizica de statul WA . Poate intre timp sa'au schimbat unele legi, poate trebui sa fii rezident de stat nu stiu exat. Pot sa ma interesez, dar cred ca cel mai important in cazul tau, incearca sa fii mai specific de stat or cel putin citeva state, ca cititorii sa poata raspunde cu date mai curente...Good lucca!!! Daca in Romania poti lua carnet de conducere international, si cred ca se poate, cred ca ar rezolva situatia ptr. tine. Don'te worry tot este recomandat sa citesti cartea de sofer a statului unde ajungi, te ajuta mult sa stii ce este "expected" of you, ca sofer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Cei ce se ocupa de carnete de conducere in SUA sunt cei de la DMV (Department of Motor Vehicle). Pe ei trebuie sa contactezi. Oricum daca nu faci activitate comerciala sau de transport pasageri , poti sa conduci ce carnetul din Romania. In general e bine sa-ti iei carnetul de State pentru ca intri pe asigurarea celui ce iti da masina sa te plimbi.

UN alt lucru e ca daca ai carnet de conducere nu mai trebuie sa cari pasaportul dupa tine ca sa -ti cumperi alcool sau tigari.

 

Eu am dat de carnet acolo si e foarte usor. Am avut 36 de intrebari si ai voie sa gresesti 6. Te duci la DMV si ceri sa dai testul si asta e . te costa numai 12$.

 

BAfta multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bun venit pe forum, nu ai mentionat in ce stat ai luat carnet ori daca este ceva valabil ptr toate cele 50 de state din SUA, suna prea bine sa fie adevarat; poti raspunde daca vrei, sint curioasa pentru informatia mea generala. Cred ca trebuie spus si in ce an ai luat carnetul, ptr. ca acum in ultimii ani (2,3) au mai schimbat niste legi. Deci in '95 cind am luat eu carnetul nu iti cerea sa vada dovada de asigurare, TE CREDEAU PE CUVINT, dar acum am auzit de la cei care au luat carnet mai recent, ca VOR SA VADA asigurarea.... si in statul WA unde locuiesc costa atunci

$ 15, acum cind la'am reinnoit anul trecut ( expira dupa 5 ani) costa $ 25. Legile si cred ca si data de expirare difera de la stat la stat, inchipuieti sa stii toate legile tarilor din Europa cu privire la carnet mai ales daca nu te'ai mutat niciodata din tara ta, in alta tara. Cam asa este si cu statele astea din Statele Unite ale Americii. Apreciez daca poti include detaliile care le'am mentionat mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Fire. Eu am luat carnetul in California. Si tot ce era trecut mai sus este despre acel stat. Chiar nu stiu cum e in alta parte. Carnetul la-am luat acum 4 ani. Noua ne-au cerut la DMV sa aratam asigurarea masinii si atat. Nu costa nimic extra.

In CAlifornia costa 12$ carnetul de conducere si 6$ ID-ul.

Stiu ca oricum prietenii americani de la care imprumutam masini aveau pe asigurare trecut ca orice persoana cu carnet de California care conduce acea masina e asigurata. Stii cum e cu Highway Patrol. IN CA sunt destul de nesimtiti. Cand conduceam cu carnet de Romania am avut o mica neintelegere cu ei dar au inteles . Dupa ce ai carnet de conducere acolo e oca .

LA MULTI ANI!!! si numai bucurii tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hey, adi99 multumesc ptr. raspunsul tau prompt, LA MULTI ANI !!! Sa auzim numai de bine....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca ar fi bine sa mentionezi in primul rind, in ce stat ai de gind sa mergi, si poate alti vizitatori pe forum pot da raspunsul imediat, eu locuiesc in statul Washington, spre exemplu. Din cite stiu trebuie sa dai examenul de teorie care este foarte usor ( acum 10 ani cind eu am dat cartea era de 27-35 pagini, nu mai tin bine minte), dupa care iti faci programare ptr condus. Depinde de zona unde "locuiesti" , citeodata poti termina cu totul intr'o zi, asumind ca treci teoria ( in engleza) testul pe computer este mai usor de raspuns decit cel pe hirtie, ai imagini ajutatoare etc.,, poti sta cit timp vrei pina raspunzi, si stii exact punctajul pe tot timpul testului... Pe vremea aia, aveai 25 de intrebari si trebuia sa raspunzi corect cel putin la 20. Poti cumpara un permit de conducere pe durata cit "inveti" sa conduci, si este valid ptr. 3 luni de zile; pe permit mentioneaza ca poti conduce cu acest permit numai insotit de un sofer cu vechime de minim 5 ani.Trebuie sa ai dovada de asigurare( si asigurarile in sua fata de ro sint astronomice, si ma refer doar la minimul cerut de lege ) si adresa fizica de statul WA . Poate intre timp s'au schimbat unele legi, poate trebui sa fii rezident de stat nu stiu exat. Pot sa ma interesez, dar cred ca cel mai important in cazul tau, incearca sa fii mai specific de stat or cel putin citeva state, ca cititorii sa poata raspunde cu date mai curente...Good luck!!! Daca in Romania poti lua carnet de conducere international, si cred ca se poate, cred ca ar rezolva situatia ptr. tine. Don't worry tot este recomandat sa citesti cartea de sofer a statului unde ajungi, te ajuta mult sa stii ce este "expected" of you, ca sofer.

 

 

cred ca ar fi bine sa mentionezi in primul rind, in ce stat ai de gind sa mergi, si poate alti vizitatori pe forum pot da raspunsul imediat, eu locuiesc in statul Washington, spre exemplu. Din cite stiu trebuie sa dai examenul de teorie care este foarte usor ( acum 10 ani cind eu am dat cartea era de 27-35 pagini, nu mai tin bine minte), dupa care iti faci programare ptr condus. Depinde de zona unde "locuiesti" , citeodata poti termina cu totul intr'o zi, asumind ca treci teoria ( in engleza) testul pe computer este mai usor de raspuns decit cel pe hirtie, ai imagini ajutatoare etc.,, poti sta cit timp vrei pina raspunzi, si stii exact punctajul pe tot timpul testului... Pe vremea aia, aveai 25 de intrebari si trebuia sa raspunzi corect cel putin la 20. Poti cumpara un permit de conducere pe durata cit "inveti" sa conduci, si este valid ptr. 3 luni de zile; pe permit mentioneaza ca poti conduce cu acest permit numai insotit de un sofer cu vechime de minim 5 ani.Trebuie sa ai dovada de asigurare( si asigurarile in sua fata de ro sint astronomice, si ma refer doar la minimul cerut de lege ) si adresa fizica de statul WA . Poate intre timp s'au schimbat unele legi, poate trebui sa fii rezident de stat nu stiu exat. Pot sa ma interesez, dar cred ca cel mai important in cazul tau, incearca sa fii mai specific de stat or cel putin citeva state, ca cititorii sa poata raspunde cu date mai curente...Good luck!!! Daca in Romania poti lua carnet de conducere international, si cred ca se poate, cred ca ar rezolva situatia ptr. tine. Don't worry tot este recomandat sa citesti cartea de sofer a statului unde ajungi, te ajuta mult sa stii ce este "expected" of you, ca sofer.

 

undefined

 

 

Salut ,

Sunt noua pe site,am luat si eu viza ptr. SUA si m-ar interesa foarte mult cum obtii permisul de conducere acolo.Mentionez ca si eu voi fii in statul Wa.in Vancouver mai exact.Am permis de conducere de 10 ani,cat B.

Multumesc anticipat!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×