Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Salutare! Am observat si eu ceva in neregula la calc meu: Everest imi vede IDE la 66mhz si nu la 100 cum credeam eu. Am umblat prin bios , dar nu se schimba nimic, panglica date este noua nu cred ca este cauza. Nu stiu sigur ce sa fie , oare dr. cipsetului? Ultima data le-am inst fara probleme. Si alta nenorocire, am obs. ca a scazut rotatia ventilatorului proc. cu cca 100rot/min. Acu temp proc a cresc la 51 gr. Daca este ventilatorul il pot schimba doar pe el? (evid cu unul ident.) imi este cam teama sa scot si radiatorul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucky Luke te sfatuiesc sa nu mai dai astfel de indicatii ca sunt periculoase mai ales daca nu ai experienta ... nu conteaza cat de vechi e biosul aici

Daca este ventilatorul il pot schimba doar pe el
pai normal ca poti schimba coolerul ... il scoti din suruburi si pui altul vezi Sa aiba acelas debit de aer cu cel vechi

cat despre ide la 66 (vezi ca si everestu mai are erori) mai incearca cu alt program si vezi in bios ca nu se poate !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da BIOSUL nu e o solutie n-ai sa rezolvi nimic cu FLASH de bios, dar poti sa vezi in bios la tine daca nu cumva in proprietatile hardului ai modificat ceva, sa nu intru in detalii vezi sa fie totul pus pe AUTO.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal. Da sunt puse toate pe auto. Mai are cineva vreo solutie?

 

Si inca ceva, nu cred ca are rost sa updatez biosul, normal treb sa mearga la 100Mhz. Acum vreo 2 luni am avut o probl cu placa video (s-a ars) si am resetat biosul, :blink: , nu eram convins ca este terminata, ma intreb daca nu cumva i se trage de atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal. Da sunt puse toate pe auto. Mai are cineva vreo solutie?

 

Si inca ceva, nu cred ca are rost sa updatez biosul, normal treb sa mearga la 100Mhz. Acum vreo 2 luni am avut o probl cu placa video (s-a ars) si am resetat biosul, :offtopic: , nu eram convins ca este terminata, ma intreb daca nu cumva i se trage de atunci.

Daca resetezi biosul scotind jumperul de linga slotul agp??? se revine la starea initiala din fabrica fara nici o modificare pe configuratia pe care o detii deci n'are ce sa dauneze cred eu.Insa setarile ulterioare poate sunt gresite sau forteaza ceva.Mai cauta tot prin BIOS.E si riscant sa updatezi acum cand toti au mb cu socketuri pe7sute si ceva si chiar 9 sute cine se mai uita la sk a?Dar merge si biosul ala vechi.Cauta cd care a venit cu mb si poti reinstala mai multe drivere speciale care tin de placa ta de baza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×