Sari la conținut
Forum Roportal
The Unknown

D-ale Bacalaureatului perle ... 2013

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

toti la fel de prosti ca un pom de Craciun, poate chiar mai prosti.

 

Se termina repede cu prostii si vor veni analfabetii ca numarul lor creste mai repede ca E-Coli.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi vine sa-i iau la bataie cu drujba.Si pe profesori si pe parinti ca-s toti la fel de prosti ca un pom de Craciun, poate chiar mai prosti.

Am vrut de multe ori sa dau reply la postarea asta. De obicei sunt hotarata. Rar infirm asta.

Politizarea sistemului de invatamant a condus, incet dar sigur, la aceste rezultate dezastruoase si rusinoase. Tot aceasta politizare a instaurat manageri incompetenti si profesori cu note sub 5 la examenul de titularizare. Orele de consiliere au fost retrase, se cultiva mediocritate si nu performanta, invatamantul romanesc este rudimentar. De cealalta parte a baricadei se afla parintii si odraslele lor, plini de fumuri de parca au dat nastere unor clasici, doritori de note mari care sa nu reflecte in mod necesar realitatea. Apoi mafia din cadrul universitatilor care permit accesul oricui, diluand mult selectia, adica fara examen, cineva termina un liceu cu profil Filologie si merge mai departe sa studieze Contabilitate.

Si mai sunt multe de spus.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut de multe ori sa dau reply la postarea asta. De obicei sunt hotarata. Rar infirm asta.

Politizarea sistemului de invatamant a condus, incet dar sigur, la aceste rezultate dezastruoase si rusinoase. Tot aceasta politizare a instaurat manageri incompetenti si profesori cu note sub 5 la examenul de titularizare. Orele de consiliere au fost retrase, se cultiva mediocritate si nu performanta, invatamantul romanesc este rudimentar. De cealalta parte a baricadei se afla parintii si odraslele lor, plini de fumuri de parca au dat nastere unor clasici, doritori de note mari care sa nu reflecte in mod necesar realitatea. Apoi mafia din cadrul universitatilor care permit accesul oricui, diluand mult selectia, adica fara examen, cineva termina un liceu cu profil Filologie si merge mai departe sa studieze Contabilitate.

Si mai sunt multe de spus.

Ai mare dreptate. Pana la urma cu totii purtam o parte din vina, pentru ca in fiecare din noi sta schimbarea: cu un sfat, cu un mesaj, etc. Dar cati facem ceva cu adevarat? Eu ma simt - anul asta nu am facut nimic sa schimb ceva. Anul trecut am avut o discutie serioasa cu un tanar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faci cand directorii incalca legea asa cum isi doresc, fiind sustinuti de primari si inspectorate?

Eu sunt profesor titular din anul 2006, de 2 ani am catedra praf, nu mi se respecta principiul continuitatii, clasele imi sunt date suplinitorilor, orele suplimentare tot suplinitorilor si mi se motiveaza ca ratiunile sunt de natura politica. Am facut si fac voluntariat la un azil de batrani si multe activitati extracurriculare, si sunt singurul profesor fara dirigentie incepand cu anul acesta, aceasta fiind distribuita unei rude, sa nu-i zic profesor.

Si cand ma uit la fluturasul de salariu si la ce se intampla in jurul meu, imi vine sa urlu, atat de suparata sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

18, nimic in plus sau in minus

 

Adica maxim 4 ore pe zi... adica un job part-time. Si de ce va mai plangeti de salarii mici?

 

Eu lucrez 18 ore in 2 zile, si ca mine multi altii. Nu am vacanta de vara si poate nici pauza de masa.

 

Sunteti platiti pe ora foarte bine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

18 ore pe saptamana inseamna 100% in cadru didactic?

 

ce putin mi se pare ca 3,6 ore pe zi sa fie norma intreaga.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×