Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

D-ale Bacalaureatului perle ... 2013

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Generatia urmatoare se va descurca minunat. Nu va mai temeti atat aiurea. Sunt copii inteligenti. Cititul nu doar ca a devenit demodat dar mai e si inutil - prin pierderea de vreme.

 

Care e scopul scolii?

 

Daca ai creier, azi nu te mai poate prosti nimeni. Cand spun creier ma refer la un individ care afiseaza un IQ de peste 120 la un test de figure geometrice si logica. Copiii de azi sunt adaptabili.

 

Lumea va fi bine si fara noi - poate mai bine.

Editat de Dismissive
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Perle simulare BAC 2016

 

 

 ”Oricum nota nu se trece in catalog, va pupa fratele vostru”
 

După rezultatele dezastruoase ale elevilor de gimnaziu care au susţinut simularea Evaluării Naţionale, profesorii se aşteaptă la rezultate foarte slabe şi la simularea Bacalaureatului.

Tezele elevilor de la proba de Limba Română, pe care au susţinut-o luni, sunt pline de greşeli şi exprimări ce pot concura cu succes la titlul de „perle”.

Vă prezentăm mai jos câteva dintre cele mai memorabile perle la simularea de la Bacalaureat 2016:

”E profundă tema poeziei, nu îţi poţi da seama de ea, poetul e cam visitor şi se stinge uşor-uşor în lume.”

”Versurile au la bază jertfa, fiind cum am spus mai sus o bijuterie, trebuie să cadă în noapte şi să se stingă în roua rozelor.”

”Eu nu utilizez internetul pentru cărţi, eu vorbesc cu prietenii pe facebook, stau la chat cu ei, îmi caut prieteni noi, mai dau cate un like din cand în când când vad câ cate un scriitor care postează ceva pe perete, dacă e smecher dau şi share.”

”Cartea nu este promovată pe internet, aştia în fiecare an greşesc subiectele.”

”Stefan Gheorghidiu era frustrat, nu se poate sa iubesti o târfă, aia vroia bani mai ales ca a dat de ăla la Odobeşti. Ce prost stă după fundul femeii?”

”În opinia mea romanul ,,Moromeţii’’ are la bază tema iubirii dintre Ştefan si Ela.”

”Roamanul Ion cuprinde 6 părţi adica 6 carţi şi a fost scris în 17 zile, semn că va sfârşi grav Ion. A fost omorat cu o furca care o ţinea tatăl Anei în grajd.”

”Legile sunt date de proştii ăştia de la conducere” 

”Stefan era student la Religie şi Ela la conservator, el voia să studieze şi medicina dar l-a luat războiul şi a trebuit să o lase în grija lui domnul x”. 

”Dimensiunea temporală se referă la locul desfăşurării acţiunii în aceasta poezie. O primă trăsătură a genului liric o reprezintă momentele subiectului, expoziţiunea prezintă un apus de soare”. 

”Legile sunt date de proştii ăştia de la conducere. E bună dacă e promulgată de cine trebuie, dacă nu să ne lase dracu cu politica lor”. 

”Oricum nota nu se trece în catalog, vă pupă fratele vostru” 

”Roman psihologic, parcă e Ion, am învatat genul liric, sau drama Ion”. 
 

 

stirile.rol.ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Annul 2017  ...  Genul Liric  


 


Perlele candidaţilor la Evaluarea Naţională au stârnit şi în acest an amuzamentul corectorilor, mai ales că genul liric s-a arătat foarte ofertant pentru elevii care au susținut examenul de luni.


