Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

D-ale Bacalaureatului perle ... 2013

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un tanar competent, proaspat licentiat, nu o sa se duca sa se bata pentru un loc de titular printr-un sat uitat de lume, care e destul de greu de obtinut din primul an si asta pentru 800 de lei pe luna. Locurile sunt destul de putine, de obicei sunt luate de cei care nu sunt la primul examen de titularizare si sunt greu de obtinut acolo unde iti doresti. In conditiile astea, trebuie sa fii intre primii doi-trei ca sa prinzi unul din putinele locuri de titular, iar daca locul ala e pe la Valea Carnatului trebuie sa mai astepti pana gasesti un loc liber pe unde vrei tu si sa te transferi cumva. Poate dura ani in care tu sa faci navete pe nu stiu unde, sa lucrezi cu oameni incompetenti, sa astepti schimbari, etc. Un tanar competent nu o a faca asta pentru 800 de lei pe luna si nici nu o sa accepte contractele de suplinitor pe perioade determinate, prin cine stie ce gauri uitate din Romanica, plimbandu-se dintr-un loc in altul, pentru ca e destul de greu sa gasesti 18 ore in acelsi loc.


Astfel nu se gasesc suplinitori competenti si intervin retardatii cu studii fantoma, care vor sa se agate de posibilitatea de a fi interesanti ca predau, desi ei nu stiu sa scrie. Fara sa am vreo implicare in invatamant, am participt luna trecuta la o sedinta publica de repartizare. Este absolut incredibil ce am vazut acolo. Sunt suplinitori de 10 ani, de 15 ani care iau nota 1-2, poate 3 in fiecare an la examenele de titularizare si sunt repartizati pentru ca pur si simplu nu are cine sa ocupe locurile alea. Este incredibil ce oameni predau in tara asta. Am vazut directori de prin nu stiu ce sate care nu stiu sa vorbasca coerent, nici nu mai discutam despre scris sau alte competente. E suficient 800 de lei pentru alea 18 ore putine si cu vacante si cu ce o mai fi ele? Nu este. Ma indoiesc ca in alta parte se predau 30-40 de ore pe saptamana. Toate stricaciunile astea se inmultesc de la an la an pentru ca oamenii adevarati si competenti nu accepta sa munceasca in jegul asta si pe salariul asta. Si, vorba aia, unde nu se face curatenie jegul se mareste, apar goange, sobolani si toate cele. Gaurile pentru supinitori se inmultesc si ele pentru ca sunt multi titulari competenti care pur si simplu renunta si isi cauta joburi mai bine platite, chiar daca le ofera un statut mai prost decat cel de pofesor. Si noi ne miram de perlele elevilor la bac.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Un tanar competent, proaspat licentiat, nu o sa se duca sa se bata pentru un loc de titular printr-un sat uitat de lume, care e destul de greu de obtinut din primul an si asta pentru 800 de lei pe luna. Locurile sunt destul de putine, de obicei sunt luate de cei care nu sunt la primul examen de titularizare si sunt greu de obtinut acolo unde iti doresti. In conditiile astea, trebuie sa fii intre primii doi-trei ca sa prinzi unul din putinele locuri de titular, iar daca locul ala e pe la Valea Carnatului trebuie sa mai astepti pana gasesti un loc liber pe unde vrei tu si sa te transferi cumva. Poate dura ani in care tu sa faci navete pe nu stiu unde, sa lucrezi cu oameni incompetenti, sa astepti schimbari, etc. Un tanar competent nu o a faca asta pentru 800 de lei pe luna si nici nu o sa accepte contractele de suplinitor pe perioade determinate, prin cine stie ce gauri uitate din Romanica, plimbandu-se dintr-un loc in altul, pentru ca e destul de greu sa gasesti 18 ore in acelsi loc.
Astfel nu se gasesc suplinitori competenti si intervin retardatii cu studii fantoma, care vor sa se agate de posibilitatea de a fi interesanti ca predau, desi ei nu stiu sa scrie. Fara sa am vreo implicare in invatamant, am participt luna trecuta la o sedinta publica de repartizare. Este absolut incredibil ce am vazut acolo. Sunt suplinitori de 10 ani, de 15 ani care iau nota 1-2, poate 3 in fiecare an la examenele de titularizare si sunt repartizati pentru ca pur si simplu nu are cine sa ocupe locurile alea. Este incredibil ce oameni predau in tara asta. Am vazut directori de prin nu stiu ce sate care nu stiu sa vorbasca coerent, nici nu mai discutam despre scris sau alte competente. E suficient 800 de lei pentru alea 18 ore putine si cu vacante si cu ce o mai fi ele? Nu este. Ma indoiesc ca in alta parte se predau 30-40 de ore pe saptamana. Toate stricaciunile astea se inmultesc de la an la an pentru ca oamenii adevarati si competenti nu accepta sa munceasca in jegul asta si pe salariul asta. Si, vorba aia, unde nu se face curatenie jegul se mareste, apar goange, sobolani si toate cele. Gaurile pentru supinitori se inmultesc si ele pentru ca sunt multi titulari competenti care pur si simplu renunta si isi cauta joburi mai bine platite, chiar daca le ofera un statut mai prost decat cel de pofesor. Si noi ne miram de perlele elevilor la bac.

