Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

 

necitind chiar tot din ce s'a scris pana acum s'ar putea sa repet ceva spus de altii. mea culpa. nu stiu daca ai spus pana acum cam ce ti se reproseaza de partea cealalta, cum se termina relatiile? pur si simplu mor de la sine sau au si tipele ceva de spus?

 

Depinde, dar dacă e să analizez, majoritatea mor de la sine, ce-i drept. Ideea e că nu sunt genul care cere o explicaţie, consider că m-aş înjosi dacă aş face asta. Ultimele două practic, treptat am încetat să mai vorbim. Ultima a început să îmi scrie tot mai rar, iar ultima dată i-am zis dacă ne vedem şi mi-a răspuns că e obosită, după 9 ore de la mesajul meu şi that was it, nu i-am mai scris.

 

Ştiu cum sună, dar simţeam că mă evită şi m-a deranjat tocmai d-aia am preferat să nu o mai caut. Însă nu au existat certuri sau reproşuri sau ceva în niciunul din cazuri, ci aceeaşi problemă, am acordat prea multă atenţie cred.

Editat de Moonlightrain

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a mai scris cineva, poate te duci intr-o vacanta undeva mai departe de zona obisnuita sa te descontectezi de ACASA, si poate dupa ceva odihna activa vezi lumea in alte dimensiuni. Femei, munca, pe tine si tu in mijlocul naturii.


  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea sa incerci o filosofie noua: ce vreau si ce-mi place mie, pentru restu' nu misc un deget, sa sara singure, sau sa-si vada de drum. Eu am placerea de a fi cu cineva, nu nevoia. Vezi cum treci peste nevoia asta a ta de a avea o mamica sa-ti dea atentie.

Editat de S.R.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Depinde, dar dacă e să analizez, majoritatea mor de la sine, ce-i drept. Ideea e că nu sunt genul care cere o explicaţie, consider că m-aş înjosi dacă aş face asta. Ultimele două practic, treptat am încetat să mai vorbim. Ultima a început să îmi scrie tot mai rar, iar ultima dată i-am zis dacă ne vedem şi mi-a răspuns că e obosită, după 9 ore de la mesajul meu şi that was it, nu i-am mai scris.

 

Ştiu cum sună, dar simţeam că mă evită şi m-a deranjat tocmai d-aia am preferat să nu o mai caut. Însă nu au existat certuri sau reproşuri sau ceva în niciunul din cazuri, ci aceeaşi problemă, am acordat prea multă atenţie cred.

 

in cazu asta raman la parerea mea. iti doresti o relatie doar teoretic, practic nu prea te aranjeaza ("...dar am nevoie de cineva să fie acolo") decat in masura in care nu mai trebuie sa iesi la agatat ca sa o pui. daca mai dai si peste o tipa care nu'i chiar blonda, normal ca'si da seama de la primele intalniri ca tu vrei mai mult o relatie gen no strings attached si incepe sa te evite.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

in cazu asta raman la parerea mea. iti doresti o relatie doar teoretic, practic nu prea te aranjeaza ("...dar am nevoie de cineva să fie acolo") decat in masura in care nu mai trebuie sa iesi la agatat ca sa o pui. daca mai dai si peste o tipa care nu'i chiar blonda, normal ca'si da seama de la primele intalniri ca tu vrei mai mult o relatie gen no strings attached si incepe sa te evite.

 

Aici intervine problema, eu chiar las senzaţia că vreau ceva with strings attached, nu fără şi chiar vreau asta, chiar dacă poate în subconştient îmi e frică. E o problemă de a mea, dar eu sunt foarte direct, îi spun direct ceea ce vreau, adică că îmi place şi vreau să încercăm ceva, numai că am impresia că they take me for granted, cum se spune, după ce fac asta. Ah, ăsta mă place, problem solved, nu mai e provocarea aia a relaţiei.