 


  • „Genul liric este făcut de femei cu trăsături frumoase, care vor să arate că au succes la bărbați”
  • „Toate echipele trăgeau la victorie, pentru că premiul întâi le aducea o cârcă de bani.”
  • „O trăsătură a genului liric este că oamenii nu vor să citească poezii, în zilele noastre vrem mai multă acțiune.”
  • „O figură de stil este „frumusețea dintâi”, adică este o expresie ca la țară.”
  • „Domnișoara poetă a făcut o figură frumoasă, cum se spune la fotbal, numai că ea a făcut mai multe.”
  • „Genul liric este atunci cand autorul are, de fapt, in cap o melodie, dar nu stie exact notele si pana la urma scrie versuri.”
  • „Poezia aparține genului liric pentru că nu ții minte nimic din ea.”
  • „Funcția cratimei este de unire sau de despărțire, în funcție de cum se simte scriitorul atunci.”    :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o lume plina de oportunitati, nevoia de a obtine o diploma standardizata poate insemna si un impediment temporal pentru unii tineri. Subscriu la spusele antevorbitorului Dismissive. Da, chiar sustine o realitate pe care multi nu o puteti digera... in prezent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sesiunea de toamna ...

 

"Viceprimarul comunei prahovene Bărcăneşti, Dănuţ Duţă, a fost declarat respins la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului, conform site-ul Ministerului Educaţiei Naţionale, după ce a obţinut nota 3,4 la română şi 2,2 la matematică. ”Nu prea am avut timp să învăţ, doar ce am citit puţin, acasă. Şansa nu s-a terminat aici”, spune viceedilul.

Alesul local a primit nota 3,4 la Limba şi Literatura Română, 2,2 la Matematică şi 1,6 la Fizică. Potrivit sursei citate, viceprimarul a susţinut probele la Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” din Ploieşti, specializarea technician în industria textilă."

 

A fost ales Primar fara sa aibe liceu???   Ce valoroase sint parerile profesionale al unui analfabet, oare mai recunoaste literele daca nici la nota minima de trecere n-a fost capabil sa ajunga in tara lui cu limba materna romana, tara pe care-l serveste si in care va muri!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

Ce treabă are limba romana cu literatura romana, la care dădea ăla examen.

Mă rog, ea are legătură. Ideea este că examenul este la literatura romana.

La aia a picat viceprimarul.

 

Și, alesul nu are bacalaureatul, dar liceu are.

 

Și da, Romania vrea sa rivalizeze cu America la nivel de ... tara tuturor posibiltatiilor. :lol2:

 

Ce sa te mai mire ?! :pardon:

Generatia urmatoare se va descurca minunat. Nu va mai temeti atat aiurea. Sunt copii inteligenti. Cititul nu doar ca a devenit demodat dar mai e si inutil - prin pierderea de vreme.

 

Care e scopul scolii?

 

Daca ai creier, azi nu te mai poate prosti nimeni. Cand spun creier ma refer la un individ care afiseaza un IQ de peste 120 la un test de figure geometrice si logica. Copiii de azi sunt adaptabili.

 

Lumea va fi bine si fara noi - poate mai bine.

S-o crezi tu! :Lol:

Totuși, îmi place că ești optimist și ignori realitatea obiectivă .

România va ajunge in final o tara de hoți și prostituate. Din păcate asta . :pardon:

Asta se va întâmpla când se va integra în Schengen.

La câtă sărăcie și prostie este în acest moment, acest lucru este natura firească a lucrurilor și naturii umane ce ne caracterizează. Toată lumea vrea să trăiască mai bine, și să o ia pe scurtătură.

Asta este .

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol:

Ce treabă are limba romana cu literatura romana, la care dădea ăla examen.

Nu stiu care este limba ta primara si nici nu ma intereseaza, insa, daca la un examen ca Bacalaureatul din ROmania tu crezi ca n-au treaba aceste notiuni ... vrei sa ma faci sa cred ca din grai maramuresan, oltenesc etc., este romana iar literatura e doar pentru preoti, filozofi, cititori in stele?!?!?  ca sa nu merg mai departe cu analiza.  

 

NU exista bacalaureat din asta in State ci dupa 4 sau 5 ani de facultate il obtii.

Dar din cate stiu, liceul fara bacalaureat in Romania NU valoreaza nimic sau poate acum e altfel, dar atunci de ce se tot streseaza si se cheltuie pe acest examen prin a da ciubucuri si altele???

 

 

Saracie in Romania???  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, la bacalaureat în România, se dă examen la Literatura Romana. Examenul se sustine in limba romana,și se puncteaza gramatica limbii romane.

