Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am mai deschis un topic pe un subiect asemanator acum ceva timp, doar ca acum incerc sa pun accentul pe cu totul altceva. Poate ca pt un tip de 28 de ani suna "adolescentin" dar iau din calcul din cel mai mult ideea de ma muta in chirie, de a-mi "renega" parintii si tot ceea ce am de la ei. Problema este un pic mai complicata din punct de vedere juridic: am ceva proprietati unde eu am fie nuda proprietat si tata uzufruct, iar alte cazuri unde eu am uzufruct si tata nuda proprietate, iar buba cea mai mare un credit pentru un teren luat pe numele meu.

As vrea sa dau delete la orice are legatura cu ai mei, mai stau uneori pe gand daca sa fac pasul asta sau nu, dar ceea ce ma pune pe ganduri este legat de situatia proprietatilor si statutului de proprietar.

 

Am un tata care este foarte setat pe ceea ce inseamna bani, imobiliare si valori materiale; este Sagetator. Mama, este o femeie bisericoasa, care merge si 100 km pentru slujba de duminica, si angreneaza intreaga familie. De altfel mama mea, nu numai ca este foarte bisericoasa si intreaga viata si-o dedica in acest sens, dar este enorm de atenta la social, la ceea ce inseamna parerile celorlalti, familie, prieteni si asa mai departe. Ea este in zodia Taur.
Eu ma consider un tip normal. Am terminat o facultate, un master inafara tarii, si lucrez de aproape 4 ani la aceeasi institutie. Lucrez in sistemul bugetar. Locuiesc intr-un apartament al familiei, deci nu in chirie si nici nu am vrut sa ma indatorez la banca pentru a ma lua inca un alt apartament si a nu putea sa dorm noaptea din cauza ratei care trebuie platite. Nu sunt casatorit, si sincer nici nu ma bate gandul.

 

u locuiesc sub acelasi acoperis cu parintii mei, ci la 5-6 km distanta de dansii. Locuinta in care stau, sunt practic tolerat: nu este proprietatea mea, ci a parintilor mei. Deci nu locuiesc in aceeasi locuinta a parintilor, ci intr-o proprietate de-a lor.

Imi gatesc singur, imi fac cumparaturile singur, imi spal hainele in general singur si asa mai departe. Mi-am amenajat propria locuinta din banii mei, frigider, masina de spalat, mobila, gresie & stuff. Sunt in genere pe picioarele mele, doar ca m-ai ma duc la ai mei si m-ai imi iau muraturi, bulion, compot sau alte chestii pe care le mai face mama mea. Lunar o parte din salariu o schimb in EURO, pentru a-mi face o rezerva de bani pt zile negre / concediu sau investitii. Se mai intampla uneori sa ma imprumut de la tatal meu atunci cand numai am bani sa ma intretin, din motivul ca am strans cureaua prea mult, si nu vreau sa imi schimb din rezerva de EURO in lei. Am si momente cand mai sparg banii prin Europa pe cluburi, femei, orgii & stuff. De exemplu am fost in Praga acum ceva saptamani si in 3 zile am cheltuit vreo 600-700 de EURO, fara a-mi cumpara nimic material (haine, electronice, etc).

Spuneam ca imi spal singur in general, caci si acolo imi vine mama de multe ori si imi ia rufele murdare si le spala la un loc cu ale lor, ea invocand motivul ca sa nu stau sa astept secole sa adun multe rufe pentru masina de spalat, DAR in realitate imi sunt inspectate hainele. La un moment dat, am avut o infectie urinara sau nu stiu ce minune care s-a tratat, dupa o noapte mai XXX, si a detectat asta dupa mirosul si cum imi aratau chilotii.

Mi s-a comentat ca am avut "nesimtirea" de a-mi face un pat care este de fite si a costat enorm. Am cheltuit pe el 10-12 milioane, dar mi l-am construit eu singur cu sistem de iluminat incorporat, sistem home-cinema incorporat, comanda clima incorporata si alte chestii de genul. Mi s-a comentat ca este chicios, si ca "tara arde si baba se piaptana".

Mi-am luat examenul de bacalaureat acu 10 ani in urma, cu 9.70..., mi-am facut o facultate, masterul cu bursa in Franta, acum in finalizez si doctoratul. In timpul facultatii am avut tot timpul bursa, si am mai si lucrat. In general rar le ceream bani parintilor in facultate. Inainte sa plec in Franta cu bursa mi-am strans din resurse proprii aproape 1000 de euro. Doar se mai intampla din cand in cand, la 3-4 luni, sa mai imi aduc din cand anumite chestii de mancare din tara. Mi-a dat tata, la un moment dat 300 de euro, deoarece apartamentul in care stateam a fost spart chiar in ziua in care trebuia platita chiria, si banii pe care i-am lasat proprietarului pe masa au fost si aia furati. Deoarece atunci cand am terminat masterul nu am gasit de lucru, si rezervele financiare erau aproape inexistente am decis sa ma intorc in tara. Acum mi se comenteaza ca mi s-au dat bani de meditatii in liceu, ca mi s-au dat bani cand am plecat in Franta, ca mi s-au dat bani in facultate.

