Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Nu uita, forumul de filosofie nu este un loc de terapie în grup unde fiecare îsi povesteste viata privata. Exemplele fictive sunt mai adecvate. Ca locuri de terapie îti recomand confesiunea la un preot, la un psy sau la o asociatie ce se ocupa cu probleme de cuplu !

Ce legatura are interventia ta cu tema?

Editat de omul nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are interventia ta cu tema?

 

Detasaza-te de acest prost obicei de a te confesa pe forum !

 

Ce legatura are atasamentul cu detasarea ?! Aceiasi legatura care o are casatoria cu divortul. Sunt complementare.

Detasare si desfrânare nu este acelas lucru. online2long.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Detasaza-te de acest prost obicei de a te confesa pe forum !

 

Ce legatura are atasamentul cu detasarea ?! Aceiasi legatura care o are casatoria cu divortul. Sunt complementare.

Detasare si desfrânare nu este acelas lucru. online2long.gif

Faci o diversiune ieftina, la asta ma refeream.

Esti atasat de a judeca pe altii, de a decide ce e "prost" pentru ei si a da sfaturi off topic?

Nu m-am confesat, m-am dat exemplu de caz pe o anumita tema.

E interzis prin regulament?

Dar sa trimiti pe altii la terapie sau marturisire ti se pare legat de temele cu pricina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faci o diversiune ieftina, la asta ma refeream.

Esti atasat de a judeca pe altii, de a decide ce e "prost" pentru ei si a da sfaturi off topic?

Nu m-am confesat, m-am dat exemplu de caz pe o anumita tema.

E interzis prin regulament?

Dar sa trimiti pe altii la terapie sau marturisire ti se pare legat de temele cu pricina?

 

Nu ti-am judecat persoana, ci parerile persoanei tale. Cum persoana este atasata de parerile ei, face si ea o plângere capricioasa cum ca interlocutorul i-a atacat persoana. Unde mai pui ca etimologia persoanei este o masca (masca omului nimeni) shades.gif

 

Nici parerile nu sunt ale persoanei, s-a atasat si ea de ele pe ici pe colo. (nu vorbesc de tine, vorbesc în general).

 

Detasaza-te daca poti ! Nu este un sfat, ci un argument de incitatie la judecata reflexiva, nu de condamnare a capriciilor capricioase, din lipsa de argumente.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, pana si contactul cu tine a avut darul de a ma face sa cunosc intelesuri noi, desi nu din ceea ce ai postat tu.

Concluzionand, iti multumesc.

 

Detasaza-te de atasamentul la expresii contradictorii !

 

Din ceea ce ai postat tu, nu ai fi ajuns niciodata sa cunosti întelesuri noi daca nu ai fi fost în contact cu postarile lui Geo.

 

Concluziile se fac cu privire la subiectul de discutie si din ceea ce ai înteles cu exemple concrete din developarea topicului cu ajutorul tuturor interlocutorilor, nu cu vorbe fara continut...acute.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 - Se pune intrebarea, e posibil ca un tipar sa nu aiba componenta afectiva, deci sa nu fie atasament, dar sa nu reusim sa ne dezobisnuim de el?

2 - O emotie nociva pe care mereu si mereu o experimentam, intrucat e un obicei-atasament, trebuie sa fie ea elberata de noi sau noi de ea?

3 - Unde se afla atasamentul atunci cand nu il experimentam?

 

Raspunsurile mele actuale:

 

1 - Nu.

2 - In functie de nivelul evolutiv al persoanei in cauza, aceasta poate considera a se elibera de afectivitatea ce o lega de obicei sau a elibera afectivitatea.

3 - Nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×