Înțelegi acum ?

 

Primarul a picat examenul la Literatura Romana.Nu la limba română.

Că pe aia o vorbește, chiar daca nu o face perfect gramatical.

 

Iar "bătaia" pe obținerea diplomei de Bacalaureat, are ca scop urmarea unei facultăți ulterior.

 

Cei care nu au mai continuat,sau nu au promovat examenul de bacalaureat, au o diploma de absolvire a liceului. Adică, 12 clase.

 

Diferența între cele două este că, nu poți urma cursurile unei facultăți decât daca ai o diploma de bacalaureat.

 

Daca nu vrei sa mergi la facultate, ramai cu liceul, adică, 12 clase.

 

Si, despre sărăcie in Romania,așa este. Nu exista.

Curge numai lapte și miere. Și sutele de euro le găsim pe jos pe strada.

Iar când bate vântul, se strâng grămezi pe la colțul străzii și nimeni nu le aduna.

Gunoierii le dau foc. Ca sa scape de munca.

 

Care se vaită, e diversiune. Nu ii mai ajung sacii în care sa ii îndese, de aia se vaita.

 

Crede-ma! :Crazy:

Editat de Two
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu NU accept asa conceptii, nu era pe timpul meu asa feliat proba romana sau de alte materii.      

Precis era mult mai greu de trecut ca o gresala din asta hazlie ce citesc in ziare n-a fost acceptat atunci.  

Ce m-a mirat ca au venit fete prin casatorie care abia au terminat liceul, aveau Diploma de Bacalaureat dar nu stiau nici sa citeasca cursiv.

 

Doar din ce citesc in ziare cunosc fapte din Romania, pe sora mea n-o intreb nimic ca e iritabila si senzitiva  la chestia financiara,  ii trimit bani sa nu duca lipsa de nimic, mai nou nici nu vrea sa vorbeasca cu mine la telefon.  Nu ma intereseaza, o inteleg ca e bolnava si n-am ce sa mai fac.   Ultima oara cand am fost in Romania era parca cu 2 ani inainte de aderarea la NATO, dar numai prin Ardeal am trecut.   Intotdeauna mi se spune ca este bine acolo cand am ocazia sa mai intreb pe cate cineva in vizita pe aici, ca la cei care vin musafiri ma viziteaza si pe mine sa nu stea in cerc restrans de nimeni nu vrea sa cheltuiasca.   De la mine trece, ce nu fac eu pentru un timp bun petrecut cu oricine ar fi ... necunoscutii.

 

Dar culmea este ca a fost o buna cunostinta din Romania la Los Angeles si nu mi-a spus/amintit deloc de calatorie doar dupa ce s-a dus inapoi cu mult inainte de timp ca nu i-a placut deloc, m-a sunat sa ma intrebe ce inteleg eu din America aia???   Inca n-am revenit din surpriza asta.  Vezi ce ocazie a trecut pe langa mine sa aflu ceva concret despre viata din Romania  :haha:     M-a intrebat daca pe aici barbatii se uita la femei ... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/bani-mai-multi-pentru-profesorii-care-asista-la-bacalaureat-sau-evaluarea-nationala.html

*Incaseaza ei mult mai multi bani de la parinti sa le dea note mari celori care nici nu stiu sa deschida gura!!!    Am avut in clasa 2 perosne total handicapati, nici nu stiau sa vorbeasca!!! si au luat nota 10 la toate si toate materiil atat si BAC cat si la intrare in FAC  ... ca sa aibe o pensie buna pentru restul vietii ca nu va fi capabila sa lucreze nimic ca noi restul, zdravene.   Tatal la una era Sef de Gara de Nord si transporta toti profesorii la Mare - Munte si intre ele, GRATUIT, cu plocoane cu tot.   Atunci putina lume avea masina si cu avion deloc nu se circula, iar autobuz nu mergea oriunde, dar cu trenul vagon de dormit clasa I-a cu mancare si mai ales bautura gratuit si cu toate  bagajele de carat, era extra super afacerea.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×