 

In liceu si prin facultate era in genere destul de ok cu ai mei. Totusi singura mare problema cat am stat cu ai mei parinti a fost ca nu puteam sa vin cu nici o tipa acasa sa fac sex sau alte cele, caci aproape tot timpul era cineva acasa, sau tata sau mama. O data cu ani buni, am venit cu o tipa acasa, si mama mea deja a detectat de la usa ca a fost "o curva" la noi in casa, dupa nu stiu ce miros de parfum si nu stiu ce a mai descoperit ea pe acolo.

"Nebunia" a inceput in special de la telefoanele mobile: prin 2002-2003 de cand mi-am cumparat telefon mobil, am inceput sa fiu sunat si la 11 sau 12 noaptea, unde sunt si ce fac. Si acum, sunt sunat la 11 noaptea cu diferite pretexte. In general cand nu prea am ce minti refuz sa raspund la telefon. Acu vreo doua saptamani m-au sunat in continuu aproape la 10-11 noaptea in timpul unei partide de sex, caci la un moment nici nu mi s-a mai sculat. Singurele momente cand sunt lasat in pace cu telefoanele, sunt atunci cand sunt plecat din tara, si din motive de roaming si costuri nu le raspund la telefon si nu se simt ofensati. In rest telefoanele curg garla uneori, iar tata-miu apare inopinant la mine acasa la te miri ce ora i se capsuneaza lui. Adevarul este ca sunt prea legat cu cordon ombilical de tatal meu: multe acte sunt la mine, isi aduce canistre de benzina la mine, roti de rezerva & stuff.
Cireasa de pe tort este sora mea: este la varsta critica a adolescentei 17-18 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nimeni nici o parere !?

Ori este o chestie superbanala, ori chiar nimeni nu a intalnit asemenea situatii de "copii" care sa incerce sa se desprinda de parinti, sau probabil ca exista dar parintii si societatea le ascunde, le musamalizeaza ca si cum nu ar exista !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Grow up ! Termina cu vaitatul si fa ceva. Atat. Ti se pare greu sa te distantezi de parinti ? Nu e, chiar si daca stai in aceeasi casa cu ei nu e greu, d-apoi daca stai la 6 km distanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nimeni nici o parere !?

 

Distractia, comoditatea si prostia sunt la pret de lux. Cand le combini fara sa ti le permiti, te indatorezi ca la banca, si vine iute executoru' (in speta parintii tai).

Renunta la anumite facilitati si vei descoperi ceva mult mai pretios: libertatea.

Mai e si aspectul ca in cercul de prieteni poti parea "papa-lapte".

Tu ai drepturi in fata parintilor abuzivi, dar ti le poti manifesta doar dupa ce-ti vei fi platit datoriile morale si financiare. Sa zicem ca pe cele morale ti le-ai platit in mare parte (ai terminat o facultate, un master...) dar financiar tre' sa te desprinzi.

Personal am carat farfurii si pahare la mese de fite (eram picol), si stateam cu chirie (uneori mai multi intr-un apartament), in timp ce parintii detineau mai multe locuinte si bani pt. a-mi asigura un trai mai mult decat decent.

La mine era invers...se ruga taica-miu de mine sa ma angreneze in afacerile lui, ca sa nu-l mai fac de ras cu slujbele mele.

 

Zboara din cuib!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Zboara din cuib!

 

Asta si incerc sa fac, preponderent in ultimul timp, si am inceput sa le dau idei alor mei despre chestia asta, insa ....

 

 

Lucrurile au inceput sa se precipite foarte mult in ultimul timp sad.png

 

Tata-miu si mama-mea au inceput sa imi intre in locuinta sa-mi umble cam peste tot, si off-course au dat de all my sex toys. Au inceput cu oarecare amenintari ca vor veni la job si se vor interesa de anumite aspecte ale vietii mele, de ceea ce fac, si asa mai departe. Pentru a-mi apara singura chestie pe care o am, si mi-am construit-o singur, CARIERA, am inceput sa intru in vizuina lupului, am inceput sa dorm mai mult pe la ei pe acasa. Telefoanele incep in fiecare seara sa curga garla, de pe la ora 20-21: unde sunt, ce fac, cu cine sunt. Au inceput cu interdicitii de a ma mai intoarce in propria locuinta, desi sunt greu de pus in practica, caci haine, chiloti si alte cele am doar la mine acasa. De nevoie imi accepta ideea de a mai merge la mine acasa.

