Sari la conținut
Forum Roportal
zolex

Program pentru comprimat video HD (MKV)

Postări Recomandate

Va salut, am nevoie de un mic ajutor... cine stie un program cu care sa pot comprima video-uri HD format MKV (concerte, filme etc...) de ex. sa fac dintr-un video de 9 giga unul de 4.5 giga dar fara sa se piarda din calitate ? Daca stiti va rog ajutati-ma , scrieti-mi, multumesc anticipat !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uita-te la codecul video. din ce-am vazut eu pana acum codecul h264 iti da o calitate f. buna la un spatiu destul de mic al fisierului.

 

deci variante este sa codezi cu h264 sau alt codec mai nou. daca este deja pe h264 nu mai ai ce face.

 

acel video pune-l pe un dvd dual layer. sa comprimi la jumatate de spatiu la aceeasi calitate e imposibil decat doar daca videoul este format raw(adica este necompresat)

 

alta varianta care va rezulta in scaderea calitatii imaginii este să micsorezi video bitrate-ul la codare

 

banuiesc ca vrei sa vezi filmul pe un dvd player. dezavantajul e ca putine(si doar cele mai noi) citesc h264

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult pentru raspuns, voi incerca sa fac ce ai spus... nu vreau sa vad filmul pe dvd player ci vreau doar sa-l salvez pe DVD pentru ca filmele /concertele HD ocupa foarte mult spatiu pe HDD si sunt in criza de spatiu :D oricum voi incerca cele spuse de tine... mersi mult pentru postare, toate cele bune ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un dvd dual layer costa aproximativ un euro. Unde vedeti voi economie ?

 

DVD writerul meu nu scrie dvd dual threaten.gif stiu... ar trebui sa-mi cumpar unul dar in curand e posibil sa-mi cumpar PC nou deci n-are rost.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se preconizeaza ca in cel mult zece ani, dvd-urile vor disparea cu desavarsire de pe piata, ele vor fi inlocuite cu HDD, dupa cum ai banuit si tu. Iar cand investesti un ban, se calculeaza gigabyte/euro.

Ai sa constati ca mai convenabil este HDD, indiferent daca scrie sau nu dual layer dvd-ul tau.

so... :pardon:

 

eu am o scula care trage in format " mov", si nu umblu la calitatea imaginii pt. economie de spatiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×