Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Cum poate fi explicata ideea de zeu unui grup de persoane care nu au notiunea de zeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa zicem ca-i vorba de un trib de amerindieni din jungla amazoniana.

Traiesc predominant in prezent.

Daca le e foame, de obicei barbatul se duce pe rau si pescuieste ceva.

Informatiile despre mediu le transmit direct prin exemplificare.

Nu sunt interesati prea mult de trecut, nu sunt interesati de viitor.

Nu povestesc si chiar si cand povestesc este vorba de obicei despre o actiune intreprinsa personal sau ceva ce au vazut direct in natura.

Nu au nici un fel de mitologie.

Moartea este privita ca ceva obisnuit si este acceptata direct.

Mortii sunt ingropati sumar, fara ceremonii.

 

Cum explici ideea de zeu/dumnezeu la astfel de oameni?

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca exista asa ceva. fiecare grup de oameni/trib are o noțiune de supranatural(aceasta noțiune este un rezultat al selectiei naturale). si niciun un om din oricare grup/trib nu crede sau nu-și limiteaza corpul doar la o gramada de celule biologice. fiecare se crede mai mult de atat. la fel si cu existenta lui, o considera ceva mai mult decat nastere-moarte

Editat de Redondo
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca exista asa ceva. fiecare grup de oameni/trib are o noțiune de supranatural(aceasta noțiune este un rezultat al selectiei naturale). si niciun un om din oricare grup/trib nu crede sau nu-și limiteaza corpul doar la o gramada de celule biologice. fiecare se crede mai mult de atat. la fel si cu existenta lui, o considera ceva mai mult decat nastere-moarte

 

Daca nu crezi ca exista asa ceva, fa un efort de imaginatie.

Gandeste-te cum ar fi un astfel de trib si apoi ar putea fi explicat conceptul de zeu oamenilor din acel trib.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci, bănuiesc ca ai putea să le explici într-un mod destul de asemănător cum le sunt prezentate copiilor personajele Bau-Bau, Moș Crăciun, Zâna Măseluță etc. probabil că ei nu au o logică prea solidă și explicații pentru fenomenele înconjurătoare nu prea au, astfel cred că pot lua plasă f. ușor (la fel cum s-a intamplat cu umanitatea și in urma cu mii de ani)

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci, bănuiesc ca ai putea să le explici într-un mod destul de asemănător cum le sunt prezentate copiilor personajele Bau-Bau, Moș Crăciun, Zâna Măseluță etc. probabil că ei nu au o logică prea solidă și explicații pentru fenomenele înconjurătoare nu prea au, astfel cred că pot lua plasă f. ușor (la fel cum s-a intamplat cu umanitatea și in urma cu mii de ani)

 

Au o logica ancorata in realitate... vad si inteleg ce se intampla in universul lor imediat. Cunosc efectele anumitor plante. Stiu ce-i bun de mancat si ce nu. Stiu care sunt consecintele actiunilor intreprinse. Se sprijina pe experienta directa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, dar pot fi pacaliti cu explicatii de tipul recompensa-pedeapsa. Adica plantele alea benefice le-a dat zeul Soare pt ca ei au fost buni. Cei care se imbolnavesc(sau mor) sunt pedepsiti de zeul Soare pentru ca au facut ceva rau. Si daca le spui asta ei isi vor aminti faptele rele ale acelor oameni. Cand sunt inundatii sau seceta inseamna ca zeul Soare e suparat pe ei(sau poti sa le spui de mai multi zei, zeul Apa, zeul Foc cand sunt incendii etc). Creierul uman se mulează f. bine pe acest sistem de explicații(se poate observa f. bine asta la copii) - deasemenea acest tip de creier(sau configuratie a creierului) este o consecinta a selectiei naturale.

 

Daca nu pot fi pacaliti inseamna ca au o logica f. buna, ca au inteles bine ce sta la baza bolilor, fenomenelor etc. ceea ce mi-e greu sa cred pt un grup izolat in junglă.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, dar pot fi pacaliti cu explicatii de tipul recompensa-pedeapsa. Adica plantele alea benefice le-a dat zeul Soare pt ca ei au fost buni. Cei care se imbolnavesc(sau mor) sunt pedepsiti de zeul Soare pentru ca au facut ceva rau. Si daca le spui asta ei isi vor aminti faptele rele ale acelor oameni. Cand sunt inundatii sau seceta inseamna ca zeul Soare e suparat pe ei(sau poti sa le spui de mai multi zei, zeul Apa, zeul Foc cand sunt incendii etc). Creierul uman se mulează f. bine pe acest sistem de explicații(se poate observa f. bine asta la copii) - deasemenea acest tip de creier(sau configuratie a creierului) este o consecinta a selectiei naturale.