Editat de Moonlightrain

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai nu e suficient sa declari ca vrei relatie serioasa, trebuie sa te implici foarte mult. daca la tine declaratia tine loc de fapte, si apoi te pui pe asteptat sa vezi ce efecte produce, normal ca pari ca ai creat o situatie teatrala. Nu se face declaratia asta decat cand esti ferm convins ca vrei sa intreprinzi ceva in acest sens, si esti sigur ca ai gasit persoana receptiva la eforturile/farmecele tale.

 

Tu esti mare declarativ dar de cele mai multe ori iti gresesti tinta si iti dai seama singur ca te-ai ambalat fara sa fie cazul. Oricum, noi femeile n-avem nevoie de cuvinte mari, atunci cand faptele vorbesc de la sine :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai nu e suficient sa declari ca vrei relatie serioasa, trebuie sa te implici foarte mult. daca la tine declaratia tine loc de fapte, si apoi te pui pe asteptat sa vezi ce efecte produce, normal ca pari ca ai creat o situatie teatrala. Nu se face declaratia asta decat cand esti ferm convins ca vrei sa intreprinzi ceva in acest sens, si esti sigur ca ai gasit persoana receptiva la eforturile/farmecele tale.

 

Tu esti mare declarativ dar de cele mai multe ori iti gresesti tinta si iti dai seama singur ca te-ai ambalat fara sa fie cazul. Oricum, noi femeile n-avem nevoie de cuvinte mari, atunci cand faptele vorbesc de la sine biggrin2.gif

 

Corect, cred că ai dreptate perfectă. Ţinta e la mine problema.

 

Nu sunt doar declarativ, ci o arăt, atât prin gesturi cât şi prin atitudine. Tare mă tem însă ca ăsta să nu fie motivul, că atac prea puternic şi poate prea repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asfel de declaratii spuse mult prea devreme sunt percepute ca un fel de intruziune, forteaza mana cuiva si te lasa "paf". Acestea fiind spuse, practic nu mai raman multe alternative cum sa te comporti si sa-i faci pe plac celuilalt :D. Cel mai sanatos este sa te retragi. Iar tu prin atitudinea ta parca asta cauti, sa sfarsesti relatia inainte sa se fi format ceva inchegat. Orice persoana normala s-ar speria de cuvinte mari, cand inca nu cunosti persoana si ai impresia ca celalalt cere prea mult de la tine. Nu e chiar o modalitate de a apropia oamenii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asfel de declaratii spuse mult prea devreme sunt percepute ca un fel de intruziune, forteaza mana cuiva si te lasa "paf". Acestea fiind spuse, practic nu mai raman multe alternative cum sa te comporti si sa-i faci pe plac celuilalt biggrin2.gif. Cel mai sanatos este sa te retragi. Iar tu prin atitudinea ta parca asta cauti, sa sfarsesti relatia inainte sa se fi format ceva inchegat. Orice persoana normala s-ar speria de cuvinte mari, cand inca nu cunosti persoana si ai impresia ca celalalt cere prea mult de la tine. Nu e chiar o modalitate de a apropia oamenii.

 

Cred că asta trebuie să fac. Mă simt oarecum mai bine de ieri, chiar dacă s-a răcit serios cu ea. Deranjant este că simt oarecum nevoie să o iau de la capăt iarăşi, cu altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SI? Ia-o de la capat iarasi cu altcineva.
Pana cand nu o sa mai simti nevoia sa o mai iei de la capat, pana cand lucrurile merg de la sine si cand din nicio parte nu da nimeni inapoi.
Nu e deloc gresit sa te retragi cand simti ca nu merge, sa pui punct. E de zeci de ori mai sanatos decat sa lungesti o relatie moarta.
Cand lungesti o relatie moarta, cand inchizi ochii la chestii care te indispun sau deranjeaza, nu se numeste ca esti in "rand cu lumea" se numeste ca faci compromisuri inutile si ajungi, in final. tot in acelasi punct.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×