Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

am facut o facultate, masterul cu bursa in Franta, acum in finalizez si doctoratul.

 

De ce te-ai intors in Romania??? ... vreau sa cred ca locuiti acolo undeva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

dar ce ti se pare atat de scarbos incat n-ar trebui sa se mai scrie de ea?

 

E cam la nivelul sa scriu eu despre tampoanele mele folosite.

 

 

Nu stiu daca in situatia mea solutii de tipul schimbat iala unde stau, sau opritul telefonului sunt demne de luat in seama. Mi se par un fel de "jucarii"

 

Mie situatia ta mi se pare un fel de jucarie. Acu e doar asa un simtamant al meu,dar de o dai spre chestiuni serioase is convinsa ca te vor mai lasa in pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De ce te-ai intors in Romania??? ... vreau sa cred ca locuiti acolo undeva.

 

De ce m-am intors: din motivul de a nu mi se reprosa mai incolo ca ei m-au si m-au dres. Ca sa explicitez un pic: primul an am fost cu Erasmus, al doilea an am ramas pe cont propriu. Al doilea an m-am intretinut singur, am mai muncit, am mai trait din economiile mele, si asa mai departe. Dupa ce am terminat nu am gasit job, fiind cu economiile la zero, si fara job, am facut cale intoarsa in Romania. Puteam sa le cer bani imprumut alor mei, dar m-am gandit ca precis imi vor comenta peste ani si ani ca ti-am dat si am facut, si am dres pentru tine.

 

Asta este si motivul pentru care nu am nici masina. Marea majoritate a prietenilor au primit bani de la parinti de masina, de ex, sau le-au cumparat ai lor. Nu am indraznit, sa le cer mii de EURO pentru o masina. M-am imprumutat cu ani de zile la banca pentru un teren de casa, mai inca un imprumut pentru o masina mi s-a parut destul de hard de suportat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

De ce te-ai intors in Romania??? ... vreau sa cred ca locuiti acolo undeva.

 

Nu a mai avut resurse financiare pt afara. Lasa ca e bine ca se intorc copiii in tara.

Si ti-au recunoscut acasa creditele ? La Erasmus ma refer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu a mai avut resurse financiare pt afara. Lasa ca e bine ca se intorc copiii in tara.

Si ti-au recunoscut acasa creditele ? La Erasmus ma refer

 

Da, nu am avut nici un fel de probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci la Erasmusul meu.....frate....semna cineva ca ma intorc in tara. Altfel returna toata suma persoana respectiva. Adevarul ii ca mie mi s-au virat toti banii deodata.

 

Si ai venit acasa sa sustii dizertatia?

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mie situatia ta mi se pare un fel de jucarie. Acu e doar asa un simtamant al meu,dar de o dai spre chestiuni serioase is convinsa ca te vor mai lasa in pace.

 

Adica ti se pare un moft acela de ti se permite sa ai un spatiu al tau, in care sa te poti desfasura in voie si nestingherit !? Sa nu mai vorbim de demnitatea mea ca om, persoana mea, care in ochii parintilor sunt un NIMENI. Te saturi la un moment dat.

Deci la Erasmusul meu.....frate....semna cineva ca ma intorc in tara. Altfel returna toata suma persoana respectiva. Adevarul ii ca mie mi s-au virat toti banii deodata.

 

Si ai venit acasa sa sustii dizertatia?

 

Am facut primul an cu ERASMUS, si dupa acel am facut o calatorie pana acasa. Asta a fost "intoarcerea" mea. La sfarsit mi s-a dat inapoi bursa pe o luna (400-500 EURO). Am stat 2-3 zile acasa in RO, dupa care m-am intors again in FR si mi-am continuat scoala. Dizertatie & stuff mi-am predat in FR.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare ca este un moft sa ai spatiul tau.....hooooo nu exagera.

Amu, in ochi lor nu te comporti destul de matur ca sa poti face astea, zic, nu dau cu parul. Asta cu desfasuratul.....desfasuratul tau ii cam questionable in capul lor. Daca iti controleaza si chilotii murdari. Nu esti NIMENI, dar nu iti acorda credit de matur.

Si nah.....spune-le pe fata de ex. ca economisesti pt o masina. Sau ca daca ai prietena si sa nu sune zilnik seara de 9 ori. Dar ai si tu grija sa fie tot aia....daca zici ca maica-ta e mai credincioasa. Acomodeaz-o putin....zi ca ei si fa ca tine. Crezi ca rezolvi ceva cu renegare? nu.


In orice caz interesant Erasmusul asta al tau.

Ai avut tu drept de lucru si daca erai Erasmus fara bursa? Bine, puteai lucra si fara, just.....numai zic asa.

Si trebuia sa fi avut destul de multe cunostiinte la relatii internationale la facultatea ta sa rezolvi cu cata hartogarie umbla Erasmusul. Tin minte ca o simpla schimbare de curs, nu s-a mai tinut ceva trecut in Learning Agreement, trebuia sa astept sa imi aprobe profii echivalarea pentru noul curs si acolo se termina perioada de registrare.

Amu ,cat de Erasmus per total, e bun sa vezi alta tara,alt sistem, alta cultura, alta traditie.......dar Erasmus sa si invete ceva nu stiu sa fie.

Singura chestie buna a fost ca acolo am aflat prima data de tarile BRIC, PIGS, criteriile de la Maastricht. Dintr-un motiv ciudat nu s-au gandit in tara ca pot fi interesante si pt noi.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nah.....spune-le pe fata de ex. ca economisesti pt o masina. Sau ca daca ai prietena si sa nu sune zilnik seara de 9 ori. Dar ai si tu grija sa fie tot aia....daca zici ca maica-ta e mai credincioasa. Acomodeaz-o putin....zi ca ei si fa ca tine. Crezi ca rezolvi ceva cu renegare? nu.

 

Ai pus punctul pe "I". De 12 ani, 15 ani, tot asta fac si incerc, sa fiu un om cumsecade si sa raspund cerintelor lor, sa fac ceea ce ma roaga, sa fiu cat de cat docil si sa nu mi-i scol in cap. Am fost destul de cooperant, i-am lasat ca sa zic asa sa faca ceva in capul meu, sa se refuleze, sa-si scoata naduful, energia negativa, frustrarile, DAR am si eu viata a mea, si sincer am obosit sa mai fac asta. Nu stiu daca mai merita acest efort de a face pe copilul docil, si in final pentru CE ? Pentru a continua si mai mult sa ma faca un NIMENI ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×