 

Daca nu pot fi pacaliti inseamna ca au o logica f. buna, ca au inteles bine ce sta la baza bolilor, fenomenelor etc. ceea ce mi-e greu sa cred pt un grup izolat in junglă.

Ma gandeam la Pirahã cand am pus intrebarea initiala:

http://www.ascentofhumanity.com/chapter2-7.php

Dar nu-i musai sa fie vorba despre ei. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere, cavalere, stiu unde bati.Un trib asemanator cu unul de preumani sau homosapiens la inceputuri, asta vrei de fapt sa spui cred eu.

Uite si raspunsul pe care il asteptai :

 

Daca se presupune ca exista un invatator ,inteleg ca acesta ar beneficia de toate atributele stiintei si tehnicii moderne.Banuiesc ca nu te referi la samanul tribului care sa-i invete.Cea mai simpla metoda este sa le prezinti aparate si dispozitive ale tehnicii si stiintei moderne in actiune.Nu cine stie ce.Bricheta, lupa, radio, telefon, aparat de proiectie, arma moderna, lanterna.Daca ai un elicopter sau o barca pe o perna de aer sau magnetica este si mai bine.

Le spui ca esti trimisul zeilor care te-au trimis cu toate acele bunataturi sa le faci viata mai usoara.Eventual niste seminte si un ghid al micului agricultor este bun si ala daca sunt doar vanatori sau pescari.Treptat ,treptat invata sa-si faca case si haine sa creasca animale, sa scrie si sa citeasca etc. Bineinteles ca le spui despre catastrofele naturale ca ar fi pedepse pentru neascultare,iar vremurile bune cu recolta manoasa sunt premii pentru ascultarea profetului trimis de zei. Le faci si o casa de inchinare.

In final le spui ca zeii te cheama si ca te vei intoarce din cand in cand sa vezi ce mai fac.Intre timp le recomanzi sa asculte de preoti carora le lasi si o carte dupa invataturile careia sa traiasca si sa-i invete si pe altii.Peste cateva generatii s-ar putea ca vechii preoti sa devina profeti iar tu profetul initial, zeu.

Poate sa fi fost asa , dar nu este obligatoriu ,este doar o varianta, cea mai usor de acceptat.

Editat de Burel001
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca exista asa ceva. fiecare grup de oameni/trib are o noțiune de supranatural(aceasta noțiune este un rezultat al selectiei naturale). si niciun un om din oricare grup/trib nu crede sau nu-și limiteaza corpul doar la o gramada de celule biologice. fiecare se crede mai mult de atat. la fel si cu existenta lui, o considera ceva mai mult decat nastere-moarte

 

Sunt si eu de aceeasi parere.

 

Cavalere, exemplul dat de tine se incadreaza oarecum in conceptia unor teozofi evolutionisti (sa le zicem asa), care nu recunoasc caracterul "Transcendent", ci doar ca Dumnezeu este numai toata materia si natura inconjuratoare si in toata materia si natura insufletita, adica o conceptie panteista. Asadar ei considera ca nu este (si) transcendent, ci doar imanent , afirmand (chiar si Krisnamurti- io nu ma asteptam sa gasesc aceasta expresie in afirmatiile sale...) ca: "omul este un animal superior", NU opera expresa si unica a lui Dumnezeu.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt si eu de aceeasi parere.

 

Cavalere, exemplul dat de tine se incadreaza oarecum in conceptia unor teozofi evolutionisti*sa le zicem asa), care nu recunoaste caracterul "Transcendent", ci doar ca Dumnezeu este numai toata materia si natura inconjuratoare si in toata materia si natura insufletita, adica o conceptie panteista. Asadar ei considera ca nu este (si) transcendent, ci doar imanent , afirmand (chiar si Krisnamurti) ca: "omul este un animal superior", NU opera expresa si unica a lui Dumnezeu.

 

Am pus un link mai sus la o descriere a omanilor respectivi... nu-s teozofi evolutionisti. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×