Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Cauzele scarpinatului si legatura lui cu sanatatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Cauzele scarpinatului sunt in marea lor parte cauzate de boli de piele si boli de copii cum si de diferite alergii,in special la blanurile cainilor si pisicilor.

 

Uneori scarpinatul se datoreaza ca reactie la tot felul de insecte parazite ca tantari,purici, paduchi,capuse ,plosnite,paianjeni si altele.

 

Din pacate ,scarpinatul pe mari suprafete din corp fara motiv vizibil ,poate fii si marturia ca pancreasul trimete semne de boala. In medicina acest fapt este cunoscut dar pana azi,inca nu a fost explicat. Persoane la care se desvolta cancer la pancreas primul semn de boala este un scarpinat fara leac pe diferite zone de pe corp. Uneori este vorba de numai o tumoare aproape inofensiva dar scarpinatul este acelas.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"scarpinatul" pe mari portiuni din corp poate fi si motivul unei somatizari a stresului.. se numeste prurit nervos si nu are de-a face cu pancreasul. Trece cu antihistaminice.

Editat de Amarena
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te scarpini daca mergi sub pomul de smochin, daca dulceata din fructe te atinge n-ai noroc, un suc alb si foarte dulceag si lipicios, dar si daca frunzele ating anumite persoane nu ajung bine de la urticariile primite. Sa nu mai zic daca-ti cade in par latex de fig.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"scarpinatul" pe mari portiuni din corp poate fi si motivul unei somatizari a stresului.. se numeste prurit nervos si nu are de-a face cu pancreasul. Trece cu antihistaminice.

Am citat clar ca una din cauze poate fii o alergie. Alergiile pot avea surse sau mai bine zis cauze diferite.Problema este ca alergiile in general provoaca mai multe alte simptome decat scarpinatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar ce am zis eu nu e alergie si nu are nici alte simptome. Stiu cum e, am avut asa ceva. E doar o mancarime ingrozitoare, care apare neanuntata, care nu trece de la sine si cu nimic, decat cu ce-am zis.

Sau e alergie la stres, sa-i zicem asa? smile.png

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te scarpini daca mergi sub pomul de smochin, daca dulceata din fructe te atinge n-ai noroc, un suc alb si foarte dulceag si lipicios, dar si daca frunzele ating anumite persoane nu ajung bine de la urticariile primite. Sa nu mai zic daca-ti cade in par latex de fig.

Nu este deloc asa.Nu toti oamenii au aceleasi alergii si simptome. Eu pot sa ma culc sub un pom de smochin cu o perna facute cu frunz de smochin si cu mainile pline de lapte de smochin si nu o sa mi se intample nimica. De fapt,in privinta acelui suc alb de smochin am auzit de oameni care au avut semne de alergie dar nu asa ca sa nu treci sub un pom de smochine.Pai cum sa culeg smochinele?

 

O paranteza in legatura cu pomi de smochine. El nu face flori la care insectele si fluturii pos sa aiba acces ci trasieste in simbiozitate cu o viespe mititica care milioane de an a invatat sa aleaga timpul porivit si sa intepe ca si cum bobocul de floare a smochinului-care nu se va deschide niciodata,si pune o gramada d oua a ei. Prin asta ea reuseste sa polenizeze smochinul si fructul se desvolta. In acest curs viespile mititele care s-au nascut in fruct iau calea si ne lasa pe noi sa mancam smochinele. In Romania,daca se va pune un pom de smochine in casa cum multi pun lamai,pomul va creste insa fructe nu deoarece viespia traieste numai in tari mai calde iarna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romania,daca se va pune un pom de smochine in casa cum multi pun lamai,pomul va creste insa fructe nu deoarece viespia traieste numai in tari mai calde iarna.

 

:think: in casa nu, dar afara eu am vazut smochini cu fructe, in Romania..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar ce am zis eu nu e alergie si nu are nici alte simptome. Stiu cum e, am avut asa ceva. E doar o mancarime ingrozitoare, care apare neanuntata, care nu trece de la sine si cu nimic, decat cu ce-am zis.

Sau e alergie la stres, sa-i zicem asa? smile.png

Alergiile au simptome ca de aci la luna. Aceleasi motive care provoaca la unii oameni un efect pot provoca la altii alt efect.

De exemplu: Par de pisica care este un alergen de amploare,la unii ii provoaca ca un guturai,la altii crize de stranutat,la altii scarpinat ,la altii eczeme s a m d .Majoritatea oamenilor nu vor fii deloc deranjati.

 

Apropo: Alergia se trateaza cu medicamente anti histaminice-cum ai scris.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alergiile au simptome ca de aci la luna. Aceleasi motive care provoaca la unii oameni un efect pot provoca la altii alt efect.

De exemplu: Par de pisica care este un alergen de amploare,la unii ii provoaca ca un guturai,la altii crize de stranutat,la altii scarpinat ,la altii eczeme s a m d .Majoritatea oamenilor nu vor fii deloc deranjati.

 

Apropo: Alergia se trateaza cu medicamente anti histaminice-cum ai scris.

Eronat.

Antihstaminicele trateaza efectul, nicidecum cauza.

 

Lipsa de stres, o viata mai sanatoasa, o alimentatie mai atenta (Cel putin o perioada) si cresterea imunitatii pot insa trata cauza, cu succes.

 

Doar ca de multe ori, dureaza. Nu trece deloc de pe o zi pe alta daca alergia este una atipica (la stres, de exemplu).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eronat.

Antihstaminicele trateaza efectul, nicidecum cauza.

 

Lipsa de stres, o viata mai sanatoasa, o alimentatie mai atenta (Cel putin o perioada) si cresterea imunitatii pot insa trata cauza, cu succes.

 

Doar ca de multe ori, dureaza. Nu trece deloc de pe o zi pe alta daca alergia este una atipica (la stres, de exemplu).

Deloc eronat. Alergiile nu se pot "insanatosi" cel putin deocamdata. Poate in vitor. Ramane ca azi alergiile sa fiu tratate cu antihistamine, exact cum am scris. Nu am scris ca acest medicament anuleaza alergia.

 

Nu declara asa ferm lucruri care inca nu au fost declarate de cei care cerceteaza alergiile de mult timp si inca nu pot sa puna degetul si sa arate cauzele acestei alergii. Se poate sa si stres-ul este una din cauze dar mai sunt inca 1001 de cauze,unele mai traznite decat altele. De exemplu un barbat tanar care de cate ori spala mainile cu apa rece,dupa asta mainile se acopera cu basici pana la cot. Deocamdata au fost clasate cele mai obisnuite materiale alrgenice,unele din ele care pot provoca moartea in timp de cateva minute ca de exeplu nuci si ,alune,Persoanele care stiu ca sunt alergice la aceste alimente tin in buzunar o seringa speciala cu Atropina. In OM sunt boabe din familia fasolii/mazarei care se chiama FUL. Persoanele alergice la full sunt in pericol de viata si daca numai miros aceste boabe.

Cercetarile despre alergii se fac azi,in special,de catre geneticieni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×