 

Cand am dat eu examen de titularizare in anul 2006, treburile nu stateau asa. Era o concurenta foarte mare si notele au fost foarte mari atunci.

Eu nu spun ca ar trebui sa ne ofere 5000 de RON pe luna, insa ce se intampla acum este bataie de joc. Din toate punctele de vedere. Avem clase cu 38-40 de elevi, o situatie care ne impiedica mult in realizarea performantelor. In ultimii ani s-au inchis scoli si s-au construit biserici.

Ii inteleg pe de o parte si pe cei din sistemul privat deoarece muncesc mai multe ore pe saptamana si locul lor de munca nu este atat de sigur.

Da, o ultima solutie este sa parasesti sistemul. Sa se aleaga praful.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu tin minte o faza din liceu. aveam o profa tanara de engleza care abia luase si ea clasa de dirigentie. si acum imi amintesc cum faceau misto de ea niste elevi din propria clasa, asta din cauza tinutei ei. venea in jeansi, cred ca avea 2 perechi ce le schimba. nu am vazut-o vreodata cu altceva. statea cu chirie si abia se tragea de la o luna la alta din salariu de profesor. imi era o mila de ea cand vedeam copii de bani gata facand misto de ea si imi crapa capul de nervi. aia oricat de buna era ca profesoara, atat era de luata la caterinca in pauze din cauza situatiei economice. refuza orice 'spaga' sau 'cadou' ca plata pt note mai mari si era mereu cea luata la baza. tare nasol tre sa fie sa ai niste mucosi in fata ta, sa te lupti sa ii inveti ceva si ei sa se cace pe munca si efortul tau, dormind pe-o ureche cu gandul ca oricum 'da bani si trece'. si mai tre sa fie nasol sa stii ca salariul pt care tu ca profesor muncesti 1 luna, el - elevul tau- il sparge intr-o saptamana pe iesiri cu tovarasii in mall.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca si-a ales singura meseria, cu tot cu implicatii.

 

Si eu ma simt nasol cand stiu ca melteanul (tata de mucos) din fata mea invarte carute de bani, care nu stie valoarea banului si plateste comisioane cat salariul meu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca si-a ales singura meseria, cu tot cu implicatii.

 

 

da, dar sunt cazuri cand nu iti gasesti altceva mai bun, mai ales in provincie

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii nu prea au de ales. De exemplu colegii mei care au fact sculptura cam asta au trebuit sa aleaga. Intre a fi profesori sau un soi de muritori de foame. Bine e cam aceeasi chestie acuma. Dar in domeniul artei gen pictura/sulptura/desen, chiar si grafica, daca nu vrei sa ramai toata viata barman, ori te faci profesor, ori esti foarte bun si recunoscut (asta mai greu) ori iti bagi falusu si te faci tatuator. Jen.

Editat de NarcoGen'
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intre a fi profesori sau un soi de muritori de foame. Bine e cam aceeasi chestie acuma.

drept

Este jenant deoarece timp de 4 ani (generatia mea) ne-am pregatit temeinic, am facut practica pedagogica si acum sa ni se spuna: Plecati daca nu va convine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e bataie de joc. Aveam de gand sa ma angajez la fostu liceu ca prof de grafica, dar cand am auzit de la fostl prof de grafica ce nasol e, parca mi-am pierdut entuziasmul.

Bine, io m-as fi dus acolo de placere, da cica mai nou au intrat toti carnatii fara pic de talent care pe langa faptul ca au un tupeu din ala sinistru' de-ti vine sa-i lovesti cu un capac de la canal, mai sunt si prosti gramada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×