Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

Casa de la nr. 13 - reportaj foto

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

fie, pentru întârziati.

 

aia s-a darâmat si se face alta, tot la nr. 13.

iar asta-i reportaju' foto despre.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia ma prinsesem si io, credeam ca e altceva. :tease:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se intelege de ce a pus pietrisul ala pe fundul gropii, dar probabil se va lamuri la urmatoarele operatii

 

pamântul în zona contine mult lut si nu absoarbe apa.

peste stratul de pietris se pune un rând de ciment (stadiul actual), apoi se pune un strat de izolatie, dupa care urmeaza placa de beton pe care va sta pivnita.

 

pietrisul are rolul sa aseze casa mai bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pietrisul nu poate avea acest rol. E logic: fragmentele individuale favorizeaza deplasarea unora fata de altele iar asta nu asigura cu nici un chip stabilitatea constructiei.

Interesant e ca nu s-au turnat stalpi de sustinere a constructiei cu armatura aferenta. Poate urmeaza...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zic ca are alt rol pietrisul. Nu e cazul sa faci pe interesantul. Asa de dimineata. Lasa mai pe seara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu.

 

dar mai degraba e legat de prezenta argilei care retine apa. deci e legat de hidroizolatie nu de stabilitate. argila e stabila. pe suprafete plane, desigur.

 

`ce n-a turnat stalpii? asta e problema. mai vedem.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca pietrisul e legat de apa nu de stabilitate. Planeitatea se obtine prin turnarea direct pe pamant a unui strat de beton de egalizare, cel care e si turnat acuma. Peste acest strat urmeaza constructia de aceea nu exista inca stalpi si nu s-au pus armaturi.

Stratul de pietris ar putea avea un rol doar daca din groapa aia s-ar sapa un sant pentru drenajul apei, si atunci pietrisul ar ajuta la scurgerea apei din jurul casei. Fiind argila apa probabil se poate aduna in groapa si ar balti tot anul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate o face din lemn. Asta ar fi tare. Cu toata umezeala aia... ;)

 

Foarte interesant mi se pare stratul de argila foarte compacta de grosimea aia... locul e undeva in lunca vreunui rau important? Sau pe un brat parasit al unui rau mare?

 

Terenul de fundare e foarte dificil, in orice caz. Ca desi e stabila, argila e plastica. Se deformeaza inegal in suprafata si in profunzime. Nu-mi dau seama daca s-a sapat pana la baza stratului de argila. Asta ar fi solutia pentru asigurarea stabilitatii constructiei, zice la emisiunea Casa si gradina.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×