 

Cireasa de pe tort a survenit ieri, cand tata a dorit brusc sa imi verifice conturile de lei si de valuta, pentru a afla cati bani am. Motivul invocat a fost legat de rata pe care o am la banca. Nu mi-a verificat contul de la rata bancara, ci conturile curente legate de salarii si alte venituri. Initial nu am vrut sa-i arat nimic, si sa-i explic ca nu are nici un drept sa-mi ceara asemenea detalii strict personale. Riscam sa ne luam la o bataie destul de crancena intr-o zona de oras unde umbla enorm de multe persoane, si in special persoane cunoscute. In cele din urma am ajuns la banca cu pricina, am scos extrasele de cont, pe care erau sume modice, de supravietuire. Intrucat zona cu banca era destul de ferita de "public" ne-am luat la bataie putintel, am fost fortat sa intru in masina lui tata-miu, dupa care am luat-o la fuga traversand un bulevard de patru benzi. Avea datorie la mine tatamiu o anume suma de bani (cateva sute de EURO) si pe care pentru ca am avut nesimtirea sa mi-i opresc din banii pe care i-am colectat ieri de la diverse chirii, mi-a mai facut un scandal mostruos in plina strada. Am ajuns si cu tricoul rupt, din incaierarile de ieri. In cele din urma m-am dus la birou, si i-am inapoiat si banii care credeau ca i se cuvin.

 

In dimineata asta, dormind ca in ultimul timp mai mult la ei acasa decat la mine, intrucat nu am fost destul de abil sa ma scol la 5-6 dimineata si sa ies pe "furis" din casa, am mai avut parte de un nou episod cu ei. Au insistat cu aceeasi intrebare legata de unde sunt banii adunati de mine, daca exista, respectiv motivul pentru care nu le dau detalii. M-au sechestrat in casa, si nu mi-au permis sa ies de la ei din locuinta. Ne-am pus la rugaciune, paraclise si acatiste. Mai bine spus m-au pus, cu speranta ca ma voi "lumina" si le voi spune totul pe tava. Am fost uns si cu mir, doar, doar ma voi schimba si imi voi da drumul la vorba legat de conturile mele. Totul a culminat azi cu deposedarea mea de cheile mele: cheile de la locuinta mea, de la birou, de la diferite dulapuri de la birou, de la diferite alte locuri unde am acces. Mama mi-a luat cheile si se pare ca nu are nici un gand sa mi le inapoieze pana cand nu voi da detaliii despre conturile mele, banii pe care-i am, etc.

 

Tata este mai cooperant, isi da seama de anumite aspecte. Ieri a avut bunul simt sa stea departe de cladirea in care lucrez cat timp am fost plecat in birou sa ma duc sa-i "inapoiez" sutele de euro "pe care i le datoram". Cu mama, insa, stau cu frica in san, ca va veni la birou si imi va face cine stie ce taraboi, va discuta cu seful, etc. Le-am spus ca faptul ca mi-au invadat spatiul meu intim, personal, este problema insa le este foarte greu sa priceapa aceasta nevoie, cerinta a mea, si li se pare foarte legitim sa imi umble peste tot cat timp m-au crescut, mi-au dat bani si ma "administreaza".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te poti muta in alt oras?

 

Este o solutie si asta, desi asta ar insemna sa las jobul de aici si sa imi caut sa ma angajez in alt oras, ceea ce nu este tocmai foarte comod si la indemana tinand cont de contextul economic national. Sincer, sa raman cu buletinul si cu hainele de pe mine, sub cerul liber nu mi se pare o idee foarte buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmmm....Nu ai si tu o prietena care sa fie tot timpul aceeasi?

Ma declar socata la infectia urinara (sper sa nu mai vad asa ceva pe ropo).

Lasa ca mor ei si mostenesti, dar tre sa ii dai si la sora.

 

Poti schimba iala unde stai,opri telefonul cat faci sex.....

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ma declar socata la infectia urinara (sper sa nu mai vad asa ceva pe ropo).

 

dar ce ti se pare atat de scarbos incat n-ar trebui sa se mai scrie de ea?

Editat de Al Micu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmmm....Nu ai si tu o prietena care sa fie tot timpul aceeasi?

Ma declar socata la infectia urinara (sper sa nu mai vad asa ceva pe ropo).

Lasa ca mor ei si mostenesti, dar tre sa ii dai si la sora.

 

Poti schimba iala unde stai,opri telefonul cat faci sex.....

 

Nu stiu daca in situatia mea solutii de tipul schimbat iala unde stau, sau opritul telefonului sunt demne de luat in seama. Mi se par un fel de "jucarii"

Editat de Plictisitu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×